Zavodnenie mnohým strpčuje život. Ako ho poznať? Jasné a viditeľné znaky zavodnenia organizmu sú opuchy na nohách, rukách, tvári alebo okolo očí. Menej viditeľné znaky sú skôr pocitové. Môžete sa cítiť ako na hojdačke, chvíľami ako balón na prasknutie a po čase, akoby ten balón praskol. Príznakom je aj to, že nemôžete schudnúť aj keď sa o to pokúšate. Ako si so zavodnením poradiť? Tu sú tipy.
Znakmi zavodnenia sú:
Vinníkov zavodnenia je niekoľko. Najčastejšími dôvodmi zvyknú byť zlá životospráva, nedostatok cvičenia, antidepresíva a hormonálne lieky, či lieky na vysoký tlak. Takisto to môže byť tým, že v strave máte veľký príjem priemyselne spracovaných surovín s veľkým obsahom cukru alebo soli. Za zavodneným organizmom môžu stáť aj oveľa vážnejšie dôvody, problémy s obličkami, lymfatickým systémom, krvným tlakom – toto sú však ťažkosti, ktoré neupraví len životospráva a zdravý životný štýl, ale na to je potrebná odborná pomoc lekára.
1. Lymfatická masáž
Lymfatický systém má niekoľko dôležitých funkcií. Ak je preťažený, nemôže fungovať 100% a ovplyvňuje mnoho zdravotných problémov. Lymfatická masáž sa považuje za vhodnú pri pocitoch zavodnenia organizmu, lebo pomáha zlepšiť tok miazgy a má aj priaznivý vplyv na celkovú relaxáciu organizmu.
2. Sauna a efektívne sprchovanie
Teplo rozširuje krvné cievy a chlad spôsobí, že sa zmenšia. Striedanie pomôže zahriať miazgu a krv. Po saune si doprajte studený kúpeľ alebo alternatívu teplú a studenú sprchu na striedačku. Hrubšou špongiou alebo kefou si masírujte pokožku od končatín až po stred tela. Tento spôsob a použitie rôznych telových peelingov sa odporúča aj v prípade celulitídy.
3. Minerálne látky
Horčík, vápnik, draslík a vitamíny B komplex sú ideálne pri riešení zavodneného organizmu. Na druhej strane je tu soľ a sodík. Prebytočná soľ spôsobuje zadržiavanie vody v tele. Okrem nadmerného solenia sa vyhýbajte polotovarom, lebo aj práve vďaka soli sú konzervované. Ak máte problémy so zavodnením vyhýbajte sa takisto údeninám, slaným koreninovým omáčkam a pochúťkam. Pozor aj na niektoré minerálne vody, ktoré môžu mať veľa sodíka vo svojom zložení.
4. Pitný režim
Keď sa cítite, že riešite prebytočnú vodu v tele, pravdepodobne ďalšiu vodu telu nedodávate. Čo je však chyba! Ideálna miera je 30 až 45 ml vody alebo slabého čaju na 1kg hmotnosti. Bylinky, ktoré majú schopnosť odtoku sú jarabica, žihľava, ale aj brusnice.
5. Cukor
Nadmerná a pravidelná konzumácia jednoduchých cukrov môže tiež spôsobiť zvýšenie podielu vody v tele. Namiesto toho si vyberte komplexné sacharidy – to znamená celé zrná, orechy a semená, zeleninu. Siahnuť by ste mali po zelenine s vysokým obsahom vody, ako je uhorka, cuketa, paradajky, dokonca aj zeler. Naopak, vyhnúť by ste sa mali sladkým nápojom a nadbytočným sladkostiam.
Zdroj: zeny.cz
Foto: pexels.com