Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Krok k sebarozvoju: Začnite si viesť denník

Zdieľať

Vedenie denníka nie je len tínedžerskou záležitosťou. Mať svoj svet ukrytý na stránkach zápisníka je veľmi obľúbeným spôsobom, ako na sebe pracovať. Viesť si denník je odporúčaním, ktoré nájdete v takmer každej motivačnej literatúre. Ale ako si ho viesť správne? 

viesť denník

Zdroj: pexels.com

Pravidelnosť

Zapisovanie si do denníka by malo byť pravidelným zvykom. Tak, ako si ráno po zobudení dokážete automaticky prezerať správy a emaily, tak to funguje aj s denníkom, ak si z toho vytvoríte pravidelný rituál. Denník ponúka priestor vyjadriť svoje myšlienky, pocity. Ponúka možnosť realizovať vďačnosť a poskytuje zároveň určitú dávku sebareflexie. Dôležité však je, aby zapisovanie sa stalo pravidelnou súčasťou života. Je už na vás, či si z toho spravíte ranný alebo večerný rituál, prípadne raz za týždeň. Ak však pracujete na svojom sebarozvoji prostredníctvom zapisovania do denníka, dôležitá je pravidelnosť.

Majte svoj denník po ruke

Tento bod tak trocha súvisí s prvým bodom. Ak máte potrebu zapísať si čokoľvek počas dňa, je dobré mať zápisník po ruke. Tak je pravdepodobnejšie, že sa budete držať praxe a v dodržiavaní pravidelnosti v zapisovaní myšlienok. Nech je denník priestorom na zaznamenanie toho, čo chcete zaznamenať. Nemusíte čakať na voľnú chvíľu, kedy si sadáte k zapisovaniu do denníka. Vaše postrehy, nápady, myšlienky počas celého dňa si pokojne zapisujte, možno vám to pomôže pri riešení niečoho, na čom momentálne pracujete alebo by ste chceli zlepšiť či dosiahnuť.

Odporúčame článok: Ako klasické zapisovanie do denníka podporuje sebarozvoj 

Denník ako útočisko

Niekedy možno potrebujete spracovať hnev alebo pocity, s ktorými sa človek ťažšie vyrovnáva. Práve písanie do denníka vám môže pomôcť pracovať s argumentmi, rozhodnutiami, myšlienkami už len tým, že ich dáte na papier. Viete si zaznamenať súvislosti s tým, čo prežívate, chorobou alebo inými životnými situáciami. Keď to máte všetko pokope takto na papieri, častokrát to dáva väčší zmysel ako len nevypovedané myšlienky.

denník

Zdroj: pexels.com

Denník ako bezpečná zóna

Každodenne sa stretávame s predsudkami od rodiny, partnerov, šéfa, kolegýň, známych a okolia. To však do vášho denníka nepatrí. Ak chcete z písania do denníka vyťažiť a posunúť sa, buďte k sebe úprimní, a tak aj svoj denník veďte. Bez predsudkov voči sebe samým.

Na čo je dobré viesť si denník?

Vieme sa v ktorejkoľvek kaviarni či obchode prostredníctvom wifi prihlásiť, kam len potrebujeme. Vnímajte denník ako nástroj, ktorým sa prihlasujete k samým sebe. Poskytuje možnosť preskúmať, aký ste mali deň, čomu ste čelili, čo sa vám podarilo alebo nepodarilo a podobne.

Vedenie denníka môže pomôcť zhodnotiť udalosti, úspechy počas dňa. Ako ste reagovali na situácie, s ktorými ste sa stretli a možno ako by ste počas podobnej situácie chceli reagovať nabudúce?

Prostredníctvom denníka sa vám môže podariť spracovať emócie a riešiť veci, ktoré sa vám inak nedarí riešiť. Každý z nás máme dobré aj zlé životné skúsenosti, ktorým treba čeliť. Naučte sa s nimi pracovať práve prostredníctvom vedenia denníka. Zistíte, že takto začnete pracovať na niečom, čo sa vám doteraz mohlo zdať ako nevyriešiteľné.

Ak máte nejaké nedoriešené záležitosti z minulosti s niekým a stále to vo vás žije, neviete sa pohnúť ďalej, napíšte list bez odoslania. Do denníka napíšte touto formou list, čo by ste danej osobe chceli povedať. Aj touto formou sa vám môže podariť uzavrieť niečo, bez toho, aby ste s dotyčným museli hovoriť.

 

Zdroj: self.com

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”