Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

10 tipov, ako sa preniesť cez rozchod a zahojiť si zlomené srdce

Zdieľať

Počas lockdownu sme mohli vo vzťahovej sfére zbadať dva najvýraznejšie „trendy“. Jedny si začali zakladať rodiny a tí druhí, menej šťastní, bohužiaľ dlhodobú izoláciu a následnú „ponorku“ neustáli a rozhodli sa ísť od seba. Ak patríte do druhej skupiny a momentálne zápasíte s pocitmi samoty, nešťastia, depresií či neprekonateľného smútku, nezúfajte. Všetky sme si tým niekedy prešli a garantujeme vám, že hoci teraz sa to zdá ako tá najväčšia tragédia, prejde to. A s týmito našimi tipmi dokonca oveľa rýchlejšie, ako by ste čakali.

Zamestnajte sa, rozptýľte sa, spravte všetko pre to, aby ste nemali čas ani priestor naňho myslieť

Ak budete nečinne ležať, do nemoty počúvať romantické slaďáky a plakať do vankúša, k ničomu pozitívnemu to nepovedie. Jediný spôsob, ako na niekoho alebo niečo prestať myslieť, je zamerať svoju pozornosť na niečo úplne iné, nové, vzrušujúce. Je jedno, či to budú drobnosti ako upratanie celého bytu, vytriedenie šatníka, vyskúšanie nového receptu alebo prerábka v domácnosti, ktorú ste dlho odkladali, či splnenie dávno zabudnutého novoročného predsavzatia začať behať či pravidelne cvičiť – základom je, aby to absolútne zamestnalo vašu pozornosť. Vyberte si nejaké nové kreatívne hobby, zapíšte sa na hodiny tanca či skupinového cvičenia alebo sa len jednoducho naučte nejaký zaujímavý účes, make up či recept podľa videa na internete. Spravíte niečo užitočné, niečo nové sa naučíte, budete mať zo seba dobrý pocit a aspoň na pár minút nebudete myslieť na to, ako veľmi vám chýba (naozaj chýba..?) váš ex.

Stanovte si jasné hranice – s ním aj sama so sebou

Hranice a jasné pravidlá sú základ. Nie, nestretávajte sa s ním, keď vám to trhá srdce ani si nenahovárajte, že keď ostanete „kamoši“, po chvíli si uvedomí, ako veľmi mu chýbate a nevie bez vás ziť. Pre niečo ste sa rozišli a len málokedy sa oplatí vstupovať dvakrát do tej istej rieky. Napriek tomu, že existujú páry, ktoré aj po rozchode zotrvali v kamarátskom vzťahu, určite aspoň na začiatok odporúčame kontakt úplne prerušiť. Aspoň do doby, kým to prebolí a „vyliečite sa“. Neostávajte však ani úplne sama. Stretávajte sa so svojimi priateľmi, rodinou, blízkymi alebo pokojne vyrazte na kávu aj s nejakým neznámym fešákom. Nikto nevraví, že sa máte rovno vrhnúť do ďalšieho vzťahu, avšak akýkoľvek nový podnet či stretnutie so zaujímavým človekom vás môže obohatiť a povzbudiť.

Vyhraďte si čas na smútok, plač, hnev, či čokoľvek iné, čo práve pociťujete

Počuli ste už o technike, kedy venujete počas dňa napríklad 10 minút, kedy si tak dobre od srdca zanadávate, poplačete, posťažujete sa či poľutujete? Perfektne to funguje aj po rozchode. Avšak buďte dôsledná – ak si poviete 10 minút, tak to bude 10 minút a ani o sekundu viac. Výborne funguje, ak si všetky negatívne pocity spíšete na papier a následne ho roztrháte alebo spálite. Možno to znie smiešne, no my ľudia odjakživa fungujeme „rituálovo“ a tak aj takáto drobnosť dokáže niekedy človeka výrazne posunúť vpred.

Dovoľte si naďalej niečo k svojmu bývalému cítiť

Je úplne v poriadku, že vám chýba, je vám za ním smutno a zrazu plačete aj za tým, čo vám bežne na ňom neskutočne prekážalo. Taká je bohužiaľ ľudská myseľ. Raz dva potlačí všetko negatívne, vykreslí vám spomienky v krajších farbách a vy začnete pochybovať, prečo ste sa vlastne rozišli. Dovoľte si akékoľvek pocity a emócie, ktoré prídu. Je to v poriadku. Strávili ste s ním určitú časť života, boli ste si veľmi blízki a tak by bolo zvláštne, ak by ste sa z toho bez mihnutia oka otriasli a išli ďalej. Postupne začnú tieto spomienky blednúť a vy sa budete cítiť lepšie, ľahšie, voľnejšie.  Tu však skutočne platí len jediné a to fakt, že čas všetko vylieči.

Zapracujte na sebaláske a doprajte si veľa času sama pre seba

Ponorte sa do horúcej vane (najlepšie s epsomskou, magnéziovou alebo levaduľovou soľou), dajte si masku na tvár, zapáľte vonnú sviečku a vypnite. Pusťte si k tomu nejakú vedenú meditáciu a aspoň na pár minút sa sústreďte len na svoj dych a prítomný okamih. Nezačnite sa zanedbávať, práve naopak. Kúpte si niečo pekné na seba, dajte si tetovanie, ak ste po ňom dlho túžili, vyskúšajte nový strih vlasov či make up. Nie nadarmo sa vraví, že čo nový partner, to nový image. Doprajte si čokoľvek, čo vám robí radosť, hýčkajte sa a spravte zo seba tú najlepšiu verziu samej seba.

Dajte za tým hrubú čiaru a pohnite sa ďalej

Ak vám nepomohlo vypísanie sa a následné spálenie svojich pocitov, je tu ešte jedna, veľmi silná, emotívna no účinná možnosť. Napíšte svojmu ex list. Vypíšte sa zo všetkého, čo máte na srdci, povedzte nevypovedané, uzavrite veci, ktoré visia vo vzduchu.  To, či ho odošlete, je len na vás, niekedy príde pocit uvoľnenia a voľnosti už po samotnom napísaní.

Spojte sa so svojím pravým JA

Kto ste? Teraz nemyslíme vaše povolenie ani iné funkcie či role, ktoré v živote zastávate. Neraz sa stáva, najmä v dlhodobých vzťahoch, že úplne stratíme samy seba. Dávno zabudneme, čím alebo kým sme chceli kedysi byť a pretvárame sa na obraz tej, ktorú chcel mať (alebo sme si to mysleli) po svojom boku náš partner. Skúmajte sa, spoznávajte sa. Možno zistíte o sebe veci, ktoré by ste ani vo sne nepovedali.

Netlačte na seba

Aký čas je podľa vás ešte „okej“ byť po rozchode smutná a zranená? Týždeň, mesiac, polroka, rok? Neviete? Presne. Je to absolútne individuálne. Neexistujú na to žiadne šablóny ani príručky. „Zlomené srdce“ nie je zlomená ruka, ktorá sa zrastie do pár týždňov. Je to proces, zdĺhavý, bolestivý, ale vo väčšine prípadov so šťastným koncom. Dajte si čas, netlačte na seba, neporovnávajte sa s ľudmi vo vašom okolí. Čo bolí, to prebolí, avšak nikto nevie kedy a za akú dobu.

Odstráňte zo svojho života všetko, čo vám ho pripomína

Keď sa bojím výšok, nepôjdem na Eiffelovku a keď mám panický strach zo psov, určite si nezadovážim rotvajlera. Tak prečo to robiť s bývalým? Ovoniavanie jeho trička ani pitie z jeho obľúbenej šálky vás nijako vpred neposunie. Zabaľte všetky jeho veci a pošlite mu ich. Táto etapa pre vás už skončila a nie je najmenší dôvod pripomínať si ju.

Vyrozprávajte sa z toho, pokojne aj stokrát dokola

Na toto sú tu pre nás najlepšie kamošky, mamy, ale aj terapeuti, psychológovia alebo starý dobrý denníček. Dajte to všetko von, každú jednu myšlienku, otázku, emóciu. Veď aj smetí sa musíme zbaviť a vyhodiť ich, aby nám doma „nehnili“ a nepáchli. Vyčistite svoje vnútro a vytvorte v ňom priestor na niečo nové. Kde sa jedny dvere zatvárajú, tam sa druhé otvárajú, tak sa tešte na to, čo nové vzrušujúce príde do vášho života. Nič sa nedeje len tak.

Foto:istockphoto.com

Prečítajte si tiež Toxický vzťah: Tieto varovné signály rozhodne neignorujte

 

 

Štítky