Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

10 rád, ako začať so ženským time manažmentom podľa cyklu 

Zdieľať

Čas je naše najcennejšie bohatstvo, ktoré by sme si mali užívať múdro a zároveň s radosťou. No čo robiť, ak máme pocit, že je ho akosi málo a že vlastne ani nevieme, ako s ním správne narábať? Odpoveďou môže byť ženský time manažment, ktorý berie do úvahy náš cyklus. 

Naše telá fungujú vďaka rôznym hormónom, ktoré dominujú jednotlivým fázam nášho cyklu, inak ako tie mužské. Hovorí sa, že nám nikto nerozumie a že často si nerozumieme ani my samy – a z vlastnej skúsenosti vieme, že sme to tak vnímali aj my dve. Koniec zmätku a pochybnostiam nastal až vtedy, keď sme začali sledovať, čo sa s nami deje od jednej menštruácie po druhú, a keď sme tieto zistenia spojili aj s time manažmentom. 

Na čo sme teda, bohužiaľ až po tridsiatke, prišli? 

1. Že do kruhu sa točia nielen hodinové ručičky, ale aj my 

Keď sme odhalili, že sa naše určité nálady, názory na rôzne situácie, reakcie i výkyvy energie pravidelne opakujú, uľavilo sa nám. Vedeli sme, kedy čo môžeme očakávať, a tak nám to uľahčilo život podobne, ako nám výber oblečenia či plánovanie víkendových aktivít uľahčuje predpoveď počasia. Ani tá síce nemusí vždy vyjsť, no aspoň máme šancu pripraviť sa.  

2. Že sa treba zmeniť na výskumníčky a študentky 

Jednoducho sme si začali aspoň pár slovami zapisovať, ako sme sa v daný deň cítili. Zamerali sme sa aj na to, či sme vládali, čo nás tešilo a čo nie, v čom sme vynikali a čo nám vôbec nešlo dobre. A to nám nesmierne otvorilo oči. V mnohom čerpáme od uznávanej odborníčky Mirandy Gray a teraz pomáhame ženám zistiť, ako ten ich cyklus vlastne funguje, pretože každá sme iná a nie každá sa na to sama odhodlá. 

3. Že mnohé odpovede sú hore na oblohe 

A že súvisia s mesiacom. Netreba sa púšťať ani do astrológie, ani začať študovať odbornú literatúru. Na začiatok stačí zapamätať si, že keď mesiac dorastá a blíži sa k splnu, rastie s ním aj naša energia. Naopak, keď mesiac cúva a prichádza nov, máme tendenciu byť unavenejšie a bez nálady aj my. 

4. Že treba zvoliť správne nástroje 

Našťastie, existuje niekoľko aplikácií, ktoré nám uľahčujú sledovať náš cyklus. Naša obľúbená je Menštruačný kalendár, do hĺbky ide napríklad aplikácia Flo. 

Skvelo poslúži aj klasický kalendár, diár či obyčajný denník. Dôležité je zapisovať si poznatky z ,,osobnej štúdie” denne aspoň počas 2 až 3 cyklov. Potom už je pomerne jasné, čo sa s nami počas daného mesiaca deje. Vyberte si, čo vám najviac vyhovuje. 

plánovanie

5. Že treba začať 

Práve dnes, tu a teraz. V akej fáze je mesiac? Ktorý deň cyklu máte? V akej fáze by ste mohli akurát byť? Ako sa cítite? A čo vás čaká dnes a zajtra? Stačí si položiť tieto otázky, napísať si odpovede obľúbeným perom a hneď pocítite, že z vás opadá stres. 

6. Že z toho musíme mať radosť 

Nič, čo robíme nasilu, nevydrží. Preto robíme, čo môžeme, aby nás plánovanie a práca s naším časom i cyklom tešili. Preto dbáme nato, aby plánovacie hárky na deň, týždeň i mesiac, ktoré nadizajnovala Maťka, boli ženské a zároveň elegantné. Milujeme aj nálepky, farebné perá, fixky i washi pásky. Dôležité je, aby to bola zábava! 

7. Že to chce systém 

Neľakajte sa, nejde o nič zložité. Na začiatok úplne stačí, keď si večer vyhradíte 10 minút nato, aby ste zhrnuli, aký ste mali deň, a aspoň si spísali, čo všetko by ste zajtra chceli a mali urobiť. Pôjdete spať s ľahšou hlavou, skúste to. No a ráno najradšej začíname s diárom. Pozrieme sa, čo sme si naplánovali, zhodnotíme, či to stále platí, a ideme na to! 

8. Že treba experimentovať 

Aj my sme vyskúšali nesmierne veľa metód, kým sme našli to pravé. Od plánovania cez Google kalendár, rôzne aplikácie, budíky a pripomienky až po bullet journal, klasický diár z kníhkupectva a aj úplne zanedbávanie plánovania. Napokon sme prišli nato, že každá z nás potrebuje individuálneho ,,asistenta” – plánovač, ktorý jej sadne ako uliaty. A také tvoríme aj pre naše klientky. 

9. Že rovnováha musí byť 

Áno, aj my sme si prešli obdobím, keď sme chceli ísť celý deň naplno a všetko stíhať: prácu, domácnosť, rodinu, partnera, priateľov. V snahe za dokonalosťou sme vyhoreli a skončili v rebríčku priorít na poslednom mieste. Ženský time manažment je postavený na tom, že my sme to najdôležitejšie – a to počas celého dňa. Pretože len keď sme spokojné a vieme, čo nás čaká, môžeme žiť naplno a v súlade s fázami nášho cyklu. Preto si neplánujeme každú minútu dňa, ani každú hodinu – aby sme mali čas na ,,ničnerobenie”. 

10. Že papier veľa znesie 

To, že si niečo naplánujeme, neznamená, že sa to aj stane a že to reálne stihneme. Život si často razí vlastnú cestu a naše plány dokáže zmariť šmahom ruky. Keď sme sa naučili potlačiť svoje očakávania a prijímať premenlivosť, ktorá je všade okolo nás, uľavilo sa nám. Takže aj keď plánujeme, berieme to s rezervou. Nejde o to byť dokonalé, ale ide o to, aby sme si život užívali naplno. Neznamená to, že sme nezodpovedné. Znamená to, že poznáme hodnotu svojho času a že vieme, aké sú naše priority. 

Vnímať svoj cyklus nám pomohlo viac vnímať našu ženskosť. Prestali sme toľko túžiť po kontrole nad životom a viac sa ním nechávame unášať. Už totiž vieme, že niektoré veci jednoducho neovplyvníme. Aj vďaka tomu sme spokojnejšie a hlavne viac láskavé – k sebe samým. 

 

Foto: canva.com

Text: Jana Nagypálová, Oáza inšpirácie 

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”