O vlasy sa starám viac-menej celý rok rovnako. S vlasmi som si prešla teda všeličím. Mala som nádherné dlhé husté, celý život a zrazu som mala plešiny. Veľmi ma to trápilo, ale konečne som si našla svoju vlasovú rutinu. Ako platí aj pri pleti, podľa mňa je celkovo dôležitá hydratácia tela, pleti, kože a vlasov. V lete nosím vlasy väčšinou vypnuté dohora s gumičkou, ktorá ich neláme a je na voľnejšie. Keď sme pri mori, nosievam šatku a snažím sa ich veľmi nenamáčať do slanej vody, ale aj bazénovej sa vyhýbam. Mne to veľmi vysúša vlasy. Používam masky. Šampón obmieňam asi podľa toho, ako miniem balenie. S vlasmi je to podľa mňa inak ako s pleťou. Treba to obmieňať, sem tam, aby bol ten vlas stále pekný, jemný a zdravý. Vlas na rozdiel od pleti, má živý iba korienok. Takže v lete asi toľko. A vlastne používam ešte hydratačnú hmlu na pleť a dávam si ju aj na vlasy.
Slnko je všeobecne vo veľkej miere nezdravé. Vlas je neživý, ale obsahuje keratín a farbu ovplyvňuje množstvo melanínu vo folikule, v cibuľke. Slnko toto farbivo vyťahuje, vlasy blednú a slabnú, pretože poškodzuje aj keratínove väzby vo vlasoch. To je ako s chlpami na tele. Najlepšie si to viete všimnúť na rukách a hlavne ženy. Ktorá má silnejšie chlpy na rukách, v lete nie sú tak vidieť. Slnko oslabuje vlas a vyťahuje z neho farbu. Preto treba aj vlasy chrániť.
Myslím si osobne, že aj vlasy potrebujú „dýchať“ a nosiť neustále pokrývku hlavy nie je nutné. Skôr je to ochrana pred úpalom a prehriatím hlavy alebo vlasovej pokožky.
Mohlo by vás zaujímať 10 zaujímavých faktov o opaľovaní. Toto ste vedeli?
Vlasy nám skôr ničia rôzne vlasové stylingové produkty alebo procesy úpravy pri danom účese, ako samotný účes. Účes ako taký vlas neničí. Skôr je dôležité dávať pozor na to, ako silno sú vlasy zopnuté, či nám účes neťahá vlasovú pokožku a či vlasy nie sú zopnuté rôznymi drsnými, tvrdými a neformovateľnými doplnkami, ktoré lámu vlas. Dôležité je si vždy dôkladne a na viackrát umyť hlavu po spoločenskom účese. Čo sa týka bežných ležérnych účesov, je to podľa preferencií. Pokiaľ neťahajú vlasy, vlasovú pokožku a doslova celú hlavu (ako mačací lifting), tak nejako extra sa tie vlasy neničia.
Ja som bola roky v omyle, že fén poškodzuje vlasy. Nefénovala som si ich nikdy a pri mojej dĺžke a hustote mi aj ako dieťaťu schli aj pol dňa. Ale moderné technológie pokročili, ja som trošku vyzrela a rokmi si veľa vecí naštudovala, a prišla som na to, že pokiaľ sa fén používa správne, je dôležité vysušiť si minimálne vlasovú pokožku, aby sa na nej vyrovnalo pH pokožky, bola suchá, a nepredstavovala domov pre množenie sa rôznych vlasových neduhov, lupín, lupienky, či rôznych vlasových mykóz a baktérií, ktoré sú veľmi časté a majitelia o tom ani netušia. Takže rokmi prichádzam na to, že zľahka, v dostatočnej vzdialenosti a chladnejším vzduchom, nie horúcim, je dôležité si fénovať minimálne vlasovú pokožku. A je to prevencia aj pred seknutým krkom. Vlas ako taký môže schnúť aj samovoľne na vzduchu.
Pri mori si vlasy do vody nenamáčam, alebo len málo, nosím ich vypnuté hore a často nosím šatku, aby som sa chránila aj pred úpalom, pretože vo vode sa slnečné lúče lámu dosť inak. Dôležité je si vlasy každý deň dôkladne umyť, najlepšie na dvakrát, a dodávať im hydratáciu a výživu v podobe kondicionérov a masiek. Treba si však dávať pozor na parabény a silikóny, tie vlasu a pokožke narobia viac škody ako osohu.
Áno, určite je to znak poškodenia vlasu. UV žiarenie a celkovo slniečko, je stále silnejšie. Tak ako pôsobí na pokožku a vie spôsobiť pigmentové škvrny (ktoré ale vždy majú inú primárnu príčinu), tak vie takto poškodiť aj vlasy. Vytiahne z nich už hore spománané farbivo melanín, ktorý nám zabezepčuje tmavosť vlasov a chlpov, a tak isto aj pokožky. Ďalej sa narušujú keratínové väzby vo vlasoch a tým sa oslabujú, lámu a sú suché, nepekné.
Tak vlasy, podobne ako pleť, sú o dlhej ceste a trpezlivosti. Niekedy stačí len podstrihnúť, inokedy treba rôzne ozdravné kúry. Na vlasy sú veľmi prospešné rôzne zábaly (do fólie), kondicionéry a masky, ale taktiež je potrebné stimulovať a vyživovať vlasovú pokožku a tým aj folikuly vlasov. Pravidelné masáže, rôzne ozdravné ampule, pravidelné česanie veľmi vlasom prospieva. Tak isto piť kolagén, keratín, dopĺňať si vitamíny a mať v norme krvý obraz je tiež veľmi dôležité. Ale to je potrebné mať pod kontrolou celý rok, ale keď už nie celý rok, treba im po namáhanom lete určite dopriať poriadnu regeneráciu. Je to tak aj s pleťou. A tak isto, čo je veľmi dôležité, tak nadmerné a časté umývanie vlasov tiež dosť oslabuje a ničí našu korunu krásy. Treba s mierou. Obzvlásť v lete, kedy sa aj viac potíme.
Kedysi som ich aj ja skúšala. Pokiaľ sa dávajú iba na odrastené vlasy, je to fajn. Skúsenosťami ale na vlasovú pokožku už nie. Ja však radšej používam rôzne domáce bylinkové odvary na premytie vlasov a vlasovej pokožky po umytí.
Najoblúbenejší vlasový produkt? Samotné vlasy priamo do kaderníčky. Haha. Ja v poslednej dobe milujem úplne obyčajné jednoduché šampóny, aj na prírodnej báze, ampule nemenovanej slovenskej značky, milujem kolagén a keratín na vnútorné užívanie, a milujem môj hydratačný sprej, ktorý má min.100 využití a ja ho dávam hlavne do vlasov. Vlasy proste potrebujú starostlivosť. Presne ako pleť, presne ako naše telo a duša. Žena by sa mala starať o seba na všetkých úrovniach. Ale pri vlasoch napríklad tiež nestačí používať iba šampón. V dnešnej dobe už nie, pretože ovzdušie je veľmi zečistené a všetok smog, prach a nečistoty nám sadajú na vlasy, presne ako na pleť.
Najväčší prešlap? Pre mňa určite každodenné umývanie, fénovanie a žehlenie vlasov. A ešte vmasírovávanie rôznych olejov do vlasovej pokožky.
Aby bola každá žena krásna, šťastná, milovaná a zdravá. Vlasy jej to dajú poznať. Vlasy, pleť a oči sú bránou do každej duše.
Prečítajte si tiež Kozmetička varuje: Oleje patria na panvicu, nie na pleť