Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zadržiavate veľa vody? Takto si pomôžete zbaviť sa zavodnenia

Zdieľať

Zavodnenie nie je veľmi príjemné, ale dá sa odstrániť. V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme príčiny a tiež, ako sa zavodnenia zbaviť navždy. 

Nadmerné zadržiavanie vody trápi množstvo žien. Dôvodom sú často hormóny. Častý výskyt zadržiavania vody sa vyskytuje práve v tehotenstve, pred menštruáciou alebo aj v menopauze.

Príjem tekutín v rovnováhe

Príjem a výdaj tekutín v našom tele by mal byť v rovnováhe, ale vplyvom nezdravého životného štýlu začína organizmus zadržiavať nadmerné množstvo vody. To so sebou nesie veľa zdravotných i kozmetických problémov.

Stav, keď sa cítite ako nafúknutý balón, oblečenie je zrazu tesné, no ručička na váhe neukazuje žiadnu zmenu, opuchy nôh, rúk, nafúknuté brucho, opuchnutá tvár či nadmerné potenie sú jasné prejavy zadržiavania vody v tele.

5 užitočných rád pri zavodnení 

Príčiny zadržiavania vody môžu byť rôzne:

  • hormonálne zmeny,
  • nadváha,
  • nedostatok vitamínov,
  • prekyslenie organizmu
  • nedostatok tekutín a draslíka,
  • narušená činnosť obličiek,
  • hormonálna antikoncepcia,
  • užívanie silných liekov,
  • choroby pečene, obličiek alebo srdca,
  • pravidelná konzumácia alkoholu, ktorý spôsobuje dehydratáciu,
  • nadmerný príjem soli,
  • vplyvy vonkajšieho prostredia.

Druhy zadržiavania vody

Existujú tri druhy nadmerného zadržiavania tekutín:

  • generalizovaný edém – vyznačuje sa opuchy po celom tele
  • lokalizovaný edém – ovplyvňuje konkrétnej časti tela (najčastejšie členky, lýtka), ale môže ovplyvniť aj tvár, ruky a paže
  • lymfedém – lokalizovaný edém, pri ktorom sa tekutina hromadí v nohe alebo paži kvôli prekážke v lymfatickom systéme

Test, či zadržiavate vodu

Ak chcete zistiť, či je váš organizmus extrémne zavodnený, urobte si test: stlačte chodidlo, členok alebo lýtko pomocou pomalého, stáleho tlaku palcom. Ak je opuch prítomný, na koži sa objavia brázdičky podobné tým, ktoré vidíte na prstoch, keď ste boli dlho vo vani alebo v sprche. Odborné hodnotenie získate u lekára, ak sa vám javí zavodnenie viac ako týždeň.

Menej soľte a pridajte do stravy najdôležitejšiu – koreňovú zeleninu

Koreňová zelenina prečisťuje organizmus a odstraňuje z tela škodlivé látky spolu s prebytočnou vodou. Zabraňuje tak vzniku opuchov a rôznych ochorení. Mrkva je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Je tiež dobrým zdrojom antioxidantov. Antioxidanty sú výživné látky prítomné v rastlinných potravinách. Pomáhajú telu odstraňovať voľné radikály, nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek, ak sa v tele hromadí príliš veľa. Voľné radikály sú výsledkom prírodných procesov a environmentálnych tlakov. Telo prirodzene môže eliminovať veľa voľných radikálov prirodzene, ale výživové antioxidanty môžu pomôcť, najmä ak je množstvo oxidantu vysoké.

Zeler je rovnako vynikajúcim zdrojom dôležitých antioxidantov. Antioxidanty chránia bunky, krvné cievy a orgány pred oxidačným poškodením. Zeler obsahuje vitamín C, beta karotén a flavonoidy, ale v jednej stopke sa nachádza najmenej 12 ďalších antioxidačných živín. Je to tiež vynikajúci zdroj fytonutrientov, o ktorých bolo dokázané, že znižujú zápaly tráviaceho traktu, buniek, krvných ciev a orgánov.

Petržlen má nízky obsah kalórií, ale je bohatý na dôležité živiny, ako sú vitamíny A, K a C. Vitamín A je nevyhnutná živina, ktorá hrá kľúčovú úlohu vo vašej imunite a zdraví očí. Okrem toho je dôležitý pre vašu pokožku a môže zlepšovať stav pokožky, napríklad akné (4-dôveryhodný zdroj, 5-dôveryhodný zdroj). Petržlen je tiež skvelým zdrojom vitamínu K, živiny, ktorá podporuje zdravie kostí a srdca. V skutočnosti iba dve polievkové lyžice (8 gramov) petržlenu dodávajú viac vitamínu K, ako potrebujete za deň. Okrem svojej úlohy v zdraví kostí a srdca je vitamín K nevyhnutný pre správne zrážanie krvi, ktoré môže zabrániť nadmernému krvácaniu. Okrem toho je petržlen plný vitamínu C, živiny, ktorá zlepšuje zdravie srdca a je nevyhnutná pre váš imunitný systém. Vitamín C tiež pôsobí ako silný antioxidant, ktorý chráni vaše bunky pred poškodením spôsobeným nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály. Petržlen je navyše dobrým zdrojom živín, horčíka, draslíka, kyseliny listovej, železa a vápnika.

Bylinky dokážu zázraky

Púpava lekárska

Napadlo by vám niekedy zbierať kvety púpavy a urobiť z nich čaj? Vyskúšajte to. Púpava má celú radu zdraviu prospešných účinkov. Pôsobí močopudne, podporuje tvorbu žalúdočných štiav, reguluje a zrýchľuje trávenie. Pomáha pri liečbe cukrovky a čistí krv. Pomáha pri dne a reumatizme.

Žihľava a žihľavový čaj

Žihľavový čaj si pripravíte jednoducho luhovaním. Stačí vám 1 – 2 lyžičky sušenej alebo čerstvej žihľavy. Žihľava odstraňuje škodliviny a je močopudná. Pomáha odstraňovať aj bolesti hlavy a kĺbov. Rovnako podporuje tvorbu červených krviniek.

Brezové listy

Vedeli ste, že možno využiť brezové listy a že sú skvelou pomocou pri liečbe opuchov a podporujú vylučovanie? Stačí ich zaliať čerstvé alebo vysušené a vyluhovať 10 minút. Pomáhajú aj pri chorobách pečene a obličiek a tiež kožných ochoreniach. To, že sa z brezových listov pripravuje aj šampón je dlhodobo známe.

Skorocel

Skorocel nájdete bežne kdekoľvek a málokto pozná všetky jeho vzácne účinky. Organizmus zbavuje toxínov, opuchov a čistí krv. Je vysoko protizápalový a skorocelový čaj je výborný aj proti kašľu.

Lymfatická masáž odstraňuje vodu z organizmu

Vyskúšali ste už niekedy lymfatickú masáž? Lymfodrenáž je podobne ako bankovanie skvelá na vyplavenie odpadových látok a prebytočnej vody z tela. Je to veľmi rýchly spôsob detoxikácie organizmu.

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”