Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Nepodľahnite stresu z predvianočných príprav

Zdieľať

Blížia sa sviatky radosti a pokoja a vy ste v neustálom strese a v zhone? Stíham všetko potrebné nakúpiť a upratať? Mám všetky darčeky? Stihnem dokončiť všetky úlohy v práci tak, aby som si mohla užiť pokojne Vianoce? Zastavte túto lavínu otázok a užívajte si predvianočné obdobie. Je najvyšší čas spomaliť.

predvianočný stres

Foto: pexels.com

Doplňte si magnézium

Horčík je dôležitý, lebo nás chráni pred stresom. Naše telo ho stráca, keď je vo veľkom stresovom vypätí. Každodenný stres znižuje hladinu horčíka. Prečo je horčík taký dôležitý?

 • Upokojuje nervový systém a chráni pred prebytkom kortizolu v tele
 • Pomáha správnej produkcii štítnej žľazy a chráni pred jej ochorením
 • Pomáha kontrolovať produkciu inzulínu v tele
 • Podporuje lepší spánok
 • Horčík sa podieľa na  tvorbe hormónov – progesterón, estrogén a testosterón, preto je dôležitý pre hormonálny cyklus ženy
magnézium

Foto: pinterest.com

Ak ste v neustálom strese, začnite konzumovať potraviny bohaté na horčík, akými sú napríklad slnečnicové semienka, horká čokoláda a kakao, banány, zo zeleniny špenát, niektoré orechy – mandle a kešu.

Namixujte si protistresový džús

Neustály stres a napätie má negatívny vplyv na naše fyzické aj psychické zdravie. Stres so sebou prináša množstvo nepríjemností: únava a vyčerpanosť, nespavosť, bolesti hlavy, poruchy tráviaceho systému, ale aj oveľa vážnejšie, akými sú žalúdočné vredy, záťaž nadobličiek či infarkt. Medzi prejavy stresu patrí hlavne zrýchlený tep, úzkosť, napätie svalov, potenie. Ak si neviete dopriať relaxáciu a ste denne vystavení stresu, vedie to k jedinému – k maximálnemu vyčerpaniu organizmu, ktorý je potom náchylnejší na rôzne ochorenia.

Cítite sa vyhoretá? Možno je čas na zmenu

Ukľudňujúci vplyv na nervovú sústavu majú predovšetkým vitamíny skupiny B a vitamín C. Pripravte si jednoduché šťavy*, vhodné pri prevencii stresu.

Potrebujete len:

 • 125 g čiernych ríbezlí
 • 1 jablko

alebo vyskúšajte kombináciu:

 • 3 mandarínky
 • 175 g malín

Môžete riediť vodou. Ak máte chuť skôr na zeleninovú šťavu, tak skúste:

 • 1 a 1/2 veľkej mrkvy
 • 7 veľkých listov špenátu
 • 2 zelerové stonky

alebo

 • 6 listov červenej kapusty
 • 1/4 veľkej uhorky
 • 2 paradajky

Pohyb je dôležitý

Nemusíte sa púšťať do krkolomných cvikov. Stačí, ak sa vyberiete na večernú prechádzku. Chôdza je ten najprirodzenejší pohyb pre vaše telo. Pre tých, ktorí by predsa chceli skúsiť niečo nové máme skvelý tip. Prechádzky do prírody sú stále možné, tak si ich spestrite tzv. severskou chôdzou (z angl. nordic walking). Jej veľkou výhodou je, že je vhodná pre rôzne vekové skupiny. Je určená pre každého, kto sa chce hýbať na čerstvom vzduchu. 

Foto: pinterest.com

Vedeli ste, že na Slovensku máme dokonca Slovenskú asociáciu Nordic walking? Informuje a usmerňuje všetkých, ktorí sa chcú tomuto športu venovať. Na stránke asociácie nájdete výhody nordic walkingu, potrebnú výbavu, možnosti kurzov aj rôzne edukačné videá.

Týždňová výzva maličkostí

Máme 7 dní do Vianoc. Urobme si ich peknými. Stačia na to maličkosti. Zapojte sa s nami do týždňovej výzvy, s ktorou si spríjemníme čakanie na tie najkrajšie sviatky roka.

 1. deň: Popremýšľajte, čo vám dnes alebo v posledných dňoch urobilo radosť. Vďačnosť je dôležitá, má čarovnú silu. Robí z nás optimistickejších a empatickejších ľudí.
 2. deň: Zavolajte kamarátke, známej, ktorú ste už dlhšie nevideli a užite si príjemný rozhovor. Podeľte sa so svojimi radosťami aj starosťami.
 3. deň: Urobte dobrý skutok voči svojim blízkym.
 4. deň: Pochváľte dnes seba aj svojich blízkych. Slová uznania majú cenu zlata.
 5. deň: Usmejte sa na seba v zrkadle aj na ostatných, ktorých dnes stretnete.
 6. deň: Urobte dobrý skutok voči niekomu cudziemu.
 7. deň: Dnes sa zamerajte na niečo, čo vo vás vyvoláva pozitívne emócie. Pozitívne myslenie je dôležitou prevenciou voči stresu.

*zdroj textu: Liečenie prírodnými šťavami, Richter Johann

Štítky