Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Praktické nápady, ako zariadiť malú domácu pracovňu v byte 

Zdieľať

Súčasné ponuky na trhu práce podnecujú vysokú flexibilitu a práca z domu sa stáva štandardom. Zariadiť si domácu kanceláriu v stiesnenom byte, v ktorej bude možné efektívne fungovať, sa však na prvý pohľad zdá náročné. Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými nebude žiadny priestor na vytvorenie dobrých pracovných podmienok príliš malý. 

1. Vertikálne úložné priestory 

V malom byte, resp. pracovnom kútiku je každý centimeter vzácny. Využite potenciál vertikálneho priestoru nad stolom a nainštalujte tu plávajúce police, ktoré môžu siahať pokojne až po strop. Pri ich organizácii myslite na to, že k vysoko uloženým predmetom sa len tak ľahko nedostanete, preto sem odkladajte menej používané veci. 

ako zariadiť Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com 

Tip: Ak máte kanceláriu vybavenú výškovo nastaviteľným stolom, pri inštalácii policového systému vezmite do úvahy jeho maximálnu výšku, aby police neskôr nebránili zdvihu.  

2.Rohové písacie stoly 

Rohový nábytok sa stáva čoraz populárnejší – rohové kuchynské linky, sedačky, písacie stoly. Opäť ide o spôsob, ako využiť každý centimeter, nábytok pritom zasahuje do miestnosti iba minimálne. Nepodceňujte však ergonómiu a dodržujte vzdialenosť od obrazovky (aspoň 60 cm), veľkosť aj výšku nastavenia pracovnej plochy.  

3. Využite nástenné svietidlá 

Dôležitým faktorom pri všetkých činnostiach je osvetlenie. Jeho zakomponovanie do pracovného priestoru je obzvlášť dôležité, ak máte stôl postavený v tmavom rohu, ďaleko od zdroja denného svetla. Aby ste nezaberali miesto na pracovnej doske, zvážte kúpu nástenných svietidiel s nastaviteľným tienidlom, ktoré vyplnia priestor nad stolom 

4. Vyklápací pracovný stôl 

Ako riešenie sa ponúka aj vyklápací písací stôl namontovaný na stene – v zatvorenej polohe nezasahuje do priestoru, po otvorení však ide o plnohodnotnú pracovnú plochu. Investujte tiež do multifunkčného vyklápacieho nábytku. Na prvý pohľad môže ísť o závesnú skrinku alebo komodu s policovým systémom, ktorá v sebe ukrýva vyklápaciu dosku. 

Tip: Nemôžete si dovoliť ďalší nábytok? Nákup multifunkčných modelov či rastúcich stolov vaša peňaženka pocíti. Ak chcete ušetriť, nainštalujte na stenu pod okno obyčajnú drevenú dosku, ktorá bude dostatočne pevná a zaujme tak miesto pracovného stola.   

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

5. Na vymedzenie použite obklad alebo tapetu 

Ak ste umiestnili kancelársky stôl voľne do priestoru, zvážte vymedzenie pracovného kútika za pomoci obkladu alebo tapety. V tomto prípade je vhodné pohrať sa s líniami. Správna orientácia čiar, napr. na lamelových obkladoch, dokáže priestor opticky rozšíriť.