Každý z nás relaxuje inak. Momentálne síce máme obmedzené možnosti, ale taký príjemný relaxačný kúpeľ si môžeme dopriať aj v pohodlí domova. Kúpeľ zbavuje telo toxínov, dopraje mu oddych aj regeneráciu. Na konci náročného dňa padne vhod príjemný relax vo vani. Vedeli ste, že kúpeľ si môžete doplniť prísadami, ktoré nájdete aj doma? Pozrite sa, ktoré to sú a aké sú ich účinky.
Poznáte epsomskú soľ a jej účinky? Je to bezfarebná minerálna soľ obsahujúca vysoké množstvo horčíka a síranu, o ktorých je známe, že majú blahodarné účinky. Epsomská soľ pomáha zmierňovať bolesti svalov, zmierňuje napätie, vylučuje toxíny z tela. Je hlavnou prísadou kúpeľových solí. Robí pokožku jemnou a hladkou.
Ak bojujete s bolesťami hlavy alebo si len chcete dopriať dobrý detoxikačný kúpeľ, ingrediencia, ktorú budete potrebovať je čerstvo nastrúhaný alebo zomletý zázvor. Pomáha pri potení počas prechladnutia, zmierňuje upchatie nosa a prostredníctvom potu spôsobí vylúčenie toxínov z tela. Citlivá pokožka môže reagovať, preto je vhodné si ho najprv otestovať na pokožke rúk.
Škála esenciálnych olejov je široká. Vďaka rôznym typom éterických olejov si viete prispôsobiť kúpeľ podľa svojich potrieb. Po dlhom a náročnom dni vás upokoja éterické oleje z ruže, levandule, harmančeka alebo santalového dreva.
Trápi vás podráždená pokožka a svrbenie? Veľmi upokojujúcou prísadou do kúpeľa sú ovsené vločky. Vyskúšajte, kúpeľ s nimi je vynikajúci. Stačí ich pomlieť a pridať do kúpeľa. Približne 400 gramov vločiek potrebujete na 3 litre vody.
Je to jedna z najobľúbenejších prísad do kúpeľa, ak chcete získať jemnú pokožku. Kokosový olej má antimikrobiálne, protizápalové, antiparazitárne a protiplesňové vlastnosti. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kokosového oleja s tečúcou vodou do kúpeľa a získajte blahodarný kúpeľ, ktorý vám zvlhčí a zjemní pokožku.
Levanduľa sa považuje za jednu z najviac relaxačných rastlín. Ak sa potrebujete upokojiť, levanduľa je správnou voľbou. Takisto má priaznivý vplyv na dobrý spánok. Ak nemáte levanduľový éterický olej, môžete pokojne použiť sušenú levanduľu.
Kyselina mliečna nachádzajúca sa v mlieku pôsobí na pokožku tak, že ju jemne odlupuje a zjemňuje, čiže pôsobí ako jemný exfoliant. Viac o exfoliantoch sa dočítate tu. Odporúča sa aj pri kožných problémoch, akými je napríklad ekzém. Ak ste na mlieko citliví, môžete mliečny kúpeľ vytvoriť prostredníctvom rastlinného mlieka, napr. kokosového. Po kúpeli, nezabudnite mlieko z pokožky opláchnuť.
Pridajte niekoľko čajových vrecúšok do kúpeľa. Zelený čaj je dokonalou voľbou, pretože bojuje proti negatívnym vplyvom životného prostredia a starnutia. Harmanček je zase skvelý pred spaním.
Med je skvelou hydratačnou prísadou do kúpeľa, má skvelé anti-aging a antibakteriálne účinky. Takýto kúpeľ pokožku zvlhčuje a vyživuje zároveň.
Sóda bikarbóna je upokojujúca a detoxikačná prísada do kúpeľa. Môžete si ju pridať do kúpeľa po náročnom tréningu. Funguje aj ako prírodný píling.
Buďte kreatívni a vyrobte si šumivú bombu do kúpeľa zo sódy bikarbóny.
Okvetné lístky ruží a ružová voda majú antibakteriálne, protizápalové a zvlhčujúce účinky a sú bohaté na antioxidanty. Pridaním okvetných lístkov ruží do kúpeľa získate relaxačné a upokojujúce prostredie.