Hovorí sa, lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. Nie je to len obľúbené príslovie, ale aj veľká pravda. Obrazy si zapamätáme lepšie ako to, čo si nedokážeme predstaviť. Predstavivosť a zobrazenie problému či úlohy dáva možnosť pochopiť lepšie ich význam. Existujú rôzne kreatívne techniky, ktoré umožnia znázorniť jednotlivé úlohy a súvislosti medzi nimi, čo môže uľahčiť ich riešenie.
Náš mozog pozostáva z pravej a ľavej hemisféry. Kým ľavá sa považuje za rozumovú (slová, analýzy, fakty, logika, počítanie) tak pravá je emocionálna a spája sa s našou predstavivosťou, pocitmi, obrazmi, intuíciou a podobne. Občas treba spolupráci oboch hemisfér pomôcť. Ako? Tu je zopár kreatívnych techník, s ktorými možno nájdete tento rok nové možnosti, ako vyriešiť dlhodobý problém, ako sa posunúť v splnení ťažkých úloh či tajných snov a cieľov.
Jedná sa o techniku, ktorá sa naplno uplatnila pri tvorbe značiek a brandingu. Z anglického prekladu mood, čo znamená nálada a board, čo znamená nástenka znamená, že pôjde o vizualizáciu nálad, emócií a asociácií.
Moodboardy používajú kreatívne profesie ako skvelý pracovný nástroj na vyjadrenie myšlienok a spracovania úloh. Pomocou fotiek, obrázkov, ale aj palety farieb, vzorov, štruktúr či písma sa dá vytvoriť návrh toho, čo riešite. Nejde o náhodný zhluk vybraných obrázkov, ale obrázky použité v moodboarde súvisia s danou problematikou. Mali by sa navzájom dopĺňať a čo najlepšie vystihovať podstatu toho, čo chceme vyjadriť.
Nástenka s jednotlivými obrázkami, ktoré sa týkajú riešenej problematiky sa dá jednoducho vytvoriť prostredníctvom šikovných aplikácií, zameraných na tvorbu koláží – canva, photoshop, ale na začiatok postačí aj jednoduchá aplikácia na tvorbu koláží.
Databanky voľne dostupných fotografií a obrázkov (pixel, pixabay, freepik a ďalšie), kde po zadaní kľúčových slov vo vyhľadávači, nájdete to, čo hľadáte, vám umožnia znázorniť vaše nápady a dostať ich z mysle na papier.
Či už tento rok plánujete rekonštrukciu, prípadne len chcete zariadiť inak nejakú časť v byte alebo zvažujete zmenu šatníka a hľadáte svoj vlastný štýl, či len máte nejaký tajný sen, na ktorom ste sa rozhodli začať pracovať, môže vám pomôcť práve táto technika.
Tieto moodboardy ste mohli vidieť v našich článkoch:
Ohľadom bývania. Ako si zariadiť bývanie v štýle shabby chic. Nástenka obsahuje typický interiér v danom štýle, jednotlivé prvky, ktoré interiérový štýl vystihujú, štruktúry, vzory aj paletu farieb.
Ohľadom módy. Hľadali sme možnosti, ako sa dajú obľúbené pleteniny nosiť počas celej zimy a v akých kombináciách. Obrázky oblečenia sú doplnené tým, čo zimu vystihuje.
Myšlienková mapa je osvedčený spôsob, ako zaznamenať plynutie myšlienok vo vzťahu k riešenej úlohe či problému. Myšlienková mapa je diagramom, ktorý vzniká zo zapisovania jednotlivých poznámok a umožňuje ich dať do súvislostí. Považuje sa za skvelý nástroj, ktorý pomáha utriediť si myšlienky. Jednak pomáha ich pomenovať, roztriediť, ale aj nájsť vzťahy medzi nimi.
Autor myšlienkovej mapy Tony Buzan odporúča, začať zaznamenávať poznámky na papier, ktorý je orientovaný na šírku. S kľúčovým slovom či frázou treba začať v strede papiera a od toho sa budú odvíjať ďalšie pojmy. Písanie sa môže prelínať s kreslením alebo zaznamenaním určitých symbolov či znakov, ktoré pomôžu kľúčové slovo rozvíjať. Pomocou programu wisemapping sme pripravili túto vzorovú myšlienkovú mapu:
Zachyťte svoje nápady prostredníctvom myšlienkovej mapy. Je to skvelá pomôcka na krátkodobé plánovanie, využiteľná v ktorejkoľvek oblasti.
Spomenuté kreatívne nástroje sa dajú použiť na hocičo. Nemusia byť len súčasťou veľkolepých dizajnérskych projektov, ale aj našich osobných projektov, cieľov a snov, ktoré máme.