Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Slovenská kráľovná burlesque: Mením ženám život a prebúdzam v nich výstredné a sebavedomé persóny

Zdieľať

Katarína Čunderlíková alias Catrice Cat je slovenská kráľovná burlesque, zakladatateľka tanečnej školy Hall of Tease a inšpiratívna žena, ktorá nielenže zasväcuje ženy do tajov tohto umeleckého tanca, ale pomáha im získať alebo prinavrátiť stratené sebavedomie, sebaistotu, ladnosť, ženskosť a zvodnosť.

Katka, prečo práve burlesque? Ako si sa dostala k tejto netradičnej forme tanca a čo za druh to vlastne je?

Burlesque je veľmi starý umelecký štýl, radi ho nazývame umenie odhaľovania sa (strip) a zvádzania (tease). Jeho história siaha až do 17. storočia, kedy sa nižšie spoločenské vrstvy zabávali parodovaním spoločnosti. Názov je odvodený od talianského slova burla, čo v preklade znamená vtip. Spočiatku to boli vtipné scénky, do ktorých sa postupne začalo pridávať odhaľovanie sa. Samozrejme, že v tomto období to bolo niečo nevídané, čo prirodzene priťahovalo viac a viac pozornosti, až 20. – 50. – te roky dvadsiateho storočia sa stali pre burlesque ikonickými. Bol to najpopulárnejši druh zábavy, ktorý bol súčasťou kabaretov.

Predstavenia už neboli iba komické scénky s prvkami odhaľovania sa, ale začali byť aj oslavou krásy ženy. Na pódiu sa predvádzali dámy v krásnych kostýmoch, zvádzali publikum, odhaľovali sa, ale pozor, nikdy nie do úplnej nahoty. Toto obdobie voláme tradičný burlesque. Neskôr, keď vznikla televízia a iné druhy zábavy, burlesque odišiel do zabudnutia až zase neskôr v 90. rokoch ho spopularizovala najmä Dita Von Teese. Toto obdobie až po súčasnosť sa volá neo burlesue a vystúpenia môžu byť kombináciou všetkého, čo dnešná doba ponúka. Keď prídete dnes na burlesque predstavenie, na pódiu môžete vidieť skombinované rôzne tanečné štýly, oheň, svetelnú show, kúzelnícke triky či akrobaciu, ale  vždy by to malo mať spoločný prvok, odhaľovanie sa.

Ja som burlesque spoznala vďaka filmu Burlesque, v ktorom sa mi veľmi páčili tanečné scény a kostými a pomysela som si, že to by bolo úžasné, keby sme aj my v Bratislave mali kabaret s takými krásnymi predstaveniami. O pár rokov neskôr som našla na internete burlesque kurz, na ktorý som sa bez váhania prihlásila a bola to láska na prvé vyskúšanie 🙂

Čo ťa na burlesque najviac zaujalo? Kedy si si povedala, že presne toto je to, čomu sa chceš venovať? Venovala si sa predtým aj nejakým iným druhom tanca?

Najviac sa mi zapáčilo to, že burlesque svet oslavuje rôznorodosť, takže je úplne jedno koľko máte rokov, akú máte postavu alebo či ste profesionálny tanečník. Na pódium môže ísť každý, kto má nápad na vystúpenie a dosť odvahy. Diváci vás vždy podporia, aj keď máte trému ako svet. To bol presne aj môj prípad. Pred prvým vystúpením som mala nočné mory a takú trému, že to ako sa mi triasli ruky museli vidieť až v poslednej rade, no táto skúsenosť ma očarila tak, že na ten pocit po predstavení nikdy nezabudnem. Povedala som si, že toto chcem ešte zažiť, začala som si vyhľadávať informácie o tom, ako burlesque funguje aj v iných krajinách, zistila som, že v zahraničí máme veľmi veľa festivalov, súťaží a kabaretov, kde sa môžete prihlásiť aj ako začiatočník, a tak som sa prihlásila všade, kde sa dalo a začala som za burlesque cestovať.

Okrem toho sa tiež veľmi dlho venujem baletu, aj keď nie profesionálne, no vo svojich vystúpeniach sa inšpirujem práve baletom a jeho eleganciou a ladnosťou. Venovala som sa aj latinsko-americkým tancom a chvíľu aj roztlieskavaniu 🙂 Tanec bol vždy mojou súčasťou.

Aká bola reakcia tvojho okolia? Nehanbila si sa?

Moja rodina sú moji najväčší fanúšikovia. Všetci sa prišli pozrieť hneď na prvé predstavenie, takže videli o čo ide a že to nie je nič ‘’zlé’’. Viem, že keď sa snažím druhým ľudom vysvetliť, čo je burlesque a spomenie sa slovo nahota, okamžite si predstavia striptíz v klube pri tyči. No burlesque predstavenia bývajú v divadlách alebo v iných krásnych priestoroch, kde býva predpísaný dresscode a nechýba ani moderátor. Vystúpenia bývajú často také umelecké, s prenádhernými kostýmami a rekvizitami, že tá nahota, tam nie je vôbec podstatná. Napríklad moje prvé vystúpenie bolo o tom, že som si vyzliekla iba rukavičky a plášť, pod ktorým som mala šaty s holým chrbátom, takže ruky a chrbát boli moje jediné odhalené časti, no bolo to také pomalé, hypnotické a sexy, že aj takéto ‘’nezaujímavé’’ časti tela sa stali pre divákov zaujímavými 🙂

Ako je podľa teba tento druh umenia vnímaný v zahraničí a na Slovensku? V čom vidíš hlavné rozdiely?

Ako som už spomínala, v zahraničí je veľmi veľa rôznych burlesque festivalov, súťaží a kabaretov, ale aj ľudí čo sa tomu venujú a radi chodia na predstavenia. Je to cítiť hlavne na predstaveniach, keď vám publikum poriadne tlieska a povzbudzuje vás už od začiatku. Pre burlesque predstavenia je totiž charakteristické aj to, že aj diváci sú dôležitou súčasťou. Čím viac diváci tlieskajú a ‘’jásajú’’, tým je lepšia atmosféra a aj performeri si to viac užijú a dajú vám viac energie do vystúpenia. Atmosféra býva podobná ako na hokejovom zápase :))

Na konzervatívnom Slovensku je ale burlesque ešte stále novinka aj po rokoch, čo sa tu hlavne v Bratislave organizujú predstavenia.

Prečo si sa rozhodla založiť tanečnú školu?

Po pár rokoch cestovania za vystúpeniami, kde som navštevovala aj workshopy, som sa rozhodla, že by som chcela prostredníctvom tohto umenia ukázať ženám, že aj ony môžu byť nielen také krásne ženské femme fatale, ako vidia na pódiach, ale že keď podporia svoju ženskosť, sebavedomie a vypustia do sveta svoju ženskú energiu, tak im to dá veľa do života.

Burlesque je tanec známy istou dávkou provokatívnosti, zvádzania a odhaľovania. Je ti to prirodzené? Nemala si spočiatku zábrany?

Samozrejme som mávala zo začiatku obrovskú trému, ani som sa nechcela veľmi odhaľovať, vďaka čomu ale vzniklo moje úplne prvé predstavenie, ktoré je charakteristické práve tým, že sa veľmi neodhalím.

Považuje sa za extrovertný typ človeka alebo to bolo práve burlesque, čo ti dodalo sebavedomie?

Myslím si, že to že som sa začala venovať burlesque prekvapilo veľmi veľa ľudí v mojom okolí, pretože v bežnom živote nerada pútam toľko pozornosti 🙂 Vďaka burlesque som objavila svoju persónu Catrice Cat, ktorá je výstredná, sebavedomá a spoločenská a na pódiách ju nechávam naplno zažiariť. Asi máme všetci v sebe rôzne osobnosti, ktorým dávame priestor pri rôznych príležitostiach.

Čo máš na burlesque najradšej? Čo ťa naučil alebo čo ti dodáva?

Burlesque ma naučil hlavne sebeláske. Vďaka nemu som prijala svoje telo také, aké je, aj s nedokonalosťami. To môže znieť ako klišé, no v minulosti som sa venovala modelingu, kde som sa v jednom kuse stretávala s tým, že nie som dosť vysoká alebo štíhla, stále sme sa medzi sebou porovnávali a vždy to bolo o tom, že je niekto iný lepší ako vy. Zvykla som neznášať svoje boky, stále som skúšala rôzne bláznivé diéty a nebola som so sebou spokojná. Až som prišla do burlesque sveta, kde sa oslavuje rôznorodosť a na pódiách môžete naozaj vidieť rôzne postavy žien a mužov, ktorí sa nehanbia za to, ako vyzerajú a keď vidíte, ako sa to divákom páči, tak si uvedomíte, že nejaká celulitída na zadku naozaj nie je vôbec podstatná 🙂

Vidíš na sebe nejaké zmeny (v sebavedomí, vystupovaní, priebojnosti…?) predtým, ako si začala s burlesque a teraz?

Myslím, že som vďaka burlesque sebavedomejšia, že som sa naučila aj občas vykročiť zo svojej komfortnej zóny a hlavne som si uvedomila, že je v poriadku cítiť sa krásna a byť ženská a že je v poriadku páčiť sa sama sebe.

Je podľa teba vhodný pre každú ženu? Mala by to podľa teba každá žena aspoň raz za život skúsiť? Prečo?

Áno, podla mňa je burlesque pre každú ženu, aj keď sa možno nechystáte na pódiá. Myslím si, že my ženy občas zabúdame na tú našu prirodzenú ženskú podstatu. Popri všetkých povinnostiach, ktoré ženy zvládajú robiť naraz, je fajn si hodinku venovať iba pre seba práve tým, že podporia svoju ženskosť, že si oblečú niečo zvodné, upravia sa a priučia sa krásnemu držaniu tela, ladnej chôdzi a zvodným pohybom, čo im vo finále dodá sebavedomie, pôvab a tak vyniknú ich krivky a ženskosť.

Je tam nejaké obmedzenie (vek, postava, tanečné zdatnosti….?)

V burlesque neexistujú žiadne pravidlá, je pre všetky ženy bez rozdielu veku či konfekčnej veľkosti.

Vymenuj 3 veci, ktoré máš na burlesque najradšej a ktoré ti dokáže dať len burlesque.

Sebeláska, priestor na sebavyjadrenie, komunita úžasných ľudí.

Tak čo, skúsite si burlesque na vlastnej koži? Práve začínajú NOVÉ KURZY, tak si uchmatnite svoje miesto. Bude to zážitok do konca života…

Prečítajte si tiež

 

Štítky