V poslednej časti z cyklu rozhovorov o cyklickej strave s PharmDr. Veronikou Sivou z vely.sk sme sa rozprávali o tom, či má strava vplyv na stav žien, ktoré trápia rôzne gynekologické problémy. A zároveň sme sa na cyklickú stravu pozreli z pohľadu veku. Zaujímalo nás, ako je to v prípade starnutia. Dá sa aj vtedy nastaviť cyklická strava? Ak áno, ako? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Spoločným znakom cýst, endometriózy, PMS (pre-menštruačného syndrómu), ale aj polycystického ovariálneho syndrómu, ktorý potom spôsobuje nepravidelný cyklus, je relatívny nadbytok estrogénu voči progesterónu. Preto radšej hovorím „relatívny nadbytok“, lebo mnohokrát to nebýva nadbytok samotného hormónu estrogén, ale môže to byť zvýšená hladina estrogénu spolu s estrogénne pôsobiacimi látkami v tele. A zároveň môže byť relatívny nadbytok estrogénu v skutočnosti spôsobený nedostatkom progesterónu.
Keďže výberom správnej stravy dokážeme ovplyvniť hladinu oboch týchto hormónov, dokážeme si ňou do istej miery skutočne významne pomôcť. Estrogén môžeme znížiť napríklad tým, že podporíme jeho metabolizáciu vtedy, kedy ho máme priveľa. Tu vyzdvihnem konzumáciu surovej, najmä listovej zeleniny v kombinácii s dobre fungujúcim mikrobiómom čriev. Ďalšou pomocou je príjem fytoestrogénov, ktoré majú schopnosť znížiť endogénnu produkciu estrogénu, ak je ho už priveľa. Fytoestrogény sú veľmi šikovné látky, lebo zároveň dokážu aj podporiť aktivitu estrogénu, ak je ho primálo, napríklad vo folikulárnej fáze, na konci luteálnej fázy, či pri menopauze.
A rada by som spomenula ešte kapustovitú zeleninu, ktorá pri konzumácii v surovom alebo len jemne tepelne upravenom stave poskytuje telu látku indol-3-karbinol (I3C), ktorú si telo metabolizuje na diindolylmetán (DIM). To je látka, ktorá mnohými mechanizmami pôsobí proti nadbytkom estrogénu a chráni nás tak napríklad aj pred rakovinou prsníka.
Rada by som ale spomenula, že strava nie je to jediné, čo je potrebné zmeniť. Mnohé chemické látky v našom okolí, ktorých sa dotýkame, vdychujeme ich, aplikujeme si na pokožku sú totiž EEDC (estrogénu-podobné endokrinné disruptory). Teda látky, ktoré sú schopné narušiť prirodzený endokrinný systém vďaka svojej silnej estrogénnej aktivite. Medzi najznámejšie patrí bisfenol – BPA. Na prítomnosť takýchto látok v našich telách nie sú naše telá evolučne pripravené a tak zrazu hladiny estrogénov, ktoré by boli pri neprítomnosti týchto látok potrebné na správnu funkciu cyklu, sú zrazu v kombinácii s EEDC privysoké a hladiny estrogénu teda musíme pri niektorých fázach znižovať. No omnoho účinnejšie by bolo nevystavovať sa týmto disruptorom.
Skúste sa teda zamyslieť nad tým, čo všetko si aplikujete na telo, aký môže byť vplyv čistiacich prostriedkov na telo. Kategóriou samou o sebe sú globálne ekologické a zdravotné následky masového užívania hormonálnej antikoncepcie. Nadbytočné hormóny sa dostávajú do kanalizácie, tým pádom do vody a následne ovplyvňujú nielen nás ženy, ale aj mužov. A samozrejme aj iné živočíchy a celú prírodu.
No a samostatnú pozornosť si zaslúži aj zmena prístupu k sebe samej. Naozaj je dobré začať rešpektovať svoju cyklickosť a tým pádom aj svoje meniace sa potreby. Nastavenie spoločnosti, ktorá od nás žien vyžaduje byť neustále atraktívne, zvodné, produktívne, komunikatívne, dominantné, silné, starajúce sa o všetkých na okolo – nás núti neprirodzene sa akoby zaseknúť v estrogén-dominantných fázach cyklu, kedy sme také, aké nás spoločnosť chce.
Tlačíme na seba a na svoje telá, aby sme splnili tieto požiadavky, bránime telu pokojne prejsť do progesterón dominantnej fázy, sústrediť sa viac na seba, stiahnuť sa do pohodlia domova a venovať sa činnostiam, pri ktorých môžeme vypnúť hlavu. Navyše, ak v tomto období ešte aj držíme diéty, tak si telo nemá z čoho vytvárať progesterón a telo sa dostáva aj do stresu, pri ktorom si jasne vyberie, či sústredí obmedzenú energiu na sebazáchovu alebo na zachovanie reprodukcie. Toto všetko sú aktivity, ktoré prispievajú k nedostatku progesterónu, ktorý má byť v luteálnej fáze dominantný na to, aby cyklus fungoval správne a boli sme vôbec plodné.
Ďalším dôvodom spomínaných gynekologických problémov býva aj potláčanie hnevu, neschopnosť povedať „nie“ a nedovolenie si prejaviť emócie, len aby sme vyzerali, že sme stále „milé, dobré, poslušné a neodvrávame“.
Skôr, než konkrétne odpoviem na otázku, by som rada povedala pár slov celkovo na tému starnutia ženy. Keď si už dáme námahu, že sa naučíme rešpektovať naše cykly, dovolíme si byť stále iné a naučíme sa venovať pozornosť meniacim sa potrebám nášho tela počas mesiaca…vualá! Toto je úžasný odrazový mostík pre to, aby sme sa naučili rešpektovať všetky cykly v prírode. A teda aj ten najdôležitejší – cyklu života. Skôr než bezhlavo bojovať proti starnutiu je vhodnejšie pripustiť si, že starnúť je úplne normálne. Ak totiž pochopíme to, čo sa s telom deje a proaktívne ho podporíme v jeho nových potrebách, dávame telu možnosť starnúť zdravšie a pomalšie.
Zmeny vyplývajúce zo starnutia nastávajú v celom tele a cyklus to neobchádza. Ale to, ako sa prejaví vek na tele ženy naozaj veľmi závisí od toho, ako sa o svoje telo a dušu stará po celý život. Po produktívnej fáze zákonite musíme prejsť cez menopauzu do obdobia života ženy, ktoré má tiež svoje špecifické dary, hlavne ak sme schopné ich vidieť, prijať a oceniť. To, ako skoro menopauza nastane, tiež do značnej miery veľmi závisí od toho, ako sa žena stará o seba a svoje cykly.
Už niekoľko rokov pred samotnou menopauzou sa môžu prejaviť začínajúce výkyvy hormónov a postupne dochádza k úbytku estrogénu až kým sa menštruačný cyklus definitívne zastaví a telo už viac nebude pod takým vplyvom ovariálnych hormónov. Toto sa teda samozrejme odzrkadlí aj na potrebách tela a jeho nárokoch na príjem živín, znížené hladiny estrogénu ovplyvňujú aj schopnosť tráviť, mení sa psychika, metabolizmus. A už napríklad ani nie sme chránené voči mnohým ochoreniam, pred ktorými nás estrogén chránil.
Preto by som odporúčala pri približovaní sa k menopauze postupne znižovať príjem surovej listovej zeleniny, aby nám nemetabolizovala estrogén, ktorý je zrazu tak vzácny. Zároveň by som sa sústredila na zvýšený príjem fytoestrogénov, ktoré sa nachádzajú v takmer každej zelenine, najmä však v strukovinách, či napríklad ľanových semiačkach. Rada by som upozornila na nevhodnosť toľko ospevovanej sóje. Dajte si pozor na sójové výrobky, pretože sója býva mnohokrát geneticky modifikovaná, pestovaná v monokultúrach vyžadujúcich si veľa chemických postrekov a navyše finálne sójové výrobky sú často chemicky vysoko spracované potraviny.
Toto všetko totiž negatívne vplýva na mikrobióm čriev, ktorý je kľúčový pre zvýšenie aktivity prijímaných fytoestrogénov. Siahnite teda radšej po prirodzených potravinách, vyhýbajte sa spracovaným potravinám, polotovarom a namiesto sóje sa sústreďte na lokálne pestované strukoviny. S pribúdajúcim vekom, a znižovaním hladín estrogénu sa znižuje aj schopnosť tráviaceho traktu tráviť potravu. Preto je vhodnejšie sústrediť sa viac na konzumáciu tepelne upravenej stravy a pridávanie vhodných korení, ktoré pomôžu telu naštartovať utíchajúci „tráviaci oheň“.
Ženám, ktoré kvôli menopauze svoje cykly už stratili, odporúčam pokračovať v cyklickej životospráve nasledovaním cyklov mesiaca, pri ktorých nov je fázou menštruácie a spln je ovuláciou. Nasledovanie cyklickej stravy nielenže zabezpečí rozumný a vyvážený príjem potrebných živín v rámci mesiaca, ale zároveň sa postará aj to, že mikrobióm čriev nebude dlhodobo vystavený jednotvárnej strave, ku ktorej sa dá ľahko skĺznuť, ak sa nestravujeme cyklicky. To mu totiž neprospieva a mohlo by dôjsť k premnoženiu niektorých bakteriálnych kmeňov a nedostatku druhých, pričom ideálne by mali byť v citlivo nastavenej harmónii.
Rozhovory zo série CYKLICKÁ STRAVA nájdete tu: