Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si zachytiť výnimočné momenty počas Vianoc

Zdieľať

Vianoce sú výnimočným obdobím. Spájajú sa s rôznymi jedinečnými momentmi. Inšpirujte sa tipmi, ako jednoducho si zachytiť sviatočnú náladu a atmosféru.

Profesionálne vianočné fotenie je samozrejme neporovnateľné s tým doma a pokiaľ máte len telefón s fotoaparátom je to úplne iné. Avšak ponúkame vám zopár inšpirácií, ako si aj s mobilom zvečniť najdôležitejšie momenty tohtoročných Vianoc.

Zaznamenajte si rôzne momenty, ktoré s Vianocami súvisia

V prvom rade nezabúdajte na prípravy. Urobte si momentku z balenia darčekov, zdobenia stromčeka, tvorby vianočných dekorácií alebo vianočného pečenia. Nech sú prípravy z Vianoc zábavou a príjemným čakaním na sviatky a nie stresujúcim zoznamom, čo všetko ešte treba urobiť.

Je tu Štedrý deň. Tento magický deň môžete zaznamenať rôznymi zábermi. Sviatočným ránom v pyžame, prípravou štedrovečerného menu, detailami príprav štedrovečerného stolovania. Stojí za to, skúsiť skupinovú rodinnú fotku pri stromčeku. Viacero záberov bude ideálnych, pretože väčšinou sa to na prvýkrát nemusí podariť. Treba skúšať fotiť z rôznych uhlov pohľadu. Môžu tým vzniknúť zaujímavé zábery. A potom opäť môžete pokračovať ďalšími momentkami, napríklad ako sa rozbaľujú darčeky. V domácnostiach s deťmi, určite bude výzvou zaznamenať tú radosť v detských očiach, keď si nájdu pod stromčekom to, po čom túžili.

Pokračujte slávnostnou náladou aj po ďalšie dni. Zaznamenajte si pohodu a vianočnú atmosféru pri obľúbenom vianočnom filme, rozprávke či spoločenskej hre, spievaní kolied, čítaní kníh či hraní sa s deťmi.

Odfoťte to, čo vystihuje vaše Vianoce. Vyberte zopár detailov. Napríklad zachyťte na fotke tohtoročné medovníčky alebo vianočné ozdoby či detaily vianočného stolovania.

Ďalšie doplňujúce rady pre fotenie doma

Využívajte pre fotky domáce rekvizity, akými sú stromček, svetielka, výzdoba, darčeky. Nemajte však na zábere príliš veľa rušivých elementov. Ak máte doma krb, fotka pri ňom alebo v pozadí vytvorí krásnu spomienku na vianočnú atmosféru.

Čo sa týka oblečenia, nemusíte mať od hlavy po päty všetko vianočné (pyžamo, ponožky, svetre či tričká), ale je vhodné sa farebne zladiť na vytvorenie harmonického celku. Ideálne je, aby oblečenie nebolo vo výraznom kontraste so stromčekom alebo s predmetmi, ktoré sa budú na fotke nachádzať.

Tohtoročné trendy vo vianočnej výzdobe

Zopár technických tipov

1. Ak sa plánujete fotiť vonku, tak ideálne, ak nie je zamračené a keďže sa skôr stmieva, tak medzi 13. – 14. hodinou. Nazýva sa to tzv. zlatá hodinka, približne hodinu pred západom slnka je svetlo jemnejšie, nie také ostré ako počas obeda.

2. Pri fotení so svetielkami nezabúdajte na to, že svetlo by malo svietiť do vašej tváre a nie spoza vás.

3. Pri skupinovej fotke si zvoľte samospúšť alebo použite tzv. selfie tyč, tvárte sa, čo najviac prirodzene. Bude ideálne, ak si dáte viac momentov za sebou.

4. Rozdeľte si obrazovku smartfónu na tretiny. Predelením horizontálnych a vertikálnych línií vznikne mriežka z deviatich rovnakých častí. Objekt, ktorý chcete odfotiť by mal byť umiestnený na priesečníku horizontálnej a vertikálnej línie. Ak chcete odfotiť osobu alebo objekt, nedávajte ju do stredu fotky, inak fotka stratí dynamiku a bude fádna.

5. Ak chcete zvýrazniť detail, zaostrite na daný objekt a pozadie ostane mierne rozmazané. Použite manuálne zaostrenie.

6. Nevyužívajte zoom, lebo výsledkom bude rozmazaná nekvalitná fotka, radšej venujte čas správnemu nastaveniu pred samotným fotením.

7. Vyhnite sa foteniu s bleskom.

8. HDR a ISO – smartfóny tým disponujú, viete čo to znamená? HDR je funkcia, ktorá vám umožní vyfotiť dve tri rôzne snímky za sebou a spojí ich do jednej, čím vznikne kvalitná fotka s jemným kontrastom tmavých a svetlých miest

ISO je dobré používať pri momentkách, lebo zachytí objekt, ktorý sa rýchlo hýbe. Pomáha zachytiť snímku skôr ako by sa stihla rozmazať.

Prajeme vám nech sú Vianoce plné krásnych momentov, ktoré sa vám podarí zaznamenať, ale aj tých, ktoré len ostanú vo vašich srdciach a spomienkach.

Foto: pinterest

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť