Rovnováha medzi pracovným a osobným životom, tzv. work-life balance, je téma čoraz viac diskutovaná. Nie vždy sa darí udržať rovnováhu medzi týmito dvoma svetmi – práca a osobný život. Niekedy sa ľahko o tom hovorí, ale ťažšie koná. Čo pre to urobiť, aby sme dosiahli rovnováhu?
Rovnováha medzi pracovným a osobným životom je stav, v ktorom človek uprednostňuje požiadavky svojej kariéry a požiadavky svojho osobného života. Podľa kariérneho experta Chrisa Chanceyho má dobrá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom veľa pozitívnych účinkov, vrátane menšieho stresu, nižšieho rizika vyhorenia a väčšieho pocitu pohody. Chancey uvádza, že rovnováha medzi pracovným a súkromným životom nie je len o rozdelení hodín počas dňa medzi osobný a pracovný život. Je to skôr o flexibilite pri práci v rámci profesijného života, pričom máte stále čas a energiu, aby ste si užili svoje osobné záležitosti. Môžu nastať dni, kedy budete pracovať dlhšie, aby ste mali neskôr v týždni čas na iné činnosti.
Dobrá rovnováha medzi pracovným a osobným životom znamená, že máte súlad medzi rôznymi aspektmi života. Sú však dni, kedy práca „ťahá za dlhší povraz“ a inokedy je to naopak. Výhody získané z každej životnej oblasti sú schopné podporovať a posilňovať ostatné a navzájom, a tak vzniká work-life balance.
Problém nastáva, keď si ľudia uvedomujú, že pracovný a osobný život nedokážu oddeliť. Cítia sa akoby boli nonstop v práci, akoby neexistoval osobný život, a to je veľmi zlé. Z toho vyplývajú ďalšie problémy, ktoré môžu viesť k zvýšenému stresu, chorobám, aj vyhoreniu. Ako tomu predísť? Ako zlepšiť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom? Toto sú tipy, s ktorými to zvládnete.
Prvým krokom je uznanie, že najdôležitejšie je fyzické, emocionálne a duševné zdravie. Vyskladajte si dobré návyky a aplikujte počas dňa – pravidelný pohyb, dostatok kvalitného spánku, zdravé jedlo, dostatočný sociálny kontakt, ale napríklad aj praktizovanie vďačnosti. Venujte sa svojej vášni, nech už je to čokoľvek – maľovanie, čítanie, čokoľvek, čo vám prinesie potešenie, povzbudí myseľ.
Väčšinou to býva jedna z najťažších zručností. Začína sa to posúdením požiadaviek vášho dňa a formulovania toho, čo máte uprednostniť. Zvykne sa na to používať pomôcka tzv. Eisenhowerova matica, ktorá jednotlivé úlohy dňa vám pomôže rozdeľuje do štyroch kvadrantov:
Môže byť veľmi užitočné uznať, že ak poviete “nie” veciam, ktoré majú menšiu prioritu, uvoľňujete tým čas a energiu na povedanie “áno” veciam, ktoré sú pre vás dôležité.
Stanovte si svoj pracovný a osobný čas, vymedzte ho „od-do“. Svoj osobný čas si odkonzultujte smerom ku kolegom, zákazníkom a podobne napríklad formou automatickej správy. Automatická odpoveď upozorní druhú stranu, že momentálne ste offline a informuje, kedy budete reagovať. Týmto spôsobom sa vám odstráni tlak na nepretržitú kontrolu správ. Je dôležité môcť a vedieť skutočne oddýchnuť s vedomím, že vám nič kritické nechýba ani nehrozí, ak to vybavíte neskôr.
Ako trávite svoj osobný čas? Zamyslite sa nad tým. Ktoré činnosti a vzťahy zlepšujú váš život a ktoré skôr akoby sajú vašu dušu? Keď už viete tieto činnosti pomenovať a rozdeliť, tak si definujte, čomu budete venovať svoj čas. Uprednostnite kvalitné vzťahy a činnosti. Pevné vzťahy, socializácia a sociálna podpora sú veľmi dôležité. Budujte ich a starajte sa o nich, lebo pevné vzťahy pomáhajú budovať odolnosť a vyrovnať sa so stresom. Nezabudnite však na to, že jeden z týchto vzťahov je ten sám so sebou. Doprajte si kvalitný čas na doplnenie energie.
Jeden z najdôležitejších spôsobov, ako dosiahnuť pocit rovnováhy medzi pracovným a osobným životom je zbaviť sa perfekcionizmu. Preukážme samým sebe súcitnejší prístup. Nemusí byť vždy všetko a za každých okolností perfektné. Niekedy umelo vytvárame nátlak sami na seba. Čo myslíte? S tým veľmi súvisí aj posledný tip.
Vyhnite sa predstavám “kto iný to urobí, ak nie ja“? Namiesto toho, požiadajte o pomoc. Žiadať o pomoc dáva iným ľuďom dar dávať – byť súčasťou systému riešenia a podpory, ktorý vytvára výhody vzájomných vzťahov pre všetkých zúčastnených. Pokojne niektoré veci a úlohy delegujte, nemusíte byť na všetko len vy sám.
Zdroj: businessnewsdaily.com, betterup.com, roche.com
Foto: pexels.com