Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť to, čo by inak skončilo v koši. Tak je to aj so zvyškami z mletej kávy. Čo s nimi môžete podniknúť? Využiť ich môžete v záhrade, v domácnosti či v starostlivosti o svoju pokožku či vlasy. Poznáte tieto tipy a triky, ako využiť zvyšky mletej kávy a zúžitkovať ju opakovane? 

Záhrada

zvyšky kávy v záhrade

Foto: pexels.com

 • Pridajte kávové zvyšky do kompostu, obsahujú dusík, ktorý kompost potrebuje. Nepreháňajte to však, kompost musí byť vyvážený a káva obsahuje aj kyselinu.
 • Obsah kyseliny v káve využite v záhrade inak. Pokiaľ pestujete azalky, rododendrony, hortenzie, kamélie, ruže alebo iné rastliny milujúce kyslú pôdu, potom kávové usadeniny sú pre vás ideálnym hnojivom. Avšak kávu potrebujete zmiešať so zeminou, odrezkami odumretej trávy, listami alebo suchou slamou, aby ste neutralizovali časť kyslosti a túto zmes rozložte okolo rastlín. V takomto hnojive však chýba fosfor a vápnik, takže na úplnú podporu kvitnutia a plodov potrebujete pridať vápno a napríklad drevný popol.
 • Zvyšky po káve môžete použiť ako odpudzovač škodcov, predovšetkým mravcov a slimákov. Mravce odpudzuje vôňa kávy, zatiaľ čo mierne abrazívna štruktúra kávovej usadeniny môže dráždiť telo slimákov.

Prečítajte si: Aj drobnými zmenami v domácnosti môžeme chrániť prírodu 

Domácnosť

zvyšky kávy v domácnosti

Foto: pexels.com

 • Malú nádobku s kávou dajte do chladničky ako pohlcovač pachov. Podobne ako jedlá sóda, tieto pachy úžasne absorbuje. Pokiaľ kávu v malej sklenenej fľaške alebo miske umiestnite do spoločných priestorov, takisto poslúži ako skvelý pohlcovač pachov.
 • Káva ako prírodné farbivo. Zafarbiť ňou môžete látku alebo z bieleho obyčajného papiera vyrobiť „starožitný“ pergamen, ktorý môžete využiť ako darček.
 • Kávové usadeniny pôsobia ako prírodné brusivo. Čistiacu handričku posypte starou kávovou usadeninou a pomocou nej viete vydrhnúť napríklad prilepené jedlo z pultu alebo riadu. Pozor na intenzitu, aby ste drhnutím neporušili povrch a nevytvorili škvrny po káve.
 • Zvyšky mletej kávy skvele poslúžia na výrobu domácich sviečok, ktoré prevoňajú váš dom ľahkou arómou lahodnej kávy.
 • Nasypte troška zvyšky mletej kávy do vázy s rezanými kvetmi, predĺži to ich životnosť

Kozmetika

zvyšky kávy v kozmetike

Foto: pexels.com

 • Kávové peelingy sú známa kozmetická záležitosť. Pripravte si domáci kávový peeling a doprajte svojmu telu oddych a príjemnú starostlivosť. Káva podporuje obeh krvi a takisto pomáha v boji s celulitídou.
 • Vyrobte si z kávovej usadeniny domáce mydlo. Kofeín, keď je absorbovaný cez pokožku, pôsobí protizápalovo a ako bonus je vôňa kávy, ktorá vás bude sprevádzať celý deň po umytí mydlom.
 • Káva pre vaše vlasy. Pred šampónom použite hrsť kávovej usadeniny a vmasírujte ju do vlasov. Káva pomáha zbaviť sa nahromadených šupiniek odumretej kože.

Aplikujete niektorý z týchto tipov alebo máte ďalšie skvelé tipy? Nechajte nám komentár, budeme sa tešiť. Radi spolu s vami vytvoríme rubriku UDRŽATEĽNÁ DOMÁCNOSŤ.

Zdroj: Rebecca Sullivanová, Umění přirozeného domova; https://www.naturallivingideas.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť