Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Pri pohľade na pekne usporiadané police, na ktorých má všetko svoje miesto, si možno viaceré z nás položia otázku „ako sa toto dá?“. Aj vám sa stáva, že toľko, čo domácnosť upracete, je už opäť neporiadok? Zahltenie vecami, ktoré ani nepoužívame a nepotrebujeme a predovšetkým to, že veci nemajú svoje miesto alebo ich neodkladáme na ich miesto, vytvára chaos v domácnosti. Pusťte sa s nami do organizácie domácnosti v duchu „prestaň upratovať, začni žiť“, ako uvádza autorka knihy Minimalistický domov, Andrea Richardson.

1. Pretriediť

Foto: pexels.com

Keď sa chceme pustiť do organizácie vecí, v prvom rade ich treba pretriediť. Či už ide o veci v šatníku alebo potraviny v kuchyni, dekorácie a dôležité dokumenty v obývacej izbe. Všetky veci, ktoré sú nepoužívané, po záruke, málo nosené, resp. nenosené, založené len niekde v skrini alebo stojace na poličke, na ktoré len sadá prach, je potrebné vyradiť. Akonáhle veci pretriedime a rozdelíme na tie, ktoré idú preč a ktoré ostávajú, môžeme sa pustiť do organizovania. Na to existujú rôzne pomôcky v domácnosti, tzv. organizéry.

2. Všetko potrebné zorganizovať

Pod pojmom organizér si môžeme predstaviť všetko, čo nám umožní usporiadať a uskladniť veci v domácnosti, čiže rôzne plastové či sklenené nádoby, kontajnery, debničky, košíky, boxy, priehradky, vešiaky a rôzne iné úložné systémy.

10 tipov na organizáciu detskej izby

V kuchyni sa môžu využívať viaceré typy organizérov, predovšetkým s rôznym objemom. Niekedy sa stane, že si kúpime organizéry a úložné riešenia do kuchyne, lebo sa nám páčia, ale nemusia úplne splniť účel a zaberú ešte viac miesta, ako by sme čakali. Organizéry okrem toho, že sú skvelým doplnkom, majú byť predovšetkým funkčné. Ich funkčnosť naplníme hlavne vtedy, ak ich vyberáme primerane k vybraným druhom potravín.

Preto prispôsobte ich výber podľa toho, čo do nich chcete uložiť. Napríklad, menšie typy nádob sú vhodné na  potraviny s malým objemom alebo gramážou, čiže koreniny, čaj, prísady do pečenia a podobne. Stredný typ nádob sa dá využiť napríklad na ryžu, strukoviny, soľ, cukor. Väčšie nádoby sú ideálne na múku, cestoviny, cereálie a podobne.

Foto: pinterest.com.

Boxy s uzatvárateľným vrchom alebo otvorené, úložné koše rôznych veľkostí, tvarov a materiálov sú nielen vhodným miestom na uloženie drobností, ktoré chceme mať po ruke, ale takisto aj štýlovými doplnkami, ktoré príbytok zútulnia. Hodia sa na skladovanie magazínov, diek, vankúšov, papierových a toaletných roliek, uterákov a podobne. Ich využitie je všestranné v každom kúte domácnosti.

Základné pravidlo znie: Vrátiť vždy veci na svoje miesto!

20 nápadov do domácnosti, ktoré vám uľahčia život – organizovanejší domov za pár sekúnd

3. Mám plán

Upratovanie nemá byť strašiakom, malo by byť prostriedkom na udržiavanie takého stavu v domácnosti, aby sme sa doma cítili dobre a príjemne. Upratovanie zahŕňa niekoľko rôznych aktivít, náročnejších aj menej náročných, ktoré si vyžadujú rôznu periodicitu. Umývanie okien asi nebude potrebné na dennej báze, takisto ako výmena posteľnej bielizne alebo čistenie mrazničky. Preto je vhodné rozdeliť si upratovacie aktivity do jednotlivých kategórií.

Foto: pinterest.com

Vytvoriť si jednoducho plán a rozpis aktivít. Zaujímavo o tom píšu dve maminy z blogu Mámami.cz, ktoré majú vydanú knihu Zamilujte si svoj domov. Na základe vlastných skúseností, vyplývajúcich z potrieb rodín s deťmi, vytvorili plán a harmonogram domácich prác. Upratovanie rozdeľujú na činnosti, ktoré treba robiť denne, týždenne a občasne.

Medzi činnosti na dennej báze patria napríklad ustlanie postele, vetranie, umývanie riadu. K činnostiam na týždennej báze autorky radia umytie podláh a kúpelne, vysávanie, utretie prachu a podobne. K občasnému upratovaniu zaradili pranie záclon a závesov, umytie okien, čistenie kobercov, čistenie spotrebičov (práčka, mikrovlnka, mraznička a pod.)

Takéto rozdelenie vám môže pomôcť udržiavať svoj domov v poriadku a harmónii. Rozdelenie jednotlivých aktivít v rámci upratovania treba prispôsobiť potrebám vlastnej domácnosti.

Na záver

Upratovanie a udržiavanie poriadku v domácnosti nech je pre vás hrou a zábavou. Zapojte všetkých členov rodiny a úlohy si rozdeľte podľa schopností. Zároveň buďte kreatívne a využite to, čo doma máte na usporiadanie vecí, ktoré by inak ležali len niekde bez akejkoľvek organizácie.

Napríklad zakladače na dokumenty môžete skúsiť použiť aj takto:

ako si udržať poriadok

Foto: pinterest.com

Podnos na poháre vám poslúži na zjednotenie jednotlivých úložných systémov na kuchynskej linke:

ako si udržať poriadok

Foto: pinterest.com

A nezabudnite jeden úložný kôš vyplniť pomôckami na cvičenie, aby ste to mali stále na očiach, ak ste sa rozhodli aj počas karantény dostať sa do formy. 

ako si udržať poriadok

Foto: pinterest.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť