Posledné obdobie nám všetkým prinieslo mnoho „aha“ momentov. Dlhé obdobie bez dažďov, popraskaná zem v záhrade, vyschnuté vodné plochy, požiare. Doteraz som sa nad tým nijako špeciálne nepozastavovala. Stačilo kedykoľvek spustiť vodovodný kohútik a bolo. Voda kedykoľvek chceme a koľko chceme. Toto leto som si však začala čoraz viac uvedomovať vzácnosť vody. Hľadala som spôsoby, ako zmeniť prístup k spotrebe vody a byť zodpovednejšia. Zhrnula som 10 tipov, ako na to.
Ruku na srdce, koľkokrát vám ostala prevarená voda v kanvici? Čo ste s ňou potom urobili? Viete, že ju môžete využiť na polievanie kvetov (samozrejme, keď je už odstáta a vychladená), na opláchnutie špinavého riadu alebo na rýchle ručné pranie? Nabudúce skúste tieto tipy, predtým než ju vylejete.
Ak sa zvyknete sprchovať viac ako päť minút, tak v tom prípade je lepšie napúšťať si vaňu (ak máte tú možnosť). Ak nie, tak skúste skrátiť sprchu o jednu minútu, môžete tak ušetriť až 600 litrov za mesiac.
Počas umývania zubov zastavte vodu. Takisto aj pri umývaní a čistení pleti alebo pri mydlení rúk. Vodu potrebujete len pri opláchnutí, počas čistenia nepotrebujete, aby len tak tiekla.
Využívajte na toalete možnosť duálneho splachovača. Menšie spláchnutie je približne okolo 3 litrov vody a postačí na splachovanie po malej potrebe. Veľké spláchnutie spotrebuje až 6 litrov vody (informácia z voda-portal.sk).
TIP 1: Pokiaľ máte doma sušičku na bielizeň, nevylievajte vodu z nej len tak bezcielne, ale pokojne ju využite na splachovanie.
TIP 2: Pokiaľ sa sprchujete vo vani, nenechávajte vodu len tak odtiecť do odpadu. Takisto ju môžete využiť na splachovanie.
Pri výbere práčky buďte obozretní. Niektoré typy sa od seba líšia aj o 300 litrov spotreby vody na jeden prací cyklus. Myslite ekologicky pri jej výbere.
Ak sa viac zaujímate o to, ako ušetriť spotrebu vody v domácnosti, potom by ste sa mali zamerať na týchto pomocníkov v domácnosti: úsporné pákové batérie, perlátory, úsporné sprchovacie hlavice.
Ovocie a zeleninu umývajte v dreze alebo v mise napustenou vodou. Umývanie pod tečúcou vodou je často zbytočné.
Kvapkajúci kohútik na vodu sa snažte čo najskôr opraviť. Denne ním prekvapká až 24 litrov vody.
Pre izbové rastliny je vhodnejšia dažďová voda. Ak je to možné, zbierajte ju do nádob a využívajte na polievanie.
TIP: Spadla vám kocka ľadu na podlahu? Nevyhadzujte ju do drezu, kým sa rozpustí. Pridajte ju miesto toho do kvetináča k izbovej rastline.
Pokiaľ máte vlastnú záhradku, polievajte skoro ráno alebo večer, kedy ešte alebo už nie je tak silné slnko. Takisto si raz za čas skontrolujte hadice a krhly, či vám neuniká voda.
Pokojne sa pod článkom podeľte v komentároch so svojimi tipmi. Budeme radi, ak nájdeme ďalšie spôsoby.