Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Perly boli v minulosti veľmi obľúbeným drahokamom, ktorý svojou cenou predčil aj diamanty. Ide ale o nadčasové drahokamy, ktoré sú veľmi obľúbené v šperkoch aj v súčasnosti. Perly sú pokladom jazier a oceánov, boli vyhľadávané v minulosti a v súčasnosti hlásia svoj veľký návrat. Aj keď ich poznáme už  stáročia stále nás môžu niečím prekvapiť.

Perlové šperky sú vhodnou voľbou pre každú nevestu. Symbolizujú čistotu, štedrosť a lojalitu nositeľa. Predstavujú múdrosť získanú skúsenosťami a verí sa, že priťahujú lásku, bohatstvo a šťastie. Je jedno, či na to veríte alebo nie, pravdou je, že perly sa hodia ku všetkému. Môžete ich nosiť k bežnému, každodennému outfitu ale aj k večernej róbe, Perlové šperky sa hodia mladým dievčatám a slečnám ale aj dámam v staršom veku.

Drahokam zo živočícha

Perly sú klasifikované ako drahokam, ide ale o jediný drahokam, ktorý vzniká v živočíchovi (ustrice, mušle).  Všetky ostatné drahokamy vznikajú v zemskej kôre. Aby mohla perla vzniknúť musí sa do mäkkýša dostať nečistota, postačí aj zrniečko piesku. V snahe ochrániť svoje vnútro ju začne ustrica obaľovať perleťou. Čím dlhšie je zrniečko v ustrici tým väčšia perla vzniká.

Farebné perly

Biela farba perál je zriedkavá. Svoju farbu získavajú z vnútra škrupinky, z ktorej pochádzajú. Perleť obsahuje často aj organické farbivo, preto sa perla zafarbí. Ak je ustrica z vnútra sivá bude mať perla sivú farbu, ak je ružová tak ružovú. Môžete natrafiť na množstvo rôznych farieb perál od žltkastých, modrých cez oranžové, ružové, sivé alebo takmer čierne.

Druhy perál

Druhov perál nie je veľa, celkovo poznáme len 4 druhy

  • Sladkovodné perly – najznámejšie a najdostupnejšie. Pestujú sa na perlových farmách v Číne. Existujú v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach.
  • Akoya perly – patria medzi najobľúbenejšie. Majú jedinečný lesk, guľatý tvar a sú bez nedokonalostí. Ich perleť má bielu alebo ružovkastú farbu. Pestujú sa v Japonsku ale aj v Číne.
  • Tahitské perly – známe aj ako čierne perly. Naozaj čierne perly sú ale veľmi zriedkavé. Často ale majú kovovo striebornú, sivú, tmavozelenú, fialovú alebo modrú farbu. Názov „tahitské“ perly môžu mať len perly, ktoré sa pestujú na farmách vo Francúzskej Polynézii. Na trhu ale môžete nájsť aj čierne perly z iných oblasti ako z Japonska, Thajska či Filipín.
  • Juhomorské perly – patria medzi najcennejšie a keďže sa pestujú vo veľkých ustriciach aj medzi najväčšie. Priemerne majú veľkosť 8 až 15 mm ale nájdu sa aj 2 cm veľké kúsky. Ich cenu zvyšuje fakt, že sa pestujú len v obmedzenej oblasti a doba ich rastu je dosť dlhá. Majú bielu, belasú alebo zlatú farbu. Náhrdelník z týchto perál by vás stál aj niekoľko desiatok tisíc euro.

Ak hľadáte elitu medzi perlami obzriete sa po Cortézových perlách. Ide o najkvalitnejšie perly, ktoré vynikajú hustou perleťou a nezvyčajnými farbami. Môžete natrafiť na strieborné, sivé, zlaté, bronzové, azúrové, olivovo zelené, fialové či čierne ale vždy s rôznym odtieňom (ružova, zelená, modrá,…). Ročne sa vypestuje len okolo 4000 kusov čo zvyšuje ich hodnotu. Ide o jediný typ perál, ktoré fluoreskujú. Pod ultrafialovým svetlom majú výraznú ružovo červenú fluorescenciu.

Prírodné perly sú vzácne

Nájsť perlu v prírode je veľmi vzácne, v súčasnosti už takmer nemožné. V začiatkoch 20 storočia bol dopyt po perlách tak veľký, že sa značná časť ustríc vyzbierala. Priemerne sa jedna perla nachádzala v každej 10 000-cej divokej ustrici. Do dnešných čias sa ustrice z tohto  zberu nespamätali a ak si k tomu pripočítate znečistenie oceánov, zmeny klímy a ďalšie faktory vyjde vám, že nájsť prírodnú perlu je na hranici nemožného.

Prírodné perly majú dnes nevyčísliteľnú hodnotu a bežne v predaji ich nenájdete (len na aukciách). Až 99% perál na trhu tvoria kultivované, umelo pestované perly.

Drahšie ako diamanty

Perly začali strácať na svojej hodnote začiatkom 18.storočia, kedy prišli na trh diamanty. V tom čase boli diamanty cenovo dostupnejšie a pomaly, ale isto sa dostávali do popredia.

S perlami sa v minulosti aj často obchodovalo. Najznámejší obchod aký sa kedy uzavrel má na svedomí Pierre Cartier.  Dvojradový prírodný perlový náhrdelník plus 100 dolárov vymenil za dom na Fifth Avenue v New Yorku. Spoločnosť Cartier tu sídli aj v súčasnosti a ide o ich najväčší obchod na svete. Prírodný perlový náhrdelník mal v tom čase hodnotu 1 milión dolárov.

Podľa ďalšej povery pomohli perly vyhrať stávku Kleopatre. Tá sa stavila s Marcusom Auréliom, že pripraví honosnejšiu a bohatšiu hostinu ako on. Vyhrať sa jej podarilo vďaka perlám. Kleopatra vlastnila pár perlových náušníc a jednu z nich rozpustila vo vínnom octe. Tento nápoj následne podávala na hostine. Aj keď ocot s rozpustenou perlou asi nepatril medzi najchutnejšie nápoje určite patril v tom čase medzi najdrahšie.

Perly. Perlové náušnice

Tvary perál

Nájsť takmer dokonalú okrúhlu perlu je veľká vzácnosť. Je potrebné prezrieť asi 10 000 perál aby ste našli dosť, takmer rovnakých okrúhlych perál na zhotovenie cca 40 cm perlového náhrdelníku. Aj preto patria perlové náhrdelníky medzi vzácne a drahé klenoty. Perál sa ale preto nemusíte vzdávať. Môžete ich nosiť v iných tvaroch. Celkom časté sú perly v tvare kvapky, hrušky, gombíka. oválu alebo tzv barokové perly. Tieto zaujímavé tvary perál sú vhodné do náušníc alebo príveskov. V závislosti od farby, perly výborne vyniknú v šperkoch z bieleho, žltého ale aj ružového zlata.

Neperleťové perly

Perly sú známe svojim leskom, aj preto majú svoje čestné miesto medzi drahokamami. Existujú ale aj neperleťové perly a ich cena je oproti klasickým podstatne vyššia. Neperleťová perla sa vytvára v morských slimákoch a je tvorená kalcitom. Neperleťové perly nie sú také lesklé, sú skôr zamatové alebo porcelánové. Aj tento typ perál môže hýriť farbami.

  • Conch perly majú zvyčajne ružovú farbu v rôznych odtieňoch, od bledoružovej cez medovú až po takmer červenú. Zriedka môžete nájsť aj bielu alebo tmavo hnedú conch perlu.
  • Melo Melo perly majú bledožltú, oranžovú až hnedú farbu. Najvzácnejšie sú jasne oranžové. Melo perla je podstatne väčšie než klasická perla. Podľa niektorých tvrdení môže mať veľkosť golfovej loptičky. Perla nemá jednotnú farbu po celom obvode, môže obsahovať rôzne vzory, čo zvyšuje jej jedinečnosť a samozrejme aj hodnotu.

Neperleťové perly sú vzácnejšie a aj drahšie ako klasické. Nedajú sa pestovať na farmách a sú len náhodným objavom rybárov, ktorý lovia morských slimákov. Priemerne sa jedna takáto perla nájde v tisícke slimákov. Len 10% s takto nájdených perál má drahokamovú kvalitu.

ZDROJ:

winterson.co.uk/blog/the-cartier-necklace-and-mrs-plant/

diamond-heaven.co.uk/blog/10-interesting-facts-about-pearls

deonneleroux.co.za/our-pearls-of-wisdom-interesting-facts/

Obrázky: pixabay.com, freepik.com

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”