Načítava sa

Type to search

Chystáme vianočné stolovanie. Pridáte sa?

Viera Horňáková
Zdieľať

Vianoce sú príležitosťou, kedy si rodina zasadne za jeden stôl, aby si užila spoločne čarovné chvíle. Aj samotné vianočné stolovanie má svoje čaro. Líši sa od bežného stolovania počas roka. Prezradíme vám, aké sú tohtoročné trendy pri stolovaní počas Vianoc a poradíme, ako si vytvoriť výnimočnú atmosféru pri vianočnom stole. 

Riad, príbory aj ostatné príslušenstvo ako podnosy, misky, etažéry sa vynímajú na vianočnom stole, ak sú pekne doplnené a zladené s ostatnými dekoráciami, kvetmi alebo inými aranžmánmi, ale aj obrusom, obrúskami či prestieraním. Aké sú tohtoročné trendy pri vianočnom stolovaní nám prezradila Lenka Štefčeková, Senior Brand Manager SHP Group.

Trendy v stolovaní počas Vianoc 2020

Každý rok sa v januári vo Frankfurte nad Mohanom koná výstava zameraná na obrúsky a dekorácie pod názvom Paperworld, ktorej súčasťou je aj tzv. Christmasworld. Tam sú predstavené trendy v stolovaní a dekoráciách na Vianoce. „Tohtoročné trendy sú rôzne, najmä však pastelové farby (ružová a tyrkysová), zamat a tmavšie farby (bordová, tmavozelená, tmavomodrá), výzdoba v rozprávkovom štýle (cínoví vojaci, motívy zimných rozprávok a pod.), naturálny prírodný jednoduchý štýl (drevo, ihličie, biele a béžové farby)” , hovorí Lenka Štefčeková, Senior Brand Manager SHP Group.

Pastelové odtiene vianočného stolovania

Vianočné stolovanie v pastelových odtieňoch dosiahnete servírovacím riadom v jemných farbách. Ak taký riad nemáte, postačia aj pastelové odtiene na obrúskoch, ideálne ak sú saténové alebo hodvábne či iných dekoráciách. Máte zvyšné vianočné gule v rôznych odtieňoch ružovej či tyrkysovej? Rozmiestnite ich pomedzi taniere, poháre a príbory alebo z nich vytvorte jednoduchú dekoráciu v strede stola. Takéto jemné tóny sa výborne dopĺňajú s lesklými doplnkami. Skvele ladia so zlatým alebo strieborným príborom, ale aj svietnikmi. Pastelový odtieň vianočného stolovania zvýrazní aj vianočná ruža v jemnom odtieni.

Zamat a tmavšie farby vianočného stolovania

Aj tmavé odtiene sú zaujímavou alternatívou vianočného stolovania. Bordová a zelená patria medzi tradičné farby Vianoc. Modrá možno nie je až taká bežná, ale tzv. kráľovská modrá prinesie na vianočný stôl závan elegancie.

Rozprávkové Vianoce

Rozprávkové vianočné stolovanie je ideálne nielen pre domácnosti s deťmi, ale aj pre milovníkov klasiky a vianočných rozprávok. Zimné a rozprávkové motívy na obrusoch, prestieraní, tanieroch doplnené postavičkami Luskáčika alebo jelenčekov vytvoria rozprávkovú atmosféru pri vianočnom stole.

Prírodné vianočné stolovanie

Pre všetkých, ktorým sa páčia prírodné dekorácie a obľubujú jemnosť a minimalizmus je vhodný naturálny štýl. Biela, béžová, svetlosivá v kombinácii s drevom, vetvičkami, šiškami a inými prírodnými dekoráciami doplnené svetlom sviec, to je prírodný štýl vianočného stolovania. Pri textíliách je veľmi obľúbený ľanový materiál. Zo vzorov je pre tento štýl charakteristické káro alebo jemné prúžky po stranách textílií, ktoré nechajú vyniknúť béžovú či bielu farbu. Pre prírodný štýl je typické využitie ovocia ako zaujímavej dekorácie. Rozmiestnenie jabĺk či troška exotickejšieho granátového jablka na stole vytvorí decentné červené prvky popri naturálnych odtieňoch. Takisto použitie orieškov či vysušených plátkov pomaranča patrí k jedným z prvkov tohto štýlu.

Prečo sa obdarúvavame práve na Vianoce?

Skladanie obrúskov

„Čo sa týka skladania obrúskov tak sú v móde jednoduché typy skladania, a to preloženie obrúskov na polovicu, položenie celého obrúsku na vrch taniera tak, aby vynikol jeho motív alebo sa používajú tzv.ringy (prstene na obrúsky), do ktorých sa obrúsok zroluje a vloží”, hovorí Lenka Štefčeková, Senior Brand Manager SHP Group.

Vianočné stolovanie môžete ešte vycibriť tým, že označíte jednotlivé miesta pri stole menovkami. Pokiaľ zvažujete, či z hľadiska bezpečnosti dávať alebo nedávať sviečky na vianočný stôl, ideálnou alternatívou sú led sviečky. Dokonca si môžete vybrať odtieň svetla, či chcete skôr tzv. teplé alebo studené svetlo.

Akokoľvek si svoj sviatočný stôl pripravíte, akýkoľvek štýl si pre tohtoročné Vianoce vyberiete, nezabúdajte, najdôležitejšie je to, kto bude pri stole s vami sedieť a s kým tieto Vianoce strávite. To je najpodstatnejšie. Ostatné sú už len detaily, ktorými môžete len doladiť príjemnú vianočnú atmosféru.

Vyberte si skvelé darčeky z ponuky eshopu Akčné ženy

Zdroje foto: pinterest.com

Tags:

Mohlo by sa vám páčiť

6 komentárov

 1. dark0de link 28. júla 2021

  751047 296847I discovered your blog internet site on google and examine a number of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I basically extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to reading much more from you later on! 98742

  Odpovedať
 2. 792480 42815I like this site really much so considerably superb information . 861029

  Odpovedať
 3. elojob 20. augusta 2021

  861285 110856This really is sensible information! Exactly where else will if ind out a lot more?? Who runs this joint too? sustain the very good work 347721

  Odpovedať
 4. 542778 433392After study a few of the weblog posts on your own internet site now, we actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet web site list and are checking back soon. Pls consider my web-site likewise and make me aware in the event you agree. 988822

  Odpovedať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

− 3 = 1