Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Potulky Slovenskom: Známe slovenské kalvárie

Zdieľať

Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom, kedy sa slávi Zmrtvýchvstanie Ježiša Krista. Symbolickým miestom, kde sa dá prepojiť táto duchovná symbolika s oddychom v prírode, môže byť práve navštívenie kalvárie. Je to miesto, ktoré väčšinou tvorí kaplnka alebo kostol a zastavenia Krížovej cesty. Pozrite si spolu s nami unikátne kalvárie Slovenska. Možno sa inšpirujete a v rámci veľkonočných sviatkov sa na ne vyberiete pozrieť. 

Kalvária v Hrušove

V okrese Veľký Krtíš sa nachádza táto dominanta Hrušova, ktorá je obľúbeným pútnickým miestom. Nachádza sa v nadmorskej výške 525 m n.m. na pieskovcovitom kopci Stráňa. Zloženie pôdy síce neposkytlo najpriaznivejšie stavebné podmienky na vybudovanie stavby kaplnky a krížovej cesty so zastaveniami, ale nič na tom nemení fakt, že Hrušovčania sú dnes právom hrdí na túto pozoruhodnú pamiatku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anka Dobrotkova (@adobrotkova)

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov na slovenské rozhľadne 

Kalvária v Nitre

Kalváriu v Nitre tvoria neorománske kaplnky usporiadané popri chodníku, ktorý vedie od Kostola Nanebovzatia Panny Márie na vrchol kopca ku Kaplnke Božieho hrobu. Na vrchole kopca sa nachádza trojfigurálne súsošie Ukrižovania Krista. Kaplnka Božieho hrobu je štrnástym zastavením, má pôdorys šesťuholníka a šesťbokú vežičku. Z tohto miesta sa naskytá impozantná panoráma a výhľad na mesto Nitra. Kalvária patrí k najnavštevovanejším a najvyhľadávanejším miestam v okolí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @erilu.35

Kalvária v Banskej Štiavnici

Jednou z najstarších a zároveň aj najznámejších kalvárií na Slovensku je práve Kalvária v Banskej Štiavnici. Komplex sakrálnych stavieb je v barokovom štýle. Robí ju výnimočnou aj to, že ju tvorí až 25 zastavení. Okrem tradičných zastavení tu nájdeme aj sedem kaplniek, ktoré znázorňujú sedem bolestí Panny Márie. Zaujímavosťou je, že základný kameň bol položený za spolupráce katolíkov a evanjelikov. Areál kalvárie je voľne prístupný celoročne. Kaplnky sú štandardne zatvorené, je možné do nich len nazerať cez mrežové brány. Viac informácií nájdete tu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Ložek (@kubica77)

Kalvária v Skalici

Prekrásny pohľad na panorámu Skalice sa naskytá na najvyššom bode v severnej časti mesta Skalica, kde sa rozprestiera krásna klasicistická kalvária. Bola vybudovaná koncom 19. storočia. Tvorí ju štrnásť murovaných zastavení s výjavmi z Krížovej cesty, ktoré sú symetricky rozmiestnené po obvode návršia. Na vrchu stojí monumentálny kamenný kríž obkolesený sochami sv. Márie a sv. Jána.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa aneta elogova (@elogova)

Kalvária v Bardejove

Ústrednou stavbou Bardejovskej kalvárie je dvojvežový kostol postavený v novorománskom slohu. Kostol je zo západnej strany podopretý vysokým múrom, v ktorom je vstup do pomerne veľkej podzemnej kaplnky sv. Márie Magdalény. Pred kostolom sa rozprestiera pomerne rozľahlý cintorín. Súčasťou areálu kalvárie je aj trinásť kaplniek symbolizujúcich štrnásť zastavení krížovej cesty. Siedme a ôsme zastavenie je umiestnené v zdvojenej kaplnke. Viac informácií o tejto kalvárii nájdete tu.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa František Štenko (@frantisekstenko)

Ilustračná foto: Tomáš Malík/pexels.com