Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

S týmito tipmi hravo zvládnete vianočné upratovanie

Zdieľať

Prv než prídu Vianoce, ešte nás čaká zopár dôležitých úloh. Jednou z nich je aj vianočné upratovanie. Pripravte si svoj domov na tie najkrajšie sviatky roka spolu s našimi tipmi.

Kniha R. Sullivan

Vianočné upratovanie

Každý z nás chce mať svoj domov na Vianoce čistý. Aby ste sa vyhli zbytočnému stresu:

 • pusťte sa do upratovania v predstihu a nenechávajte si ho na poslednú chvíľu;
 • rozdeľte si vianočné upratovanie na niekoľko dní;
 • pusťte sa do inventúry vecí a to, čo nepoužívate, vyhoďte alebo posuňte niekomu inému – uvoľní sa vám priestor na prípadné darčeky od Ježiška 🙂 alebo vianočné dobroty.

Inšpirujte sa nápadmi, ktoré sme si pre vás pripravili. Na čistenie domácnosti je v ponuke široká škála produktov. Tieto, o ktorých sa píše v texte ďalej si dokážete pripraviť doma a dokonca využijete voľne dostupné prísady, ktoré máte doma alebo viete dokúpiť v obchode či online. Sódu, ocot či citrón, tentokrát použijete inak ako len pri varení či pečení.

Čistič na koberce 

Základnou prísadou bude biely ocot. Ocot je podobne ako citrónová šťava prirodzene kyslý a skvelý pri odstraňovaní škvŕn z koberca. V kombinácii s eukalyptovým olejom, ktorý je mimochodom vhodný na odstránenie všetkého lepkavého alebo od vosku, zároveň krásne prevonia plochu. Pred použitím prípravku sa odporúča vyskúšať na malej viditeľnej ploche až tak na celej ploche koberca.  

Na výrobu 750 ml čističa budete potrebovať: 

 • 250 ml bieleho octu
 • 500 ml vody 
 • 3 lyžice morskej soli 
 • 20 kvapiek eukalyptového oleja 
 • Fľašu s rozprašovačom v objemom 750 ml 

Najprv zmiešajte ocot s vodou, pridajte soľ a olej. Dobre pretrepte, aby sa prísady spojili. Hotový čistič vám vydrží na chladnom, tmavom mieste až 3 mesiace. Pred použitím pretrepte.  

Použitie: Nastriekajte na koberec, cez noc nechajte pôsobiť a nasledujúci deň vysajte. Na škvrnu nastriekajte zmes priamo. Raz mesačne môžete zmes čističa nastriekať, aby koberec ostal čistý a voňavý. 

Prečítajte si: Tipy a triky na rýchle a účinné upratovanie 

Čistenie rúry  

Rúra je pred Vianocami využitá počas vianočného pečenia na maximum. Nezabudnite sa o ňu postarať a vyčistiť bez použitia rôznych chemických čističov. Máme pre vás jeden skvelý tip na rýchly a účinný čistič na rúru bez zbytočnej chémie, ktorý by dráždil na kašeľ alebo pokožku. 

Na čistič budete potrebovať: 

 • 60g jedlej sódy 
 • trochu vody 
 • 120ml bieleho alebo jablčného octu 

Sódu dajte do malej misky a pridajte len toľko vody, aby vznikla pasta. Vezmite si gumové rukavice a s handričkou prejdite po celom povrchu rúry s pripravenou pastou. Nechajte pôsobiť 12 hodín. Potom všetky plochy pretrite papierovou utierkou, ocot nalejte do rozprašovača a všetky plochy prestriekajte. S použitím handričky a trochou teplej vody odstránite všetky zvyšky pasty. Na záver ešte pretrite handričkou namočenou v teplej vode a nechajte vyschnúť.  

Čistič na akékoľvek plochy 

Kniha R. Sullivan

Počas upratovania však budete potrebovať vyčistiť rôzne typy plôch, preto vám ešte ponúkame ako bonus tento recept na univerzálny čistič. Citrusový čistič čistí a sterilizuje všetky plochy či už v kuchyni alebo v kúpeľni. 

Na 100 ml spreja budete potrebovať: 

 • Kôra z 1 citrónu (ak máte limetku tak z 2 limetiek) 
 • 50 ml bieleho octu
 • 50 ml vody 

Kôru naložte do malej zaváraninovej fľaše a prelejte bielym octom. Uzavrite fľašu viečkom a nechajte stáť 2-4 týždne. Sceďte ocot do fľaše s rozprašovačom a dolejte rovnaké množstvo vody. Striekajte priamo na plochu a utrite vlhkou utierkou. Tento sprej vám vydrží na dobu neurčitú, až kým ho celý nevyužijete.  

Ako ste na tom s upratovaním domácnosti pred Vianocami? Kedy s ním začínate? Čo sa vám pri upratovaní osvedčilo?

Zdroj: Rebecca Sullivan, Umění přirozeného domova 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť