Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako spomaliť: 3 kroky k pomalšiemu životu

Zdieľať

Spomaliť v živote neznamená, že sa prestaneme venovať svojim aktivitám, len začneme viac vnímať to, čomu venujeme čas. Koncept „slow living“ v preklade pomalý život charakterizuje zmysluplnejší a uvedomelejší životný štýl v súlade s tým, čo si v živote ceníme. Je opakom preťaženia a vyhorenia. Ide o to, aby sme nežili rýchle a len prežívali, ale žili lepšie a hodnotnejšie. Čo pre to môžeme urobiť?

3 kroky ako sa naučiť spomaliť

Cítite sa často prepracovaní a vyťažení na maximum? Potrebujete spomaliť. Ako sa to dá? Nie je to síce len o pár čiastkových zmenách, ale o celkovom prístupe, zhodnotení toho, ako žijeme, uvedomení si, ako by sme chceli žiť a následne o samotnom pomalšom žití. Ak chcete spomaliť, inšpirujte sa týmito 3 krokmi.

Žiť podľa svojich hodnôt

Aby sme mohli žiť podľa svojich hodnôt, potrebujeme:

Identifikovať vlastné hodnoty

Cítite sa často preťažení a zároveň nenaplnení? Ak sa pozriete na svoj život, odpovedzte si na otázku či netrávite príliš veľa času vecami, ktoré odvádzajú vašu pozornosť od vašich hodnôt alebo toho, čo považujete za ozaj dôležité v živote.

Dovoľte si žiť podľa seba, neusilujte sa naplniť predstavu niekoho iného.

Slow living je o tom, uprednostniť skôr to, na čom nám v živote záleží. Priatelia, rodina, domov, práca, záľuby. Nemusíte držať krok so susedmi, či známymi tvárami zo sociálnych sietí, podľahnúť tlaku neustále konzumovať a pridávať do svojho života len fyzické a materiálne veci.

Ak to všetko chcete zmeniť, v prvom rade musíte pochopiť, prečo to celé chcete urobiť? Ako chcete, aby vyzeral váš život? Čo vám momentálne chýba? Čo prekáža? Ak chcete začať žiť pomalšie, nie je to otázka zmeny jedného či pár dní, ale celkovej zmeny spôsobu myslenia. Preto identifikujte svoje pravé životné hodnoty a potom sa pustite do druhého kroku.

Zjednodušiť a odstrániť rušivé prvky

Prestaňte sa ponáhľať, naučte sa odmietnuť príliš veľa záväzkov a každej úlohe vyhraďte dostatočný čas. Keď si ujasníte vaše hodnoty, čo do vášho životného štýlu bude patriť, pusťte sa do „upratovania“:

  • Zjednodušte svoje okolie

Vzdajte sa vecí, ktoré vám neprinášajú radosť ani potešenie, odstráňte prebytočné veci, ktoré nepoužívate, nechcete alebo nepotrebujete.

  • Zjednodušte si svoj diár alebo kalendár

Každý z nás má svoje záväzky, ktoré musí dodržať. Pomalší život nie je nástrojom na odstránenie úloh, ktorým sa chceme vyhnúť, ale má pomôcť selektovať plány, ktorým povieme áno a ktorým nie. Pripomenie nám byť realistický pri stanovení a plnení úloh.

Buďte si vedomí samým sebou

Keď zistíte, čo je pre vás dôležité a eliminujete to, čo je menej dôležité, je čas na zmeny v každodennom živote – každodenné spomalenie. Doprajte si ho prostredníctvom: spánku, všímavosti a digitálnych prestojov.

Spánok

Popri zdravej strave je spánok naším palivom do každého dňa, venujte mu dostatočný čas. Začnite uprednostňovať zdravý a kvalitný spánok a rutinu, ktorá vám vyhovuje.

Všímavosť

Všímavosť môžete uplatniť pri každodenných činnostiach, uvedomovať si, precítiť chvíľu, keď si zalievate šálku svojho obľúbeného čaju alebo vešiate prádlo. Buďte angažovanejší, prítomnejší hoci len na ceste do práce alebo do obchodu.

Digitálne prestoje

Naše digitálne zariadenia majú mnohé pozitíva. Vytvárajú trvalé spojenia s prácou a vonkajším svetom. Ale ak má váš smartfón aplikáciu, ktorá vám ukáže, koľko času ste strávili pred obrazovkou, možno by ste boli prekvapení tým číslom, koľko času strávite online. Keď sa zamyslíte, koľko z toho času ste mohli stráviť užitočnejšie, napríklad záľubami a starostlivosťou o seba – vzniká príležitosť vypnúť od neustálej digitálnej stimulácie.

Ťažko sa prežíva daný okamih, pretože neustále sme pod vplyvom zobrazovania informácií od priateľov a známych na sociálnych sieťach. Tlak na dokumentáciu našich vlastných momentov nás vlastne ťahá preč od daného okamihu, s kým reálne sme a kde sa nachádzame.

Žiť vedome

Žiť vedome znamená dostať sa do opätovného spojenia s prírodným svetom, cestovať s rozvahou, robiť viac premyslené rozhodnutia vo vzťahu k okoliu a životnému prostrediu. Dá sa to jednoducho prostredníctvom uvedomelých krokov:

  • Žiť sezónne – podporovať sezónne pestovanie (farmárov, pestovateľov) a realizovať sezónne stravovanie – nájsť pôžitok v každom ročnom období; vážiť si remeslo a kultúrne dedičstvo.
  • Pomalá móda (slow fashion) – uprednostniť kvalitu pred kvantitou; používať a zamerať sa na udržateľnejšie materiály; rozšíriť si povedomie o fast fashion.
  • Pomalé bývanie – zamerať sa na udržateľnosť použitých materiálov v našom bývaní; neprispôsobovať sa trendom, ale potrebám tých, ktorí v danom priestore žijú; podporiť remeselné alebo vyrobiť domáce dekorácie; kupovať z druhej ruky a vnímať to, že aj nedokonalé môže byť dokonalým. O tom si môžete prečítať viac v článku o japonských tradíciách.
  • Pomalé cestovanie – dômyselnejšie pristupovať k formám cestovania.

Zdroj: slowlivingldn.com

Foto: pexel.com, pinterest.com

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”