Pravdepodobne sa nič nevyrovná krásnym závesom, ktoré dodajú miestnosti okamžité osvieženie. Ušitie vlastných závesov môže byť oveľa jednoduchšie, než by ste si mysleli. Okrem toho je veľkým plusom aj to, že keď si ušijete vlastné záclony, môžete si vybrať akúkoľvek látku.
Inšpirujte sa nasledovnými tipmi a skrášlite si priestor ušitím vlastných závesov a záclon.
Na trhu existuje mnoho obchodov a predajcov, ktoré predávajú látky v rôznych cenových kategóriách, unikátnych materiáloch a vzoroch. Prezrite si rôzne ponuky a porovnajte si ich. Ak so šitím začínate, zvoľte jednoduchšie látky, aby ste sa zbytočne netrápili s prispôsobovaním vzorov pri šití. Pri kúpe látky si nezabudnite so sebou vziať rozmery okien, aby ste sa uistili, že kupujete dostatočnú veľkosť.
Vybrať si kvalitnú látku na závesy je oveľa jednoduchšie, než hľadať látku napr. na šitie sukne. Je to predovšetkým preto, že sukňa má podstatne viac lemov a švov a je celkovo zložitejšia. Pokiaľ teda vyberiete dostatočne veľkú látku, môžete sa vyhnúť nastavovaniu.
Veľkosť a meranie je jedným z najdôležitejších aspektov pri výrobe záclon. Presnosť merania je dôležitá, ak sa chcete vyhnúť tomu, že záclony budú príliš krátke alebo dlhé.
Nezabudnite vždy pridať niekoľko pár centimetrov navyše, pretože jednak budete látku zošívať a na druhej strane trochu nariasené závesy pôsobia oveľa lepšie než tie, ktoré sú natiahnuté.
Úspešná výroba závesov je predovšetkým o presnom meraní a strihaní. V princípe sú takmer všetky záclony a závesy rovné. Najvhodnejšie je preto použiť meter a šiť v rovnej línii.
Tip: Pozrite sa na inšpirácie na tvorenie so šitím, vyšívaním a nažehľovačkami.
Ak na záclony používate vzorovanú látku, zarovnajte a zošite vzory tak, aby na seba pekne nadväzovali a vytvorili jeden súvislý neprerušovaný vzor.
To, aké závesy budete mať vo svojom dome, závisí od rozhodnutia, z akej látky ich chcete vyrobiť.
Možno budete až prekvapení, aká vhodná farba, vzor a materiál môžu pomôcť zútulniť bývanie. Hlavné je, aby závesy ladili so zvyškom miestnosti. Môžu byť farebným rozjasňujúcim prvkom, alebo splynúť so zvyškom nábytku. Tak či tak, voľba je na vás. Ale určite nie je na škodu mať v miestnosti niečo, čo vám priestor rozjasní, tak prečo nie práve závesy?
Na trhu existuje množstvo látok, z ktorých si môžete vybrať na výrobu vašich záclon. Vaša voľba závisí od požadovaného estetického vzhľadu, od toho, aké ľahké je čistenie a od nepriehľadnosti látky.
Bavlna je ľahká látka, s ktorou je práca hračka, preto je vhodná pre začiatočníkov.
Polyester je ľahký, cenovo dostupný a odolný voči pokrčeniu alebo roztiahnutiu. Práca s ním je tiež jednoduchá. Polyesterové závesy sú najvhodnejšie do kuchyne a kúpeľne.
Ľan je prírodné vlákno, ktoré sa dobre zakrýva a pôsobí elegantne. Ľan sa hodí do obývacích priestorov, spální a detských izieb.
Zamatové závesy sú skvelou voľbou, ak chcete dosiahnuť luxusný vzhľad. Látka prirodzene visí a blokuje svetlo. Je však oveľa ťažšia na opracovanie.
Voál je ľahká priesvitná tkanina, vhodná takmer do každej miestnosti. Má matný lesk a je ľahko udržiavateľná.
Tip: Šitie závesov je skvelou príležitosťou naučiť sa pracovať s ihlou a niťou. Kto vie, možno po ušití závesov do celého domu sa pustíte aj do ručne vyrábaných dekorácií.
Závesy si ľahko vyrobíte doma pomocou niekoľkých bežných šijacích pomôcok.
Výroba vlastných závesov je jednoduchý projekt pre začiatočníkov aj pokročilých. Postupujte podľa návodu a dodajte vášmu domovu šmrnc.
Tip: Viete, ako si ušiť vlastnú sukňu?
Bohužiaľ závesy sú lapače prachu, preto by ste ich mali z čas na času povysávať, aby sa na nich prach nehromadil. Skvelým pomocníkom je špeciálny nástavec na čalúnenie, s ktorým skvele povysávate aj ťažšie závesy.
Pri praní záclon a závesov by ste sa vo všeobecnosti mali zamerať na to, akú látku ste použili a čo bolo napísané na balení alebo na štítku. Aby sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam a sklamaniu, dajte prednosť ručnému praniu. Stačí si pripraviť lavór alebo vaňu s teplou vodou a práškom určeným na pranie záclon. Následne ponorte záclonu do vody a nechať ju aspoň hodinku namočenú. Potom ju ručne jemne preplákajte a rovnomerne zaveste, aby z nej odtiekla voda. Najlepšie ju usušte na čerstvom vzduchu.
Komfortnejšie mechanické pranie má určite svoje výhody, ale treba byť opatrný, aby sa krehké textílie nezničili. Pred vložením do práčky sa odporúča záclonu najprv zložiť. Pri praní by sa vám v bubne mohla o niečo zachytiť a následne potrhať. Existujú aj špeciálne vrecká určené na pranie záclon, ktoré sú vybavené umelým zipsom alebo gombíkmi. Stačí ho len naplniť a vložiť do bubna v práčke.
Tip: Vyrobte si tričko s vlastnou potlačou.
Niektoré práčky sú vybavené funkciou ručného prania a niektoré majú dokonca špeciálnu funkciu na pranie záclon. Ak takúto možnosť nemáte, perte pri teplote 30 – 40 ° C. Nastavte si program s nízkymi otáčkami, aby pri žmýkaní a odstreďovaní nedošlo k roztrhaniu tkanín. Veľmi dôležité je hneď po vypraní záclony z práčky vybrať, aby nedošlo k pomačkaniu. Po odkvapkaní ich ešte vlhké zaveste na okná a upravte do požadovaného tvaru a nechajte uschnúť.
Pri praní použite radšej kvalitnejší prací prášok určený pre záclony. Na niektoré materiály nie je nutne použiť aviváž. Ak sa rozhodnete použiť aviváž, buďte opatrní a radšej investujte do špeciálnej aviváže na záclony. Aviváž pridá textílii nielen krásnu vôňu, ale funguje aj ako neviditeľný filter, ktorý zabraňuje usadzovaniu prachu. Pri farebných jemných závesoch sa odporúča použiť prášok na farebnú bielizeň, pri bielych naopak prášok na bielu.
Ak budete pri praní a sušení postupovať starostlivo, nebude potrebné záclony žehliť. Pokiaľ však potrebujete záclony prežehliť, tak len opatrne žehličkou nastavenou na nízku teplotu.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting