Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Aj drobnými zmenami v domácnosti môžeme chrániť prírodu

Zdieľať

Výroba v súlade so životným prostredím, ochrana prírodných zdrojov, podpora prirodzeného ekosystému a biodiverzity, znižovanie skleníkového efektu a emisií CO2, ale aj zníženie objemu plastov a odpadu – aj toto sú kroky, ktoré je možné spraviť smerom k trvalej udržateľnosti.

Trvalá udržateľnosť sa pre mnohých z nás stáva jedným z hlavných kritérií výberu aj pri produktoch bežnej dennej spotreby a nákupoch kozmetiky, oblečenia alebo vybavenia do domácnosti. Značka Tento sa preto snaží ponúkať udržateľné možnosti ohľaduplné k prírode aj pri papierových produktoch klasickej dennej spotreby a prináša niekoľko tipov, čo môžete vo svojej domácnosti zmeniť, aby bola šetrnejšia k životnému prostrediu.

Malý krok pre domácnosť, veľký krok pre životné prostredie

 1. Menej nie je vždy viac. Vyberajte si produkty, ktoré na prvý pokus splnia svoj účel. Ak sa rozhodujete napríklad medzi 3-vrstvovým a 2-vrstvovým papierovým produktom, ten viacvrstvový ho určite splní efektívnejšie, s lepšou absorpciou a paradoxne menšou spotrebou.
 2. Používajte produkty, ktoré sú vyrobené ohľaduplne k prírode. Papierové utierky sú nevyhnutným pomocníkom v každodennom živote. Ide o produkty bezpečné a hygienické nielen pri kontakte s pokožkou pri upratovaní, ale aj s jedlom v kuchyni. Tie od značky Tento sú navyše šetrné k životnému prostrediu, vyrobené s rešpektom k lesu nielen ako k zdroju dreva, ale hlavne ako k pľúcam planéty. Za každý využitý strom spoločnosť zasadí štyri nové.

  Papierové utierky Tento

 3. Kupujte kvalitné alternatívne prírodné produkty, myslíte tým nielen na svoje telo, ale aj životné prostredie. Nahraďte klasickú špongiu prírodnou lufou. Tá prirodzene a jemne zbavuje pokožku odumretých buniek, prekrvuje ju a pôsobí ako prevencia proti celulitíde. Vďaka svojmu rastlinnému pôvodu sa navyše jednoducho rozloží a nezanecháva na planéte žiadnu stopu.
 4. Minimalizujte alebo nahraďte produkty, ktoré vytvárajú najviac každodenného odpadu. Tony kozmetických tampónov na odličovanie skončia denne v odpade po celom svete. Existuje však aj udržateľnejšia alternatíva. Látkové kozmetické tampóny zo 100 % bavlny je možné vyprať a následne použiť opakovane nespočetne krát.
 5. Používajte produkty, ktoré sa môžu stať súčasťou vášho udržateľného životného štýlu. Značka Tento pri všetkých svojich produktoch dbá na kombináciu udržateľnej výroby, vysokej kvality výrobkov a zároveň jemnosti materiálu. Toaletný papier je pre náš každodenný život taký neodmysliteľný, že si často ani neuvedomujeme, koľko ho spotrebujeme. Rovnako aj papierové vreckovky alebo servítky. Preto je dôležité aj pri zdanlivo obyčajných produktoch, ak máme tú možnosť, zvoliť radšej značky, ktoré sa držia princípov trvalej udržateľnosti.

  Toaletný papier Tento

 6. Začnite zbierať použitý kuchynský olej. Ak máte vo zvyku vytrieť panvicu po vyprážaní papierovou utierkou a potom ju vyhodiť, odložte si ju radšej na niečo iné. Použitý olej môžete začať zbierať a nosiť do zberných nádob, ktoré nájdete pri niektorých typoch čerpacích staníc alebo predajniach maloobchodných sietí. Postupne sa zavádzajú do takmer všetkých miest a obcí na Slovensku.
 7. Nahraďte chemické čistiace prostriedky tými prírodnými. Nakupujte také, ktorých obaly sú vyrobené ohľaduplne k prírode a ľahko recyklovateľné. Prípadne ich hneď vymeňte za prírodné, ktoré sú vyrábané šetrnejšie k prírode.

Obnoviteľný materiál z lesa a udržateľnosť v každom kroku výroby

Papier v produktoch značky Tento sa vyrába z dreva pochádzajúceho z trvalo udržateľných lesov. Takýto typ lesného hospodárstva zaručuje, že prevažuje výsadba stromov nad ich využívaním. Tento zaobchádza pri výrobe papierových produktov z takto získaných surovín šetrne a ohľaduplne. Takmer 90 % dreva používaného výrobcom Tento je certifikovaného a celková produkcia pochádza z trvalo udržateľných zdrojov.

Udržateľnosť sa premieta aj do výroby. Dôraz sa kladie na efektívnu prácu so zdrojmi aj energiou a logistické riešenie ukladania produktov na palety. Nemenej dôležitá je aj preprava a vzdialenosť, ktorú produkty Tento prejdú na ceste k spotrebiteľovi, čím sa znižujú emisie CO2.

Menej plastov v obaloch je pre Tento rovnako dôležitá úloha. V posledných dvoch rokoch znížili ich obsah vo fóliách o 17 %. Napríklad z boxov kozmetických utierok odstránili všetok plast a  teraz sú 100 % papierové. Do roku 2030 plánujú ponúkať výrobky v obaloch úplne bez plastov.

Produktový tip: toaletný papier Tento Classic

3-vrstvový toaletný papier Tento Classic je teraz jemnejší, pevnejší a vyrobený z dreva pochádzajúceho z udržateľne obhospodarovaných lesov. Je držiteľom certifikátov PEFC a vďaka tomu, že je vyrobený na Slovensku, znižuje množstvo uhlíkových emisií potrebných na jeho prepravu. Variant Classic je vhodný pre tých, ktorí uprednostňujú čisto biely papier bez akejkoľvek vône. Vyskúšať ho môžete v balení po 8 alebo 16 roliek.

Orientačná promo cena balenia po 8 roliek: 2.39 €

Orientačná maloobchodná cena balenia po 8 roliek: 3.99 €

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Tento.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť