Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Máte doma časté hádky? Tieto 3 kroky vám pomôžu zachrániť vzťah!

Zdieľať

Blondína sa zvyčajne zamiluje do tmavšieho muža. Cholerik vyhľadáva opačnú – pohodovú povahu. Zvyčajne sa stretnú dva úplne odlišné typy, ktoré priťahujú práve vlastnosti, k oni sami nemajú. Neskôr však môžu vzniknúť hádky práve kvôli odlišnostiam. 

Napriek láske po čase prídu situácie, kedy sa navzájom nemôžete vystáť a máte pocit, že sa hádate viac, ako sa vôbec normálne rozprávate. Ako to riešiť?

Hneď na začiatku je dobré si uvedomiť, že nič v živote nie je dokonalé a vzťahy už vôbec nie. Avšak to, ako vzťahy fungujú, či nefungujú máme v rukách práve my ľudia. Ty a on. Vy dvaja. Ak sa v poslednej dobe príliš často hádate a nedokážete spolu normálne komunikovať, pravdepodobne je načase zmeniť váš štýl rozprávania a riešenia problémov.

 

  1. Nekričte a riešte problém s chladnou hlavou

Najlepšie, čo môžete urobiť je spraviť si odstup od konkrétnej situácie, v ktorej ste sa spoločne ocitli a pozrieť sa na problém z diaľky, ako nezaujatý pozorovateľ a tiež zo strany partnera. Nepozerajte sa len na to, ako sa cítite vy, čo vám to spôsobilo, čo to pre vás znamená, ale skôr sa pozrite na to, prečo sa to stalo, čo k tomu viedlo a ako by ste to vyriešili, keby nešlo o váš problém, ale problém vašej kamarátky. Spravte si odstup a vyriešte to s chladnou hlavou.

Nekričte, nezvyšujte hlas, nenadávajte, neurážajte, pretože hoci ste možno nahnevaná a vytočená, kruté slová späť neskôr nevezmete a nevymažete, tak si dajte pozor na výber vašej komunikácie. Ak idete vybuchnúť, radšej na malú chvíľu odíďte, ukľudnite sa, prejdite sa, zabehajte si a potom si s partnerom sadnite a porozprávajte sa s pokojom a hlavne osobne z očí do očí. Neriešte váš vzťah a problémy cez mobil, či internet.

  1. Nespomínajte minulosť

Nevracajte sa do minulosti a nezačnite vyhrabávať veci, ktoré sa stali predtým, ale riešte konkrétny a aktuálny problém. Čím viac vecí do toho zakomponujete, tým väčší chaos spôsobíte a hlavne vyťahovať neustále staré rany a záležitosti je poriadne otravná vec. Pre vás oboch a hlavne veľmi nepríjemná vec pre váš vzťah. Minulosť nezmeníte a ak ste ju už predtým prebrali, nespomínajte ju znova.

Prečítajte si aj článok 7 zručností na udržanie vzťahu

  1. Odpustite

Možno sa to bude zdať ako ten najťažší krok, ale práve odpustenie je najdôležitejšou vecou, ktorú musíte spraviť na to, aby ste váš vzťah uzdravili nadobro. To, že je ťažké zabudnúť na niečo, čo nám ublížilo je pochopiteľné, ale odpustenie je veľmi potrebné a nevyhnutné. Len vďaka nemu dokáže váš vzťah fungovať ďalej, bez hriechov minulosti. Pomôže to nielen hádke, ale hlavne vám. Vášmu vnútru, myšlienkam, hlave.

Hádky sú súčasťou života, ale nemusia byť tvrdou ranou, či koncom pre vzťah, pokiaľ vieme, ako ich riešiť a hlavne ako sa hádať. Práve preto je dobré si denne opakovať, že vzťah nie je súperenie, súťaž, či dokazovanie si toho, kto má pravdu. Vzťah je spoločne fungovanie a preto keď sa hádate, nevnímajte to tak, že ste to vy dvaja s partnerom proti sebe, ale vy spoločne proti problému, ktorý je potrebné spoločne vyriešiť a posunúť sa ďalej. Vďaka tomu vás nič nerozdelí.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť