Práve som si urobila svoju obľúbenú kávu, zapálila sviečku, pustila v pozadí príjemnú hudbu a píšem recenziu na knihu s názvom Kniha o hygge. Do týchto jesenných dní sa veľmi hodí. Človek aj tak podvedome vyhľadáva spôsoby, ako si vytvoriť príjemne a útulne okolo seba, tak, aby sa cítil dobre. Ideálny spôsob na to je kniha v ruke. Napríklad aj tá o hygge.
Nasledujúce riadky budú o mojich osobných postrehoch a vyzdvihnutí zaujímavých myšlienok, vďaka ktorým sa ku knihe opätovne vraciam.
Pred pár rokmi sa rozšíril tzv. koncept hygge. V súvislosti s rôznymi štúdiami o kvalite života, z ktorých vyplynulo, že v škandinávskych krajinách a predovšetkým v Dánsku žijú najšťastnejší ľudia. Prečo je to tak? Podmienkami na život a schopnosťou tešiť sa z každodennej maličkosti, nebrať ju ako samozrejmosť, ale ako príležitosť k radosti a užívaniu si života.
Tieto hlavné myšlienky mi zaimponovali, a tak som sa rozhodla, že chcem vedieť viac. Čo je to vlastne hygge, môžem ho žiť, prežívať aj keď nežijem v Dánsku? Ako to urobiť, aby sme sa naladili vôbec na „hygge vlnu“?
Malá, útla kniha o hygge, ktorej autorkou je Louisa Thomsenová Britsová vás prevedie tajomstvom hygge. Nečakajte klasické definície konceptu, skôr vymedzenie, čo to vlastne hygge je.
Nepotrebujeme vedieť dánsky recept na šťastie, stačí sa opýtať samých seba, z akých činností, zvykov, rituálov máme radosť. Čo nám prináša pohodu alebo ako si vytvárame pohodlie? V tom všetkom sa skrýva recept na hygge v našom živote.
Hygge pripisuje špeciálny význam obyčajným veciam. V knihe sa dozviete o histórii a vôbec pôvode konceptu hygge skrz pojmy, ktoré tvoria „esenciu“ hygge. Každá kapitola obsahuje materiálne aj abstraktné prvky a aspekty hygge, prostredníctvom ktorých je koncept vysvetľovaný autorkou. Preto aj názvy kapitol sú vlastne kľúčové slová, momenty, symboly, ktoré podľa autorky hygge vystihujú – Miesto na zemi, Útočisko, Pohodlie, Pohoda, Jednoduchosť, Obrady a rituály. Definície a vymedzovanie konceptu hygge je prerušované citátmi známych aj menej známych autorov, čím dopĺňajú hlavnú myšlienku danej kapitoly.
Autorka porovnáva, ako vytvárajú hygge Dáni a ponúka rady, ako zažiť hygge vo vlastnej krajine, vo vlastnom živote. Preto vyberám zaujímavé myšlienky, ktoré určite budú formovať to moje osobné hygge:
Kniha môže byť v niektorých častiach pre nezainteresovaného čitateľa až príliš filozofická, avšak vyplýva to z toho, že je ozaj ťažké uchopiť koncept hygge a pomenovať, vymedziť ho v niekoľkých vetách. Nedá sa to jednoducho a stručne. Škála pojmov, ktoré hygge ohraničujú je veľká, väčšina však nemateriálneho charakteru, pretože podstata spočíva v tom, že hygge je o prevahe potreby „byť“ nad potrebou „mať“.
Nie je to len zahraničný koncept, ktorý kedysi kdesi v škandinávskej krajine vznikol a nesie so sebou „wau efekt“. Môže pokojne fungovať aj u nás, v našich životoch. Je však dôležité, ako sa na mnohé, možno doteraz bežné a samozrejmé veci a hodnoty budeme pozerať. Kniha poskytuje dokonalý prehľad, kde hygge hľadať a ako ho vytvárať, na čo sa zamerať.
Foto: Viera Horňáková