Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Prehľad virtuálnych prehliadok slovenských múzeí a galérií

Zdieľať

Súčasná situácia nám neumožňuje vybrať sa do divadla, kina, múzea či galérie. Preto sme pre vás pripravili prehľad virtuálnych prehliadok našich slovenských múzeí a galérií. Pozrite si spolu s nami zaujímavé expozície.

Banícke múzeum v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave má aktuálne dostupnú virtuálnu prehliadku s názvom Zážitkové centrum SENTINEL, kde môžete vidieť v exteriéri rôzne stroje súvisiace s baníctvom v tejto oblasti. Zároveň sa môžete vybrať na Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí. Územie Slovenského krasu a priľahlých oblastí je bohaté na rôzne botanické a zoologické spoločenstvá, ktoré sú súčasťou expozície. Tieto expozície sú doplnené o geologické tvary, útvary a stavbu Spišsko-gemerského rudohoria a Slovenského krasu. Pre milovníkov prírody je táto prehliadka obohacujúca.

Záhorské múzeum v Skalici

V rámci Záhorského múzea v Skalici je možné pozrieť si virtuálnu prehliadku stálej expozície s názvom Stála expozícia Záhorského múzea. Dostupná je tzv. blahovská izba, pomenovaná po zakladateľovi múzea Dr. Pavlovi Blahovi. Izba je plná zbierky džbánkárskych výrobkov z konca 17. až 19. storočia. Viac o tejto expozícii sa dozviete tu. Virtuálna prehliadka je dostupná tu.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Aktuálne prebieha niekoľko výstav v rámci Východoslovenského múzea. Z celkového výberu je možné prezrieť si virtuálnu prehliadku výstavy s názvom Remeslo má modré dno o význame a histórii modrotlače. Virtuálna prehliadka má aj odborný výklad, čo je veľkým plusom pre diváka.Treba len sledovať ikonky, ktoré vás budú sprevádzať celou výstavou. Prehliadka je rozdelená do 22 okruhov, ktoré približujú tému modrotlače na Slovensku aj v Európe, jej históriu, význam, procesy, formy, realizáciu a podobne. Výstava prebieha do 28.2.2021, preto využite túto možnosť dozvedieť sa viac o tomto úžasnom remesle.

Kežmarský hrad

Vitajte na Kežmarskom hrade. Keďže aktuálna situácia neumožňuje osobnú prehliadku, záujemcovia majú možnosť si virtuálne prehliadať Kežmarský hrad a jeho stále expozície a Múzeum bytovej kultúry v Kežmarku.

Vedeli ste, že Kežmarský hrad je jediný úplný zachovaný hrad na Spiši? Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463. V stálej expozícii hradu sa nachádza expozícia historických vozidiel, radničná miestnosť, expozícia, ktorá približuje existenciu remesiel a cechu, expozícia zbraní a streleckého spolku. Súčasťou je aj galéria historických portrétov z tvorby spišských maliarov, expozícia venovaná najznámejšiemu rodu, ktorý tu pôsobil, a to rod Thokoly a mnohé ďalšie a zaujímavé exponáty, ktoré stoja za pozretie. Virtuálna prehliadka je dostupná tu.

Prečítajte si, čo podniknúť doma počas lockdownu.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Virtuálna prehliadka formou videoprezentácie je možná aj v prípade Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola a jeho tvorbe je určená nielen pre milovníkov pop-artu a street-artu.

Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Všetci numizmatici aj tí, ktorí sa zaujímate o históriu mincí a medailí sa môžete virtuálne prejsť priestormi Múzea mincí a medailí v Kremnici. Virtuálna prehliadka je dostupná tu. Nahliadnite do priestorov expozícií múzeá a spoznajte zaujímavosti o vybraných exponátoch. Informačné body vás budú sprevádzať prehliadkou a priblížia rôzne témy – históriu mesta Kremnica, význam baníctva a hutníctva v tomto regióne, históriu a význam slávnej kremnickej mincovne.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Virtuálna prehliadka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši vás určite povzbudí k osobnej návšteve, keď to už bude možné. Toto územie je bohaté na krásnu chránenú prírodu, rastlinné a živočíšne druhy, ale aj horniny. Preto niet divu, že práve toto múzeum je zamerané na kompletnú dokumentáciu o stave ochrany prírody a jaskyniarstva. Prehliadku si môžete pozrieť tu.

Mestské múzeum Sereď

Päť zaujímavých expozícií Mestského múzea Sereď je dostupných v rámci virtuálnej prehliadky. Môžete sa dozvedieť viac o histórii seredského regiónu. Nálezy ešte z doby kamennej dokumentujú históriu tohto regiónu. V erbe mesta Sereď sa nachádza štylizovaný obraz hradu Šintava, ktorému je venovaná ďalšia expozícia. Obrázky odviate časom je stálou výstavou zväčšených dobových pohľadníc. V expozícii Lapidárium môžete vidieť barokové sochy z Trojičného stĺpa. Spomenuté expozície vyúsťujú do poslednej, a tou je Múzejná záhrada v exteriéri múzea, kde sa nachádzajú pozostatky zo stredovekého kostola a ďalšie zaujímavé artefakty. Pri prehliadke je možné spustiť si aj odborný výklad.

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

Ak vás zaujíma politický a spoločenský život žien na Slovensku z obdobia 19. storočia, zavítajte na virtuálnu prehliadku Život žien na Slovensku z obd. 19. storočia. V tomto období sa dvihla vlna emancipácie proti 3 výchovným pravidlám: Kinder, Kirche, Küche, ktoré označovalo, že ženy sa majú len starať o deti, chodiť do kostola a patria len do kuchyne. V tom období vzniklo emancipačné hnutie, kam patrili známe slovenské vedkyne, spisovateľky, učiteľky či herečky. Výstava je venovaná postaveniu žien v spomínanom období.

Poznáte zažehľovacie korálky? Prepadnú im malí aj veľkí

Doprajte si čas pre seba a pozrite si zaujímavé výtvarné a sochárske diela, ktoré sú dostupné online prostredníctvom nasledujúcich slovenských galérií.

Šarišská galéria v Prešove

Šarišská galéria v Prešove vás pozýva na niekoľko virtuálnych prehliadok. Garantujeme, že vám nebude stačiť jedno popoludnie. V dnešnej dobe odporúčame pozrieť si virtuálnu prehliadku s názvom Humoroterapia. Výstavy a práca maliarov a výtvarníkov ako Štefan Leonard Kostelníček, Dušan Scholtz, Štefan Hudák, Juraj Daňo a ďalších predstaviteľov výtvarnej scény v rámci cyklu Jubilanti 2020 čaká na vaše nahliadnutie prostredníctvom virtuálnych prehliadok.

Galéria plná emócií – GaleriEmotion

Tatranská galéria Poprad

Tatranská galéria Poprad ponúka na výber 3D prehliadky. Z pohodlia gauča si viete pozrieť výstavy a kolekcie unikátnych výtvarných diel. K dispozícii je 6 virtuálnych prehliadok. Pozrieť si môžete výstavu zreštaurovaných kresieb a olejomalieb s názvom Ladislav Mednyánszky, virtuálnu prehliadku výstavy Dušan Kállay – Kamila Štanclová, Magické svety a ďalšie.

Nasledujúci obrázok je z virtuálnej prehliadky Miroslav Cipár – Moja krajina je moja fantázia a Hra pre naše oči.

Aj takto vyzerá virtuálna prehliadka:

virtuálna prehliadka výstavy SYNESTÉZIA MIESTA A MIEST ANNA ONDRUŠEKOVÁ | 1959 V TATRANSKEJ GALÉRII | 1997 – 2019 Zdroj: https://tg-ondrusekova.3-d.sk/

Štítky