Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Peter Strcula: Ľudia majú viac času ako si myslia, ale menej energie ako si myslia

Zdieľať

Na konferencii Pre zdravie ženy rezonovali rôzne témy. Peter Strcula ako spíker ponúkol účastníkom konferencie prednášku s názvom Ako horieť a nevyhorieť. Počas prednášky zaznelo niekoľko skvelých myšlienok. Dostali sme odpovede na viaceré otázky. Ako to s vyhorením vlastne je? Vzniká z dôvodu nedostatku času alebo niečoho iného? Ako dosahovať veľa výsledkov bez toho, aby došlo k vyhoreniu?  

Na začiatok osobná skúsenosť

V jednej čínskej dedinke bol šaman, o ktorom sa hovorilo, že pozná odpoveď na každú otázku. Jeden malý chlapec ho chcel nachytať, a tak si vymyslel skúšku, kedy príde za ním, bude mať malého vtáčika v ruke za chrbtom a spýta sa ho, či to, čo drží za chrbtom je živé alebo mŕtve. A ak šaman povie, že mŕtve, ukáže mu živého vtáčika. Ak šaman povie, že živé, zlomí mu väz a ukáže mu, že ten vtáčik je mŕtvy. A tak to aj urobil, zobral si malého vtáčika, dal si ho za chrbát, prišiel k šamanovi a pýta sa ho: „To, čo držím v ruke, je živé alebo mŕtve?” Šaman sa na neho pozrel a hovorí mu: „Chlapče, je to v tvojich rukách.” 

Peter Strcula

Prednáška Petra Strculu začala príbehom o šamanovi

Presne týmto príbehom začal poradu generálny riaditeľ firmy, v ktorej Peter Strcula pracoval ako obchodný riaditeľ v roku 2008, kedy prišla kríza. Cítil sa tak veľmi zodpovedný za firmu, v ktorej pracoval, za toho „vtáčika, ktorého držal v ruke“, že robil všetko pre to, aby tá firma prežila. Pracoval stále viac, viac hodín, s väčšou námahou, mal viac stretnutí až jedného dňa vyhorel. Takto svoj príbeh a osobnú skúsenosť s vyhorením opísal Peter.  

Vyhorenie sa týka mnohých

Vyhorenie sa stáva mnohým manažérom, podnikateľom, ľuďom, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť. Hovorí sa, že sviečka, ktorá horí rýchlo, rýchlo vyhorí. Preto sa niektorí ľudia boja silno horieť, aby nevyhoreli. Alebo horia, ale tomu vyhoreniu skôr či neskôr čelia. Akým spôsobom teda horieť, ale nevyhorieť?  

Peter Strcula s dlhoročnými skúsenosťami – 21 rokov v predaji a 13 rokov v top manažmente má aktuálne už 9 rokov vlastnú vzdelávaciu firmu BLUEMAX Trainings a pomáha manažérom, podnikateľom a ľuďom vo firmách v 9 krajinách, ako dosahovať oveľa väčšie výsledky s menšou námahou. Usmerňuje podnikateľov, top manažérov, majiteľov firiem, ako pri vysokom vyťažení môžu plniť vysoké ciele bez ujmy na zdraví.  

Sám si prešiel vyhorením a dnes sa na neho pozerá z praktického, nie psychologického pohľadu. Čo konkrétne robiť pre to, aby sme mohli mať vysoký výkon a vyhoreniu nečeliť? 

Ako sa vyhnúť vyhoreniu?

„Ľudia si často myslia, že nemajú dosť času, aby všetko stihli. Pýtajú si rady ohľadom time managementu. Čas však nie je to, na čo by sa mali sústrediť. V prvom rade je to energia. Ľudia majú viac času ako si myslia, ale menej energie ako si myslia. Preto sa dnes nehovorí už o time managemente ale o manažmente energie,“ hovorí Peter Strcula.   

Peter Strcula

Ľudia si často myslia, že nemajú dosť času, aby všetko stihli. Majú viac času ako si myslia, ale menej energie ako si myslia.

Možno to poznáte, máte veľké ciele, potrebujete sa do niečoho pustiť, prokrastinujete, odkladáte to a zrazu vám vypadne nejaké stretnutie, máte časové okno, aj máte čas, ale nechce sa vám do toho pustiť. Nemáte jednoducho dosť energie na to. Máte teda viac času ako si myslíte, ale menej energie ako si myslíte.  

Ako vyhorenie vníma Peter Strcula? „Vnímam ho ako nedostatok energie. Tak ako auto, ktoré zastalo, lebo mu došiel benzín, tak manažérom dôjde energia, lebo viac energie vydávajú ako ju dokážu prijať a vtedy nastáva vyhorenie v biznise. Lebo mnohé náročné rozhodnutia si vyžadujú veľa energie,“ odpovedá spíker. 

Nepotrebujete však spomaliť, vzdať sa svojich úloh a cieľov. Stačí, ak budete získavať oveľa viac energie, ako dnes máte. A to je prvý spôsob, ako predísť vyhoreniu – získavať viac energie. 

Ako získať viac energie

energia, StrculaPodľa knihy 7 návykov skutočne efektívnych ľudí od autora Stephena R.Coveyho existujú jednotlivé kroky, ako získavať viac energie. Dôležité nie sú jednotlivé kroky. Dôležitý je balans medzi 4 oblasťami, z ktorých môžete energiu čerpať: telo, myseľ, srdce a duša. Ľudia často robia chybu, že sa venujú len jednej oblasti. Mali by si však z každej oblasti vybrať aspoň jednu aktivitu, aby sa vytváral balans medzi jednotlivými zdrojmi energie.  

Ak chceme získavať viac energie, potrebujeme ju vytvárať. A to sa nám podarí, pokiaľ venujeme dostatočnú pozornosť a zameriame sa na naše: 

  1. TELO, a to prostredníctvom:
  • cvičenia, 
  • výživy, 
  • spánku, 
  • relaxácie. 

Väčšina ľudí čerpá energiu len z tejto jednej oblasti, ale sú aj ďalšie, na ktoré by sme sa mali zamerať.  

     2. MYSEĽ

Energiu budeme mať len vtedy, ak budeme čítať kvalitné, odborné články, nie posty na sociálnych sieťach. Ak budeme písať hodnotné veci (články, blog), vzdelávať sa v nejakej oblasti alebo sa zameriame na získanie novej zručnosti.  

     3. SRDCE, EMÓCIE

Potrebujeme rozvíjať vzťahy alebo pomáhať ostatným prostredníctvom charity a dobročinnosti. Nezabúdajme na lásku a humor. 

     4. DUŠA

Doprajte si meditáciu, napríklad prostredníctvom aplikácie Headspace. Alebo si píšte denník. Denník vďačnosti pomáha potlačiť a vytesniť negatívne emócie, akým je napríklad hnev. 

Ako byť produktívny?

produktivita

Druhým spôsobom, ako sa vyhnúť vyhoreniu, je produktivita. Ak máme správne zdroje na tvorbu energie, to ešte nestačí. Až 92% ľudí nesplní svoje ciele a predsavzatia. Vzdajú to približne v druhom alebo v treťom mesiaci. Prečo je to tak? Lebo nie sú dostatočne produktívni.  

Ako to zmeniť? Čo pre to môžeme urobiť, aby sme boli produktívni? 

Peter Strcula odporúča stratégiu Warena Buffeta – tzv. Stratégia 2 zoznamov. Potrebujete si napísať na papier zoznam 25 cieľov. Na druhý zoznam napíšte len 5 z tých všetkých 25 cieľov. A na tých piatich cieľoch pracujte. Kým nie sú splnené, do iných sa nepúšťajte.    

Nestrácajte pozornosť 

Okolo nás sa nachádza príliš veľa rozptýlení. Ak tieto rozptýlenia preberú našu pozornosť, tak stratíme našu koncentráciu na to, čo je v živote najdôležitejšie. Tretím spôsobom, ako nevyhorieť je nestrácať pozornosť.  

Existuje nástroj, ktorý nám s tým môže pomôcť – tzv. Koleso rovnováhy/života. Odporúča sa vyzdvihnúť 5 kľúčových oblastí zo života (vzťahy, práca, vzdelávanie, rodina a podobne) a ohodnotiť ich na škále od 1 do 10, na koľko ste s tým spokojný. Potom na nich konzistentne a kontinuálne postupne pracovať, aby sme v živote vytvorili balans medzi vytýčenými hodnotami.

 

Konzistentnosť je dôležitá  

Tak, ako vyzerá váš týždeň, tak vyzerá váš život. Pokiaľ niečo nemáte vo svojom kalendári na tento a budúci týždeň, tak pravdepodobne to v živote nebudete robiť konzistentne. Konzistentné výsledky prichádzajú z konzistentnej aktivity. Pokiaľ sú veci, na ktoré potrebujete dať pozornosť (zdravie, vzťahy a podobne), venovať sa im, tak by ste si na to mali vyčleniť každý týždeň nejakú konzistentnú aktivitu. Ideálne, dať do kalendára a použiť jednu z najlepších time management techník – time boxing, čiže vytvoriť si na danú aktivitu reálny čas v kalendári. 

Na záver už len necháme doznieť záverečnú myšlienku Petra Strculu: „Ak sa ti niečo nepáči, tak to zmeň. Ak to nevieš zmeniť, tak zmeň svoj postoj.“ 

Čo si z prednášky odnášame my? 

Myšlienku, ktorá zaznela viackrát, a to “Je to v tvojich rukách”. Lebo je na nás, ako sa rozhodneme. Spôsoby, ako horieť  a nevyhorieť nám boli ponúknuté, už len ich aplikovať v praxi. Zároveň nás potešili tipy a odporúčania na zaujímavú literatúru a aplikácie, ktoré môžu byť nápomocné pri dosahovaní životného balansu. Chceš sa dozvedieť viac? Pozri si záznam z konferencie Pre zdravie ženy.  

 

Štítky