Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Nerez či granit: Ako sa o tieto materiály v domácnosti správne starať

Zdieľať

V domácnosti nájdeme rôzne povrchy,  s ktorými dennodenne prichádzame do kontaktu. Sklo, nerez, granit, drevo, laminát a mohli by sme ďalej takto pokračovať. Používaním sa tieto materiály opotrebujú. Aby nám, čo najdlhšie vydržali, musíme im dopriať vhodnú starostlivosť. Blogerka Kateřina Brožová so svojím blogom @uklidproklid prináša niekoľko cenných rád, ktorými sme sa inšpirovali aj my. A takisto úplne súhlasíme s mottom, ktorým sa riadi: „Nebuď otrokom svojej domácnosti.“ 

Inšpirácie do domácnosti od Kateřiny

Ak chcete, aby váš domov pôsobil čistejšie a viac upratane, tak tomu môžete pomôcť maličkosťami, napríklad:

  • udržujte drez čistý počas celého dňa (po jedle, pri varení, priebežne sa snažte udržiavať ho čistý a nenechávať v ňom riad);
  • každý deň by ste sa mali postarať o to, aby bola čistá toaleta a jej okolie;
  • čistý stôl a podlaha sa takisto podieľajú na čistejšom domove.

Veru, aj keď sú to maličkosti, práve tie držia pokope čistú a usporiadanú domácnosť. Ak je pre vás udržiavanie poriadku v domácnosti strašiakom, možno to je tým, že:

  • V upratovaní nemáte žiaden systém
  • Preskakujete z jednej veci na druhú
  • Upratujete veci len čiastočne (nedotiahnete do konca)
  • Neupracete vec hneď
  • Myslíte si, že ste na upratovanie v domácnosti sama

Ale aj týmto chybám sa dá vyhnúť, ak si v udržiavaní poriadku v domácnosti zavediete systém, dotiahnete veci do konca, to, čo viete, že vám nezaberie dlhú chvíľu, tak to nebudete odkladať, ale urobíte ihneď a určite je dôležité, aby sa na tom, ako domácnosť vyzerá podieľali všetci jej členovia.

Na blogu @uklidproklid okrem tipov, ako efektívne fungovať v domácnosti nájdete aj rôzne praktické tipy, ktoré sa zídu.  Vybrali sme nasledovné.

Ako vyčistiť granitový drez

Granitový drez potrebujete pravidelne a často čistiť, inak sa jeho vzhľad znehodnotí rýchlo. Vyhnite sa pomocníkom, akými sú drátenky, silné čistiace prostriedky, bielidla či čističe odpadu. Zároveň sa oblúkom vyhýbajte mechanickým chybám, ako je krájanie nožom na granitovom dreze alebo položenie horúceho hrnca na povrch granitového drezu.

Kateřina radí, „pri čistení granitového drezu sa mi najviac osvedčil ocot. Buď naliať ocot na drez a hneď čistiť alebo ak je väčšie znečistenie, zriediť ho s vodou, uzatvoriť drez zátkou a na noc nechať pôsobiť. Drez som skúšala vyčistiť aj so sódou, ale ocot mal lepšie výsledky.“ Drez vysušte a prejdite ho ešte utierkou, tampónom alebo handričkou, na ktorú nakvapkáte troška oleja. Olej dodá granitu lesk.

Ako vrátiť lesk nerezu

Keď sa nerezu dodá tá správna starostlivosť, môže vyzerať stále ako nový. Pripravte si univerzálny čistiaci prostriedok, na ktorý budete potrebovať: prázdnu fľašu s rozprašovačom, biely vínny ocot, citrón a esenciálny olej (ideálne citrón alebo levanduľu). Celý postup nájdete tu.

Ak chcete dosiahnuť lesk, tak postriekajte nerez rozprašovačom a nechajte chvíľu pôsobiť. Nečistoty stačí odstrániť hubkou na riad. Následne nerez vyleštíme kombináciou olivového oleja a esenciálneho oleja. Napríklad pri čistení nerezových batérií je veľmi vhodné použiť aj kvapku olivového oleja, ktorý odpudzuje vodu a batéria tak ostáva dlhšie čistá. Esenciálny olej cédrové drevo má úžasné leštiace účinky a k tomu aj krásne vonia.

nerez

Foto: canva.com

Ako odstrániť vodný kameň

Vodný kameň je v domácnosti prítomný a nevyhneme sa mu. Ako sa ho však šetrne zbaviť? Vyskúšajte tento tip podľa @uklidproklid:

Rozprašovačom nanesieme biely ocot, kde je to potrebné. Handričku takisto namočíme do octu a priložíme na miesto, kde sa nachádza vodný kameň. Necháme pôsobiť. Zvyšky vodného kameňa odstránime starou zubnou kefkou.

Máte svoje overené tipy v domácnosti? Podeľte sa s nimi v komentári!