Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Neviete, ako sa zbaviť odolnej plesne v kúpeľni 

Zdieľať

Plesni sa najlepšie darí vo vlhkom podnebí a prostredí, kde sa vzduch moc nehýbe. Niet preto divu, že sa objavuje v kúpeľni. Ak si ale zvolíte správny postup, vyhnúť sa plesniam v kúpeľni nie je vôbec zložité. 

Pleseň netreba podceňovať, pretože ničí nábytok, tapety, textílie – a často aj vaše zdravie. Vdýchnuté spóry húb môžu dráždiť dýchacie cesty a vyvolať alergické reakcie.  

Ako predchádzať plesniam v kúpeľni? 

Aby ste zamedzili vzniku nepríjemnej plesne v kúpeľni, stačí dodržiavať niekoľko základných krokov, medzi ktoré patrí: 

Kúrenie: Vypínať v zime kúrenie v kúpeľni je šetrením na nesprávnom mieste. V kúpeľni sa odporúča stála izbová teplota 24 stupňov Celzia. Ak je kúrenie zapnuté len pri kúpaní alebo sprchovaní, steny sa príliš ochladzujú. Veľký teplotný rozdiel medzi teplou vodou a studenými stenami vytvára pri sprchovaní veľa vodnej pary, ktorá sa okrem nevyhnutného striekania vody zráža na obkladoch a škárach a vytvára ideálne podmienky pre vznik plesne. 

Vetranie: Po sprchovaní otvorte okno dokorán asi na päť minút a vyvetrajte, aby ste odstránili vlhkosť. Ešte efektívnejšie je pri kúpaní alebo sprchovaní okno mierne pootvoriť alebo nakloniť. 

Suché a čisté povrchy: Po kúpaní alebo sprchovaní opláchnite vaňu alebo obľúbený sprchový kút, aby sa na stenách a v škárach nehromadili vlasy, srsť a mydlo. Vlhké povrchy čo najskôr utrite do sucha. 

Kontrola a sledovanie aktuálneho stavu: Pomocou vlhkomera môžete presne určiť relatívnu vlhkosť v miestnosti. Z dlhodobého hľadiska by tieto hodnoty nemali presiahnuť 65 až 70 percent vo vzduchu v miestnosti a 80 percent priamo pri povrchoch stien, v zime skôr menej. 

Čo robiť proti plesniam v kúpeľni? 

Kúrenie a vetranie nepomôže, ak sa už pleseň prejavuje. Ak je napadnutie závažné, mali by ste okamžite vyhľadať odbornú pomoc, aby ste objasnili príčinu. Ak je na niekoľkých miestach len niekoľko čiernych škvŕn, môžete sa pokúsiť pleseň zlikvidovať aj sami: Postihnuté miesta očistite a dezinfikujte roztokom peroxidu vodíka alebo vysokokvalitným etylalkoholom. Potom dobre vyvetrajte.  

Suché miesta môžete povysávať aj vysávačom – za predpokladu, že má zariadenie jemný prachový filter. Tým sa zabráni opätovnému vyfúknutiu spór húb na zadnej strane. Potom nastriekajte povrchy biologicky odbúrateľným prostriedkom proti plesniam zo špecializovanej predajne a po určitej dobe pôsobenia všetky zvyšky utrite. 

Nepoužívajte žiadne fungicídne chemické prostriedky, ktoré sú zvyčajne zdraviu škodlivejšie ako samotné spóry húb! Podozrivé miesta nikdy neutierajte do sucha handričkou alebo kefou: Takto si spóry veselo poletujú vzduchom. Pracujte v rukaviciach a najlepšie aj s maskou na tvár, aby ste sa vyhli vdýchnutiu spór. Po protiplesňových opatreniach sa osprchujte, vydenzifikujte veľké umývadlo a prezlečte sa. 

Ako odstránite pleseň zo steny? 

Pórovité povrchy sa čistia a zbavujú plesne horšie. Ak je na tapete pleseň, treba ju opatrne odstrániť, aby sa rozvírilo čo najmenej spór. Stenu pod tapetou potom môžete vyčistiť napríklad denaturovaným liehom. Dôležité je nechať povrch vyschnúť, neprinášať k nemu oheň a dobre ho vetrať. Alebo môžete použiť hydroizoláciu. 

Hladké povrchy, ako je sklo a plasty, je možné utrieť jemným čistiacim prostriedkom pre domácnosť. Ak sa na tesneniach v dôsledku kondenzácie vytvorila pleseň, treba ju čo najskôr odstrániť. V niektorých prípadoch môže pomôcť aplikácia kvalitnej špárovacej hmoty. Pretože čím hlbšie huby prenikajú, tým ťažšie je ich likvidovať. Ak je napadnutie príliš silné, tesnenie sa musí vymeniť. 

Zdroj obrázka: Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com