Nosíme ju doma i vonku, v lete i zime, na šport i do kancelárie. Pohodlná teplákovina je s nami pri takmer každom momente. Vytvára pocit pohody, ale dokáže pôsobiť aj štýlovo.
Teplákovina je pohodlná nielen na nosenie, ale aj pri vysvetlení, čo to vlastne je. Jednoducho pletenina, ktorá je hrubšia ako klasický úplet a sú pre ňu špecifické takzvané slučky na vnútornej strane. Na ich základe sa následne aj rozdeľuje na počesané a nečesané. Ale o tom neskôr.
Pre vyššiu pevnosť je vystužená doplnkovou niťou. Zároveň má však aj o niečo vyššiu hmotnosť v porovnaní s bežnou pleteninou.
Vďaka svojim vlastnostiam patrí k najobľúbenejším materiálom vôbec, a to v detských aj dospeláckych šatníkoch.
Kým kedysi slovo teplákovina predstavovalo vyťahané domáce oblečenie, dnes je tomu trochu inak. Teplákovina si vyslúžila miesto nielen v odevoch na voľné či športové chvíle, ale aj vo výsledkoch práce módnych návrhárov.
Zaraďujú ju do každodenných outfitov aj pri výrobe elegantných a štýlových kúskov oblečenia. Šijú sa z nej dokonca aj dámske večerné šaty či športovo elegantné pánske obleky.
Teplákovina metráž sa používa na oblečenie pre dospelých, ale aj deti. Vyrábajú sa z nej tepláky, kraťasy, mikiny, saká či blejzre. Teplákovina je veľmi príjemný materiál, ktorý sa osvedčil na šport aj pochôdzky v meste.
Tip: Z teplákoviny sa dá vyrobiť naozaj čokoľvek. Stačí siahnuť po vhodnom vzore a vytvoriť vianočný textil a dekorácie.
Podľa toho, či sú slučky na vnútornej strane pozorovateľné, alebo nie, rozlišujeme dva typy teplákoviny – počesanú a nepočesanú. Okrem toho však máme aj ďalšie špeciálne druhy.
Počesaná teplákovina je azda najvhodnejšia na každodenné používanie. Vďaka tomu, že je látka z rubovej strany počesaná, tak pripomína hebký fleece. Je veľmi hebká na dotyk a príjemne zahreje.
V porovnaní s počesanou teplákovinou má oveľa menšie výhrevné schopnosti. Spoznáte ju podľa toho, že na rubovej strane má jemné slučky. Hoci je menej teplá, má veľmi univerzálne využitie. Šijú sa z nej nielen tepláky, ale aj čiapky, šortky či mikiny.
Špeciálne na výrobu športového oblečenia sa používa elastická teplákovina. Do materiálu sa pridáva elastanu, ktorý stojí za jeho pružnosťou. Vďaka tomu sa v oblečení z elastickej teplákoviny dá pohodlne hýbať.
Už samotný názov napovedá, že ide o teplákovinu, v ktorej by vám nemalo byť chladno. Jej spodná strana je totiž pokrytá jemným kožúškom. Tento typ látky sa používa najmä na oblečenie pre deti, napríklad legíny či čiapky.
Teplákovina je naozaj v pohode materiál, dokonca aj v prípade starostlivosti o ňu. Nevyžaduje žiadnu extra pozornosť. Potrebuje len, aby ste ju prali pri maximálnej teplote 40°C. Tak si zachová dobrú kvalitu aj pôvodný tvar. Nemusíte ju ani žehliť.
Teplákovina nemá rada bielenie ani chemické čistenie. V sušičke ju sušte len na nízkom stupni – max 60 °C.
Teplákovina je výborný materiál aj na domáce šitie. Patrí k tým látkam, vďaka ktorým si môžete oživiť šatník bez utrácania. Stačí sa len rozhodnúť sa, aký typ odevu si chcete ušiť a vybrať farbu či vzor teplákoviny.
Apropo, farba. To môže byť problém. Teplákovina ponúka nespočetné množstvo farebných variantov. A okrem toho aj rôzne vzory – od detských postavičiek po maskáče.
Tip: Jednoduchý návod ako si vytvoriť vlastné tričko
Na šitie odevov z teplákoviny používajte ihly s guľatou hlavičkou, ktorá je práce na to určená. Bude sa vám oveľa lepšie pracovať. Netrhá vlákna materiálu.
Či sa chystáte ušiť si sukňu alebo tepláky, použijte pri šití kráčajúcu pätku. Tá má za úlohu zabezpečiť, aby sa spodná aj vrchná látka posúvala šijacím strojom súčasne. Dá sa to síce zvládnuť aj bez nej, no s ňou to bude oveľa jednoduchšie.
Pri šití používajte pružný steh. To, ktoré stehy sú na vašom stroji pružné, sa dočítate v návode na jeho použitie. Pomôcť si môžete aj obyčajným cik cak alebo entlovacím stehom. Ten by mal pružný steh sčasti nahradiť.
Usilujte sa vyhnúť naťahovaniu látky pri šití. Pred pätkou ju len nechajte voľne ležať, nech si ju stroj berie sám a vy ju len jemne pridržiavajte. Látku neťahajte ani za pätkou.
Ak sa chystáte šiť z teplákoviny detské oblečenie, myslite aj na ich viditeľnosť. Z hľadiska bezpečnosti je dôležité myslieť aj na reflexné prvky. Či už ušijete tepláky, tričko, čiapku alebo mikinu, ozvláštnite tieto kúsky a pridajte na ne reflexné nažehľovacie obrázky.
Z teplákoviny si môžete ušiť mikinu a základné kúsky svojho šatníka:
Ak radi tvoríte, neobávajte sa s teplákovinou aj trošku zariskovať. Spojte ju napríklad s iným materiálom a ozvláštnite tak svoj šatník. Nebojte sa kombinovať nielen pri šití, ale aj pri obliekaní. Veď dnes môžete spojiť aj to, čo by sa kedysi mohlo zdať nespojiteľné. Tepláky so sakom či mikinu so sukňou.
Tip: Oživiť šatník originálnymi kúskami vám pomôže aj potlač na tričká.
Teplákovina môže byť aj dobrým darček. Blízkym, ktorí majú šikovné rúčky a radi tvoria, môžete darovať surový materiál. Vyberte peknú teplákovinu a oni si ju už spracujú na hotové oblečenie či nejaký výrobok.
Alebo vezmete šitie do vlastných rúk. Zvažuje niekto vo vašom okolí, že začne športovať, no nejako sa k tomu nevie dokopať? Povzbuďte ich tým, že im ušijete príjemnú športovú mikinu. Tá ich možno bude inšpirovať tak, že ju využijú v praxi práve na šport. Môžete im dopomôcť k tomu, že začnú behať.
Autor: Natália Várošová, SEO služby a copywriting