Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Katka Sedláková: Snívanie je prvým krokom na ceste za našimi snami

Zdieľať

Katka je šikovná fotografka so skúsenosťou s vlastným Magazínom snov. Na sociálnych sieťach je neprehliadnuteľná vďaka svojmu svetu pastelových farieb. Z jej blogu a profilu je cítiť nehu, ženskosť, jemnosť založenú nielen na snení, ale aj na plnení ozajstných snov. Momentálne svoje srdce dáva do mnohých zaujímavých projektov, ktoré sa venujú motivácii a sebarozvoju.

Katka vytvorila už v poradí svoj druhý motivačný zápisník, ktorý má názov Minimalist. Nachádza sa v ňom týchto 5 okruhov, podľa ktorých som si pre ňu vytvorila otázky:

    1. ZAMYSLENIE, ČAS PRE SEBA
    2. ZVYKY, RITUÁLY, NÁLADY, POCITY
    3. ZOZNAMY, VÝZVY, CESTOVANIE
    4. RADOSŤ, VĎAČNOSŤ, POCHVALY
    5. SNY, PLÁNY, PROJEKTY

ZAMYSLENIE, ČAS PRE SEBA

Čo ťa viedlo k tomu zaoberať sa viac témou sebarozvoja?

Vždy ma bavili články aj filmy, ktoré sa zaoberali témou šťastia. Už dávnejšie sa mi dostali do rúk rôzne knihy z oblasti osobného rozvoja, aj keď som ich nejako cielene nevyhľadávala. Takže za tie roky som si vytvorila taký teoretický základ, od ktorého som sa mohla odraziť. Od leta 2019 som sa aktívnejšie začala venovať tomu, ako tieto poznatky aplikovať v praxi tak, aby ma táto cesta nielen posúvala vpred, ale zároveň aj bavila. A tak vznikol prvý zápisník Tajomstvo udržateľného šťastia :).

Aký je tvoj obľúbený citát/myšlienka/afirmácia?

Citáty a rôzne múdre myšlienky milujem a rada sa pri nich zastavím alebo ich aj zdieľam napríklad na Instagrame. Môj najobľúbenejší citát otváral aj náš prvý zápisník – „Zamiluj sa do procesu, v ktorom sa stávaš svojím najlepším ja“. Jednou z mojich najobľúbenejších myšlienok je to, že šťastie a „osud“ držíme vo svojich rukách a preto tieto slová uzatvárali aj posledné číslo magazínu Dream & live – “Je to vo vašich rukách. Tá magická moc zmeniť svoj život na rozprávku.“

Neviem či najobľúbenejšie, ale aktuálne moje najčastejšie používané afirmácie sú „Mám na všetko dostatok času a všetko stíham“, aby som neprepadala panike, keď mám toho veľa. Druhou je: „Dnešný deň si vychutnám na 100%”, ktorá mi pripomína držať sa viac v prítomnosti, vnímať a užívať si všetky malé radosti dňa.

Poraď zaujímavú knihu/podcast na tému sebarozvoja:

Tých kníh je viacero a sama mám ešte pred sebou zoznam kníh na prečítanie, ktorý praská vo švíkoch. Z tých, ktoré som prečítala a najviac ma zaujali alebo ovplyvnili, by som odporučila určite Atómové návyky – James Clear, Nastavení mysli – Carol S. Dweck, Odpojte sa – Suze Yalof Schwartz a Veľké kúzlo – Elizabeth Gilbert. Z takých novších (a slovenských!) sa mi veľmi páčila knižka 53 pokusov, ako byť lepší – Jakub Ptačin.

Podcasty počúvam rôzne a z každého sa dá zobrať niečo zaujímavé. Ale jeden slovenský, ktorý je priamo zameraný na tému osobného rozvoja je Zlepšuj sa – Juraj Toth.

Ako tráviš svoj „čas pre seba“? Čo si rada dopraješ?

Mám tú výhodu a nevýhodu v jednom, že robím, čo milujem a projekty, ktorým sa venujem, ma veľmi bavia, a tak idú aj na úkor môjho „času pre seba“.

Večery a víkendy sú pre mňa často pracovné, aj keď to tak úplne nevnímam, ale v dlhodobom horizonte sa to môže prejaviť na únave či viesť k vyhoreniu, preto sa snažím dávať si na to pozor. Často „relaxujem“ pri fotení alebo upravujem fotky pri počúvaní hudby či podcastov. Snažím sa to však rozlišovať, lebo cítim, že keď sa sústredím aj na počúvanie napríklad marketingového podcastu, potom som viac unavená, ako keď upravujem fotky len pri nejakej príjemnej relaxačnej hudbe.

Čistý relax je pre mňa jednoznačne maľovanie pre radosť, pri zapálenej sviečke a príjemnej (väčšinou klavírnej) hudby. Takisto vypĺňanie stránok v našom zápisníku Minimalist či prechádzka vonku a celkovo čas s mojím manželom. Večer vypínam pri sledovaní dobrého seriálu a rada si doprajem niečo sladké, aj keď tieto „potešenia“ radím skôr do kategórie „guilty pleasures“, ale padnú neskutočne dobre :). Veľmi rada „pokecám“ aj s kamoškou, či už v podobe dlhého telefonátu (v tomto období) alebo prechádzkou či posedením niekde vonku. 

A milujem cestovanie na krásne miesta! Ale na to si už spomínam len veľmi matne…:)

ZVYKY, RITUÁLY, NÁLADY, POCITY

Aké sú tvoje pravidelné rituály, ktoré praktizuješ?

Môj najobľúbenejší je večerný rituál. Pozostáva z cvičenia doma pri počúvaní podcastu, vypĺňania stránok nášho zápisníka, 5-ročného denníka a zoznamu úloh na ďalší deň v pracovnom diári. Pred spaním sa snažím minimalizovať čas pri obrazovke počítača a mobilu. Po sprche si doprajem starostlivosť v podobe voňavých prírodných olejčekov a prečítam aspoň pár strán knihy. V posledných myšlienkach pred zaspaním si v krátkosti zrekapitulujem deň a poďakujem za všetko dobré, čo sa mi stalo alebo ma obklopuje a pochválim sa za to, čo sa mi podarilo.

Ranný rituál sa mi už párkrát zmenil a aktuálne pracujem na zavedení nového, do ktorého zaradím aj ranné čítanie v posteli a vypĺňanie stránok v našom zápisníku.

Pracovný týždeň otváram krátkym rituálom, keď si vychutnám kvalitný jazmínový čaj, pri príprave ktorého si dám pár minút meditácie.

Milujem západy slnka a tak som si vymyslela aj rituál meditácie pri západe slnka.

A veľmi obľúbený som mala aj rituál „rande so svojím srdcovým projektom“, ktorý by som chcela opäť oživiť. Je inšpirovaný už spomínanou knižkou Veľké kúzlo. Pre mňa to boli stredajšie večery, keď som sa nahodila do pekných slávnostných šiat, zapálila sviečku, pripravila drink a ponorila sa do kreatívnej tvorby.

Tvoj profil je ako jeden veľký pastelový svet, ale nie vždy je všetko ružové. Čo ti vtedy pomáha, aby bolo opäť všetko „ružové“ :)?

Posledné roky je tých menej ružových chvíľ našťastie málo. Aj vďaka našim zápisníkom a jednotlivým cvičeniam a rituálom. Keď však prídu nejaké chmúrne myšlienky, buď sa z toho „vypíšem“ a hľadám rôzne iné pohľady na vec alebo to preberám s manželom či kamoškami. A niekedy stačí aj jednoducho na nejaký čas vypnúť. Menej pracovať, viac oddychovať, dobre sa vyspať a svet je hneď viac ružový :).

ZOZNAMY, VÝZVY, CESTOVANIE

Na svojom instagrame zvykneš mať rôzne výzvy, tzv. challenge plné nápadov, učenia sa, inšpirovania a ženského povzbudzovania. Čo ťa tieto výzvy naučili, prípadne v čom ťa zmenili?

Najväčšou výzvou bola pre mňa zatiaľ naša #instagramchallenge alebo ako to volám ja: „Na ceste za svojím najlepším instagramovým ja“. Túto výzvu si sama žijem už niekoľko rokov a posledné mesiace naozaj intenzívne. Zistila som, že rokmi nazbieraných skúseností a desiatkami napočúvaných podcastov či prečítaných článkov, viem pomôcť aj iným, aby ich to na tejto ceste viac bavilo.

Výzva to pre mňa – ako introverta – bola najmä v tom, že zahŕňala telefonáty aj s ľuďmi, ktorých som nepoznala alebo som ich osobne nikdy nevidela ani nepočula. Zistila som, že ma to na jednej strane dobíja krásnou energiou a tieto kontakty ma veľmi bavia, no na druhej strane ma to, ako introverta, vyčerpáva a musela som sa naučiť s tým pracovať a tú energiu si dobiť inde. Väčšinou činnosťami, pri ktorých som sama.

Od tejto našej výzvy veľmi často používam hlasové správy, ktorým som sa doteraz vyhýbala, lebo to bolo mimo mojej komfortnej zóny, no teraz mi to častokrát príde ako jednoduchšie, príjemnejšie a osobnejšie riešenie komunikácie.

Veľmi ma baví aj naša foto výzva, kde aktuálne fotíme knihy s kvetmi na rôzne spôsoby. Nie je to nič prevratné, ale vidím, že ľuďom takéto malé nakopnutia a usmernenia krásne pomáhajú rozvíjať ich skrytú kreativitu. A tá je v každom z nás!

Kam by si sa chcela posunúť ďalej vo svojom živote? Aká je tvoja osobná výzva?

Ach, ja mám ešte toľko snov a plánov :)! Mojou najväčšou výzvou a túžbou je nikdy neprestať snívať a posúvať sa ďalej, či už vo svojej tvorbe, zdokonaľovaní produktov či osobnostne vedomou prácou na sebe a zmene dlho zaužívaných vzorcov myslenia a správania. Chcem sa dlhodobo udržiavať v takej tej dobrej, pozitívnej a kreatívnej energii ako som teraz, (u)padať do tej negatívnej čo najmenej a mať strety so svojím ideálnym najlepším ja čo najčastejšie.

RADOSŤ, VĎAČNOSŤ, POCHVALY

Čo ti robí radosť?

Naozaj veľa vecí, od tých bežných maličkostí ako krásny slnečný deň, rozkvitnuté stromy, obloha plná „našuchorených“ obláčikov, dobrý spánok, chutné raňajky v posteli, nejaká drobnosť, ktorou sa odmením. Ale aj moja kreatívna práca, milé správy a komentáre na sociálnych sieťach až po všetky dobré vzťahy, ktoré aktuálne v živote mám.

Za čo si vďačná?

U mňa je to tak, že za všetko, čo mi robí radosť, som aj nesmierne vďačná. Od tých menších vecí až po tie hlbšie, vzťahové či pracovné.

SNY, PLÁNY, PROJEKTY

O čom aktuálne snívaš?

O tom, že sa mi podarí nájsť viac času na maľovanie pre radosť, o nových tajných projektoch a o tom, že sa nám snáď už čoskoro opäť podarí cestovať a navštíviť nejaké krásne miesta v zahraničí. Dlhodobo snívam o tom, že sa vrátime na Santorini, do Paríža alebo do New Yorku a budem tam fotiť.

Čo by si poradila iným ženám, ktoré chcú ísť za svojím snom? Čo by mali urobiť ako prvé?

Vyhradiť si čas na snívanie. Snívanie je totiž prvým krokom na ceste za našimi snami.

Veľakrát sme vtiahnuté do kolotoča rýchleho moderného života a zabúdame sa venovať tomu, čo je pre nás naozaj dôležité. Som presvedčená, že je nesmierne dôležité zaradiť si do svojho nabitého harmonogramu aj čas na snívaniečas pre seba, naše sny a ich vizualizáciu. Práve preto sme snom vyhradili podstatnú čas našich zápisníkov. Na ich stránkach sa zo snov stávajú ciele, plány, projekty, ktoré postupne krok po krôčiku odškrtávaním jednotlivých splnených úloh prenesieme do reality.

Mimo okruhov ma zaujíma ešte jedna vec. Aký je tvoj „Svet ženy“ ? Čo do neho patrí a naopak, čo do neho nepatrí (z hľadiska hodnôt, priorít, pilierov) ?

Veľmi sa mi páči vaše heslo/popis – miesto, kde som sama sebou. Myslím, že toto je to, čo je aj v mojom svete veľmi dôležité. Nepodľahnúť tlaku okolia, jeho nárokom, predstavám či tomu, „čo povedia iní“, ale byť naozaj sama sebou. Robiť, čo ma baví, napĺňa, robí šťastnou, pretože len, keď je človek šťastný, dokáže to šťastie aj rozdávať, šíriť a robiť šťastnými aj iných ľudí.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť