Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Mária Verešová: Kúzelné upratovanie vám prinesie nielen zmenu do vášho priestoru, ale aj do vášho života

Zdieľať

Mária Verešová je certifikovanou konzultantkou KonMari metódy. Ak ste sa s tým ešte nestretli, reč je o tzv. kúzelnom upratovaní podľa Marie Kondo. Nie, nepôjde to ľahko, nebude vám stačiť kúzelná palička a všetok neporiadok zmizne. Avšak na konci kúzelného upratovania zistíte, že nedošlo len k zmene priestoru, ale aj života. 

Na sociálnych sieťach nájdete aktivity Márie Verešovej pod názvom @harmonickebyvanie. V rozhovore sme sa jej opýtali:

  • Čo ju viedlo k tzv. kúzelnému upratovaniu?
  • Ako môže byť upratovanie „kúzelné“?
  • Ako s ním začať doma?
  • Čo jej pomohlo zjednodušiť domácnosť aj život?

kúzelné upratovanie

Viacerí si pod pojmom upratovanie predstavíme činnosť, ktorá nie je úplne najvyhľadávanejšia. Vy na svojom profile máte uvedené v názve Kúzelné upratovanie s Majkou. Ako môže byť upratovanie kúzelné :)?

Je to o tom, ako sa na upratovanie pozeráme. Väčšinou si ľudia pod upratovaním predstavujú klasické utieranie prachu, vysávanie a umývanie kúpeľne. Bohužiaľ slovenčina pozná len jeden výraz na slovo upratovanie. Upratovanie môže mať však aj iné podoby. Ja hovorím o kúzelnom upratovaní (tzv. z angl. decluttering), pri ktorom ide o zbavovanie sa haraburdia a vecí, ktoré nám nerobia radosť a nepoužívame ich. Ide o upratovanie, ktoré prinesie nielen zmenu do vášho priestoru, ale aj do vášho života. A to tak, že vám život zjednoduší a urobí radostnejší.

Pre pár rokmi ste si spravili certifikáciu metódy KonMari, ktorej autorkou je Marie Kondo s veľkým knižným hitom Kúzelné upratovanie. Čo vás k tomu viedlo? Vyplynulo to nejako prirodzene zo životného štýlu alebo to bolo rozhodnutie, za ktorým stálo niečo iné?

Už od malička som mala rada, keď majú veci okolo mňa nejaký systém a nevytvárajú vizuálny chaos. Bavilo ma upravovať a udržiavať si priestor tak, aby som sa v ňom cítila dobre. Keď som sa však stala mamou a narodili sa mi dve deti, tak som sa ocitla v kolotoči každodenných povinností a neustáleho odpratávania vecí. Bola som z toho unavená a pýtala som sa samej seba, či je to normálne, že som sa stala otrokom vlastnej domácnosti. Keď som sa doma rozhliadla, uvedomila som si, že v skutočnosti niektoré veci nevyužívam a len mi zaberajú priestor. A tam to začalo. Krátko na to sa mi dostala do rúk kniha Kúzelné upratovanie a ja som sa v nej úplne našla. Videla som v mojom okolí iné mamy, ktoré trápi problém s neporiadkom doma (problém s množstvom vecí) a sú z toho unavené.

knižnica podľa KonMari

knižnica „pred“ a „po“

Existuje veľa prístupov a postupov k upratovaniu a organizácii v domácnosti. Čím vás oslovilo práve upratovanie podľa Marie Kondo? V čo spočíva jeho výnimočnosť?

Mňa oslovila táto kniha hlavne tým, že keď upratujete, tak sa pýtate otázku: „Robí mi táto vec radosť“? Niekomu sa môže zdať táto otázka divná, pretože ako mi môže robiť radosť vysávač alebo hrniec.

Ide o to, že všetky veci, ktorými sa doma obklopujeme, by mali robiť náš život lepším, jednoduchším a príjemnejším.

Ak chcete žiť v čistom priestore, tak vysávač vám pri tom pomáha. Táto metóda nás učí spoznať samých seba, čo v živote chceme a aké sú naše hodnoty. Pomáha nám učiť sa robiť rozhodnutia. Vybrať si to, čo je pre nás dôležité. Keď si poupratujete touto metódou svoj fyzický priestor, zistíte, že si môžete takto poupratovať celý život.

Ak sa chceme doma pustiť do takéhoto „kúzelného upratovania“, s čím vôbec začať? Postupovať ako pri úlohách – radšej od najťažšej po najľahšiu alebo je v tomto iný postup?

KonMari metóda postupuje podľa kategórií. Je ich päť: Oblečenie, Knihy, Papiere, Rôzne, Sentimentálne predmety. Odporúčam začať kategóriou Oblečenie. Oblečenie je niečo, čo používate každý deň. Každý deň stojíte pred skriňou a rozhodujete sa, čo na seba. Keď máte neporiadok v oblečení, tak váš deň už hneď ráno začína nepríjemne. A to je ešte len ráno. Máte pred sebou celý deň. Celý rad udalostí, ktoré sú často aj mimo vašej kontroly. Sústreďte sa na poupratovanie vášho šatníka, pretože nad tým kontrolu máte.

skriňa „pred“ a „po“ upratovaní

Samotné upratovanie podľa Marie Kondo vysvetľuje, že nie je to len o organizovaní a ukladaní, ale aj o zbavovaní sa vecí. Ako to urobiť, ako sa zbaviť prebytočných vecí? Majú to tzv. minimalisti ľahšie?

Ak si chcete poupratovať tak, že o týždeň nebudete mať neporiadok späť, tak musíte v prvom rade dať niečo preč. Nestačí vaše haraburdie poodkladať do estetických nádob a košíkov. To je chyba, ktorú mnoho ľudí robí a potom sa čuduje, že neustále „upratuje“ a poriadok nevidí. V prvom rade vám musí byť jasné, prečo si chcete poupratovať. Potom chytíte každú jednu vec do ruky a pýtate sa otázku: „Robí mi táto vec radosť? Používam ju“? Veci, ktoré nepotrebujete, môžete predať alebo darovať a nájsť im tak nový domov. Dať ich niekomu, kto ich bude používať. Takéto upratovanie nie je jednoduché, pretože pri ňom musíte urobiť kopec rozhodnutí a aj také, ktoré ste dlhé roky odkladali.

Prečítajte si: Míša a Markét z Mámami: My ženy máme úžasnú schopnosť stať sa srdcom svojho domova

Čo vám osobne zjednodušilo život v domácnosti, organizáciu a udržiavanie poriadku? (nejaké tipy, triky)

1. Menej je viac. 2. Každá vec, ktorú doma máte, musí mať miesto, kde býva odložená a po použití ju viete na to miesto vrátiť.

Na jar je veľmi populárne tzv. jarné upratovanie, avšak aktuálne je tu jeseň a ja by som sa teda rada opýtala, či aj takto podľa období pristupuje metóda KonMari k upratovaniu a organizácii v domácnosti?

Pustiť sa do upratovanie podľa KonMari metódy sa môžete kedykoľvek. Nemusíte čakať len na jar. Ja som si urobila kúzelné upratovanie (celý domov) už pred rokmi, ale to neznamená, že teraz už nemusím robiť nič. Teraz to už nevolám upratovanie, ale udržiavanie poriadku.

Nedovolím, aby ma veci doma zahltili a komplikovali mi život. Priebežne dávam preč to, čo nepotrebujem a dávam si pozor na to, čo si donesiem domov.

Majka, vy ste certifikovanou KonMari konzultantkou. V čom viete pomôcť, resp. poradiť v rámci konzultácií?

Klienti, ktorí ma oslovujú, sú rozhodnutí urobiť zmenu. Častokrát však nevedia ako. Zbaviť sa neporiadku a haraburdia je dlhodobý proces. Dotiahnuť celý tento proces až do konca nie je jednoduché. Keď ľudia upratujú sami, tak sa stáva, že už na začiatku to vzdajú. Mojím cieľom je pomôcť klientovi prejsť celým procesom upratovania. Ukázať mu, že sa to dá, pomôcť mu urýchliť celý proces a spraviť ho bezbolestnejší. A aj tu platí „vo dvojici to ide ľahšie“.

S čím zaujímavým ste sa už počas svojich konzultácií stretli? Čo vás zaujalo, potešilo, možno aj pobavilo? Určite vaši klienti odchádzajú obohatení a menia svoje životy a príbytky, v čom to obohacuje vás?

Mňa vždy poteší, keď mi klienti po upratovaní hovoria, že majú pocit, „ako keby im spadol kameň zo srdca“. Sami sú prekvapení, že veci sa dajú urobiť a zorganizovať lepšie. Niektoré zmeny by ich samých nenapadli. Jedna klientka mi po roku písala, že aj svokra sa inšpirovala a začala si ukladať veci tak ako ona. Za veľký úspech považujem, keď zo začiatku skeptický manžel sa pustil neskôr do upratovania svojho šatníka, pretože ho inšpirovala manželka.

Mám rada všetky stretnutia s klientami, pretože za každým jedným je nejaký príbeh.

Celkové to upratovanie a organizovanie asi nebude len o poriadku v interiéri, ale o poriadku ako takom, v nás, v našom živote, ktorý žijeme. Je to tak?

Náš domov je miesto, kde by sme mali vedieť oddychovať, načerpať energiu a relaxovať. Len tak môžeme lepšie zvládať a riešiť iné komplikované problémy v našom živote. Keď nám záleží na našom domove znamená, že nám záleží na nás samých. Upratovanie je aktom starostlivosti o seba.

Ďakujeme za rozhovor.

Foto: archív Márie Verešovej

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť