Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Lenka Madlenová: Každá máme svoj vlastný príbeh a každá z nás je jedinečná

Zdieľať

Lenka Madlenová, známa ako Stylemon je šikovná mladá žena, ktorá sa už nejaký ten rok venuje okrem iného tvorbe svojho módneho blogu. Miluje farby, ktoré jej dodávajú energiu, a tú je cítiť na každej jednej fotke. Zároveň je veľmi nápaditá a kreatívna. Nielen téma módy je pre ňu prioritnou. Má svoj názor aj na nie jednoduché témy a problémy v spoločnosti. 

V rozhovore s Lenkou sa dozviete:

  • aké je jej obľúbené miesto, kde sa cíti dobre a príjemne
  • aké rady do života jej dala jej starká
  • aké ženské idoly má rada
  • niekoľko zaujímavých módnych tipov a rád 

Lenka, srší z teba neskutočný optimizmus. Odkiaľ berieš tú pozitívnu energiu a nadhľad?

Je to celé o správnom nastavení mysle. Je potrebné si uvedomiť, že väčšina vecí, ktoré nás, bežných moderných ľudí žijúcich v tejto rýchlej dobe trápi, sú maličkosti, na ktorých život nestojí. Niekedy až malichernosti, ktoré si, ale v tej chvíli neuvedomujeme. Jednoducho, platí staré dobré, keď nejde o život, nejde o nič.

Snažím sa svoju energiu míňať na pozitívne a hodnotné veci a zbytočne sa nestresovať tým, čo zmeniť neviem.

Za posledný rok sme si viacerí prešli rôznymi zmenami (pracujeme z domu, objavili sme čaro rôznych rituálov). Čo sa u teba za toto obdobie „pandémie“ zmenilo? Čo ti to dalo a naopak čo ti vzalo?

Žijem v Brne, ale pochádzam zo stredného Slovenska, a tak mi pandémia a nariadenia s ňou spojené vzala možnosť ísť domov za rodinou, ktorá je pre mňa nesmierne dôležitá. Inak sa pre mňa toho, našťastie, veľa nezmenilo. Obaja s priateľom pracujeme roky z domu, takže sme si ani nemuseli zvykať na novú dobu a nový normál, tak, ako tomu bolo u väčšiny. Podľa mňa je dôležité, aby bol človek prispôsobivý. Našťastie, takí sú aj moji klienti, keďže pracujem ako online content creator. Väčšina z nich sídli na Slovensku, no pohotovo sme vedeli všetko vyriešiť, aby sme v práci pokračovali. Dalo mi to však aj veľa pozitívnych vecí. Najdôležitejšou je asi vďaka. Každodenná vďaka za to, že som ja a všetci okolo mňa zdraví, čo bolo počas toho roka to najdôležitejšie.

Prečítajte si aj rozhovor s Veronikou Svobodovou: Sťahovanie a následne pandémia spôsobili, že som svoju bežnú rutinu pretavila do projektu #posortirujsk

Najviac si viditeľná vďaka svojmu blogu s názvom STYLEMON. V čom ťa blogovanie obohacuje, čo ti to prináša?

Odjakživa som bola kreatívna, rada som tancovala, maľovala, písala a fotila. Potom sa to celé nejako spojilo a objavila som čaro blogovania, čo je mojou najväčšou životnou záľubou už približne 7 rokov. S určitosťou môžem povedať, že mi to dalo veľa pozitívneho a ak sa mi aj prihodilo niečo negatívnejšie, aj tak som si nakoniec uvedomila, že to bolo na niečo dobré a čosi som sa z toho naučila. Človek sa naučí vyjadriť sa a nebáť sa toho, čo si pomyslia iní, naučí sa pracovať s „hejtom“, komunikovať so značkami či agentúrami, zdokonalí sa vo fotografovaní, time managemente, v kreatívnom myslení. Je toho nesmierne veľa a keby za mnou jedného dňa prišlo moje dieťa, že sa chce stať blogerom v niečom, na čo má vlohy alebo ho to nesmierne baví, určite ho v tom na 100% podporím.

Tvoja prioritná oblasť, ktorej sa v rámci blogu venuješ je móda. Ktoré slovenské módne značky sú tvoje obľúbené?

Vďaka blogovaniu som spoznala naozaj veľké množstvo slovenských a českých značiek. Väčšinou som bola naozaj prekvapená, akú majú kvalitu, štýl či skvelú myšlienku. V našom malom priestore máme totiž naozaj veľké množstvo šikovných ľudí a značiek. Ak by som mala vymenovať len pár, boli by to tenisky Novesta, veselé tričká s kusom originality Onaque, kus umenia v podobe nádherných kvetinových čeleniek od Magaela, sukne, ktoré pristanú každej žene od Rivica a klobúky od Alate Milinery. Je toho ale veľa, stačí sa inšpirovať na Sashe.

Netajíš sa tým, že rada nakupuješ aj sekáčové veci. Aký je tvoj najobľúbenejší sekáčový kúsok?

Och, tých je naozaj veľa, keďže second handy milujem a navštevujem nielen doma, ale aj v zahraničí. Stačí ísť pozrieť nielen do tých klasických sekáčov, ale najmä do tých s prívlastkom vintage, kde človek nájde skutočné poklady. Tým mojím je napríklad béžový nadčasový kabát Lanvin, ktorý som ulovila približne asi za 1 euro. Alebo žlté sako, ktoré stálo takmer rovnako a kvalitou ďaleko prevyšuje všetko to, čo nájdete v bežných obchodoch. Je toho ale veľa, stačí ma sledovať na mojom Instagrame, kde stále niečo sekáčové ukazujem ako inšpiráciu a teší ma, že tým ľudí naozaj motivujem k tomu, aby na lov pokladov išli aj oni.

My ženy niekedy podľahneme nákupnej mánii, čo sa týka módy a oblečenia. Aké sú tvoje tipy pri nakupovaní módnych kúskov? Ako mať zaujímavý pestrý šatník, ale zároveň sa nezblázniť a nepodľahnúť každému trendu?

Mne sa najviac osvedčilo nekúpiť si nejaký kúsok hneď, ale porozmýšľať, a ak aj o pár dní som stále presvedčená o tom, že ho vynosím a bude sa mi dlhodobo páčiť, idem si ho kúpiť. Super spôsobom je predstaviť si v hlave minimálne 5-10 outfitov s tým daným kúskom oblečenia. Ak vám to ide ťažko, pravdepodobne ho nevynosíte.

Na svojom instagrame si z času na čas tvorila tematický týždeň. Veľký ohlas mali tvoje outfity podľa princezny Diany. Kto je tvojím ženským idolom, vzorom?

Podľa mňa v každej žene sa dá nájsť niečo originálne, unikátne a vzorové, v čom sa môžeme my ostatné ženy inšpirovať. Snažím sa to hľadať v každej dáme, ktorú stretnem a spoznám a zatiaľ sa mi to darí.

Každá máme totiž svoj vlastný príbeh a každá z nás je jedinečná.

Mám však veľmi rada prednášky na tému feminizmu od Emy Wattson alebo Chimamandy Adichie.

V mnohých príspevkoch na svojom blogu spomínaš aj svoju starkú. Aké dobré mienené rady od nej si si vzala do života?

Joj, toho je veľa! Samozrejme, je to odlišná generácia a nie vždy sa názorovo zhodujeme. Mám však rada jej prístup k rozumnému nakupovaniu vecí a starania sa o ne, aby dlho vydržali a ich následné využívanie. Čaj sa totiž dá piť aj so zaváraninového pohára a nielen z drahého fajnového nového značkového. Priesady perfektne narastú aj v starých téglikoch z jogurtu a nielen v drahých črepníkoch. Takýmto prístupom človek oveľa menej nakupuje a tvorí oveľa menej odpadu. Naša moderná rýchlo žijúca generácia akosi pozabudla na to, dávať veciam druhú šancu, naplno ich využívať a veľmi rada veci bez rozmyslu vyhadzuje.

Svet farieb sa nachádza nielen v tvojom šatníku, ale aj v bývaní. Prezraď, aké farby a ako ich máš zakomponované vo svojom byte?

Všetky, haha! Teda, okrem čiernej. Tak v šatníku, ako aj v byte mám rada farby, ktoré mi dodávajú energiu. Samozrejme, v byte je to už trošku striedmejšie, aby to pôsobilo veselo, farebne, no zároveň pokojne, čisto a aspoň trochu jednoducho. Najviac je tu asi žltej, je to moja a vďakabohu aj snúbencova obľúbená farba.

Ako vyzerá ten tvoj Svet ženy? Čo do neho patrí a naopak čo do neho nepatrí? (hodnoty, priority,…)

Podpora iných žien a nie závisť a podkopávanie. Poukazovanie na silné dobré vlastnosti namiesto na chyby a tie zlé veci. Konštruktívna kritika z očí do očí namiesto ohovárania za chrbtom. Hovorenie nahlas o ženských problémoch a typických ženských veciach (prečo sa napríklad ženy stále aj v roku 2021 hanbia hovoriť o menštruácií?). Feminizmus a rovnocenný vzťah.

V podnázve nášho webu máme „miesto, kde som sama sebou“. Ktoré miesto je pre teba tým, kde sa cítiš sama sebou, dobre a príjemne?

U mňa to nie je asi špecificky jedno miesto. Je to všade tam, kde môžem byť napríklad so svojimi obľúbenými ľuďmi a tam, kde mám pocit šťastia, pohody, pokoja a duševnej harmónie. Tam, kde mám úsmev na perách bez toho, že by som si to uvedomovala. Môže to byť doma na terase s kávou v ruke, ale aj v Malajzii na pláži alebo v Španielsku pod olivovníkom.

Za rozhovor ďakujeme Lenke Madlenovej, @stylemon.blog.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť