Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Veľkonočné stolovanie 5x inak. Ktoré je vaším favoritom?

Zdieľať

Veľkonočné sviatky sa blížia. Ich trvanie od Veľkého piatku až po Veľkonočný pondelok je príležitosťou spomaliť a stráviť so svojou rodinou a známymi príjemné chvíle. Pripravte sa na tieto sviatky a inšpirujte sa nápadmi na veľkonočné stolovanie. Pripravili sme pre vás päť farebných variant, ako si pripraviť veľkonočný stôl. 

Veľkonočné stolovanie v zelenom

Zelená farba je typickou farbou jari, ktorá je veľmi príjemná a upokojujúca. Ako ju zakomponovať do veľkonočného stolovania? Ak máte základnú bielu porcelánovú sadu riadu, tak použite zelené obrúsky, prestieranie alebo prestrite na stôl zelený obrus. Nádych rustikálneho štýlu dosiahnete bodkovaným, pruhovaným či kockovaným vzorom na obrúskoch. Stačí už len doplniť jemnými dekoráciami s použitím machu a veľkonočných vajíčok sfarbených do zelena. Šmrnc veľkonočnému stolu v zelenom prevedení dodajú bylinky, napríklad žerucha alebo pažítka. Oku lahodiace budú aj živé kvety, pri ktorých viac vyniknú ich stonky a listy. Nebojte sa teda nerozkvitnutých tulipánov, narcisov a ďalších jarných kvetov. Nájdu sa u vás doma dezertné taniere v zelenej farbe alebo so zelenými detailmi? Neváhajte ich využiť pri veľkonočnom stolovaní. Je na to ideálny čas.

veľkonočné stolovanie v zelenom

Veľkonočné stolovanie v žltom

Žltá farba presvetlí každé jedno miesto. Mnohé symboly jari sú nositeľmi práve tejto farby, preto by nemala chýbať na veľkonočnom stole. Tým, že je tak žiarivá, stačí aj jednoduchý detail. Váza so zlatým dažďom, veľkonočná dekorácia s malými kuriatkami, stredový obrus či obrúsok v žltej farbe. Doplňte stolovanie príborom v zlatom odtieni a budete sa za stolom cítiť ozaj výnimočne a slávnostne.

veľkonočné stolovanie v žltom

Veľkonočné stolovanie v ružovom

Pre jar sú okrem zelenej a žltej charakteristické aj pastelové farby. Ružová farba dodá stolovaniu jemnosť a nádych romantiky. Ako decentne dostať ružovú na veľkonočný stôl? Použite obrúsok v ružovom odtieni, ktorý preložte, aby vynikla farba alebo prevlečte cez ozdobný krúžok. Kreatívnejší ocenia nápad, ako si z obrúska vytvoriť látkového zajaca, do ktorého môžete umiestniť kraslicu a máte hotový jemný detail v ružovej farbe. Veľkonočné dekorácie na stole doplňte malými svietnikmi v jemnom ružovom odtieni. Pri servírovaní použite porcelánové taniere, servírovaciu misku či poháre v ružovej farbe. Dolaďte k tomu ostatné doplnky v bielej, zelenej alebo v odtieni ružového zlata či mosadze a môžete si vychutnať príjemnú veľkonočnú atmosféru.

veľkonočné stolovanie v ružovom

Veľkonočné stolovanie v modrom

Modrá farba sa spája skôr s letom, námorníckym štýlom a aj keď vo veľkonočnom stolovaní nemusí hrať hlavnú rolu, my vám ukážeme, že jej to neskutočne svedčí aj na veľkonočnom stole. Oplatí sa jej dať šancu. Krásne jej to ladí so žltou. Mnohé folklórne motívy vyniknú práve vďaka modrej farbe. Ak máte radi zvyky, tradície a ľudovú kultúru, tak vás isto osloví veľkonočné stolovanie v modrom.

veľkonočné stolovanie v modrom

Veľkonočné stolovanie v neutrálnych farbách

Pre milovníkov prírodných materiálov a neutrálnych farieb máme tiež riešenie. Ľanový alebo bavlnený obrus v jemných odtieňoch od bielej až po hnedú v kombinácii so základnou bielou porcelánovou sadou. Ak doplníte tento minimalizmus stojanom na vajíčka alebo servírovacím podnosom s pripravenými dobrotami bude to rafinovaný krok. Stačí už len servírovanie doladiť klasickými rustikálnymi sviečkami a vetvičkami bahniatok. Krok vedľa neurobíte ani vtedy, ak nepoužijete obrus, behúň ani prestieranie, ale necháte vyniknúť materiály také, aké sú. Stôl bez akýchkoľvek textílií a na ňom všetko potrebné k servírovaniu jedál a pitiu nápojov, minimum dekorácií je spôsob prípravy veľkonočného stolovania, pri ktorom vyniknú veľkonočné jedlá a dezerty.

veľkonočné stolovanie

Ktorá možnosť sa vám najviac páči? Hlasujte pod článkom v komentároch. 

Foto: pinterest.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť