Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

10 spôsobov ako si rýchlo zlepšiť náladu

Zdieľať

Máte „deň blbec“ a nič vám nevychádza? Alebo ste sa zamotali do negatívnych myšlienok a máte pocit, že niet cesty von? Jedna cesta, ako z toho von existuje – optimizmus. Dá sa k nemu smerovať veľmi jednoduchými krokmi.  

1. Láskavosť 

Buďte k sebe láskaví. V živote prechádzame hocičím – rozvod, trauma, bolesť, choroba, strata práce. Tieto nepríjemné životné chvíle majú samozrejme vplyv na našu náladu. Nebráňte sa však emóciám, ktoré s týmito chvíľami prichádzajú, prijmite ich také, aké sú a poctivo si ich odžite. Ide vám to ťažko? Predstavte si, ako by ste sa správali k niekomu blízkemu v podobnej situácii? Pravdepodobne by ste ho povzbudili, potešili niečím. To isté urobte sami sebe. Buďte k sebe zhovievaví.  

Prečítajte si: Poznáte tajomstvo spokojného a šťastného života?

2. Dajte STOP negatívnym myšlienkam 

ako si zlepšiť náladu

S ťažkými situáciami sa nahromadia aj negatívne myšlienky. Avšak, netreba sa v nich utápať. Proces neustáleho premýšľania nad zlými scenármi a starosťami nikam nevedie. Pracujte vedome na tom, aby ste si zbytočne nevytvárali nadbytočné negatívne myšlienky.  

3. Doprajte si niečo dobré 

Samozrejme, zlú náladu netreba zajedať jedlom, len preto, že sa cítime pod psa. Ale niekedy stačí šálka obľúbenej kávy alebo obľúbený kúsok čokolády a vašu náladu to môže nakopnúť tým správnym smerom.  

4. Tancujte 

Nájdite si miesto – prázdne priestranstvo alebo doma voľnú izbu, nasaďte si slúchadlá alebo len tak voľne pustite svoju obľúbenú pieseň a začnite tancovať. Tanec vám dodá do žíl tú správnu energiu a otrasie s negatívnymi emóciami a zlou náladou.  

5. Príroda je liek

Máte obedňajšiu prestávku v práci? Choďte aspoň na chvíľu vonku. Po práci či počas voľného času sa vyberte sa do lesa, parku, hocikam do prírody. Trávenie času v prírode podporuje pozitívne myslenie. Bez akejkoľvek námahy stačí sa len zobrať a ísť. Ak sa vám z rôznych dôvodov nedá ísť vonku, tak si pustite film so scenériou prírody, navodí vám to príjemný pocit.

6. Maznajte sa  

Máte domáceho miláčika? Maznajte sa s ním! Maznanie sa s domácim miláčikom má neskutočne priaznivý vplyv na ľudí.  

7. Urobte dobrý skutok 

Pocit z dobrého skutku voči druhým je nenahraditeľný. Pomôžte s nákupom staršiemu, darujte nepoužívané oblečenie, hračky, knihy. Venujte svoju pozornosť niekomu, kto to potrebuje možno viac ako vy. Spôsobov, ako vykonať dobrý skutok je veľa. 

8. Cvičte 

Ak sa chcete cítiť dobre, cvičenie je jasnou voľbou. Budete sa cítiť nielen šťastnejšie, ale aj zdravšie. Nemusí to byť rovno beh ako by ste trénovali na maratón, ani krkolomné pózy jogy. Stačí 10 minút chôdze a uvidíte tie zmeny.  

9. Nebuďte pozitívni za každú cenu 

Robiť všetky vyššie uvedené body a tlačiť na pílu len aby sme sa cítili dobre, môže byť aj kontraproduktívne. Netreba sa neustále pozitívne ladiť. Ak je človek chorý, tak lepšie urobí, ak zalezie do postele, vypne si telefón a dá prednosť spánku. Niekedy nerobiť nič znamená robiť presne to, čo naozaj v tej chvíli treba.  

10. Povedať nie 

Dôvodom zlej nálady môže byť častokrát vyčerpanosť. Ženieme sa za tým, že chceme vyhovieť každému a pritom zabudneme na seba. Naučte sa povedať nie, chrániť seba. Máte na to právo a ak to poviete mierne a jasno, druhá strana to isto pochopí. Je to spôsob ochrany vlastnej duševnej pohody.  

Zdroj: zeny.cz 

Foto: pexels.com

Štítky