Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zima je za rohom: Ako izolovať byt alebo dom pred chladným počasím 

Zdieľať

Prvý jesenný deň je už za nami, čo znamená, že nielen menej slnka, ale aj plusových teplôt sa postará o naše nepohodlie pri trávení času v exteriéri aj interiéri. Na prechádzku v parku alebo po meste sa môžeme vybaviť teplým oblečením. Ako ale ochrániť pred chladom a prvými mrazmi náš domov? 

Máme pre vás niekoľko tipov.  

Prekontrolujte a vymeňte okná 

okná

Ideálne za tie plastové. Plastové okná udržujú dom v teple, ale tiež znižujú úroveň hluku z ulice, zabraňujú prenikaniu vlhkosti, nezamŕzajú, majú atraktívny vzhľad a sú veľmi trvanlivé a nenáročné na údržbu. 

Tepelná izolácia plastového okna vám umožňuje zvýšiť teplotu v miestnosti o 5 stupňov v zime bez dodatočného úsilia o vykurovanie. Takže okrem úspory paliva vo veľkých košoch na drevo si vďaka novým plastovým oknám môžete doma užívať maximálne pohodlie a teplotný komfort bez ohľadu na to, aké je vonku počasie.  

Pozor na nedokonalosti stien a podláh 

podlaha

Moderné okná, drevo v koši a teplé krby či radiátory neznamenajú, že v budete mať dome zaručené teplo. Váš byt môže mať tenké steny, alebo napríklad dosť studenú podlahu (najmä ak bývate na prízemí). Ako sa s takýmito problémami vyrovnať? 

Izolácia steny domu alebo bytu špeciálnou penou či polystyrénom pomáha udržať v interiéri až 30 % tepla. Izolácia vnútorných stien sa spravidla vykonáva pomocou rámovej metódy, veľmi podobnej ako vyrovnanie stien sadrokartónovými doskami. 

Ak je studená aj vaša podlaha, pred položením koberca môžete vyskúšať inštalovať pod podlahovú krytinu špeciálnu Hobru 

Zateplené alebo zasklené balkóny sú ďalšou prekážkou prieniku chladu do bytu. Ak používate premyslený vykurovací systém, pri prevádzke takéhoto balkóna, dokonca ani v najsilnejších mrazoch, nebudete ma také problémy ako výskyt kondenzácie alebo námrazy na oknách. Tak to vyskúšajte.  

Foto: pexels.com