Počas pandémie vírusu Covid 19 a dlhodobého lockdownu bolo naše jediné spojenie s vonkajším svetom prostredníctvom médií a sociálnych sietí. Dlhšiu dobu sme boli izolovaní, mali sme zákaz vychádzania a stretávania sa, a tak niet divu, že využívanie internetových zoznamiek niekoľkonásobne vzrástlo. Napriek tomu, že veľa ľudí prostredníctvom online datingu našlo svoju spriaznenú dušu, netreba zabúdať ani na odvrátenú stránku anonymného dopisovania a počas akejkoľvek komunikácie s neznámou osobou by sme mali byť obzvlášť opatrné. Jednu z najväčších nástrah predstavuje práve CATFISHING.
Catfishing je klamná činnosť, pri ktorej si človek vytvára na sociálnej sieti sieťovú prítomnosť alebo falošnú identitu, ktorá sa zvyčajne zameriava na konkrétnu obeť z dôvodu zneužitia alebo podvodu.
Pýtate sa, prečo by to niekto robil? Nuž, existuje hneď niekoľko dôvodov.
Prečo ľudia pristupujú ku Catfishingu?
- Majú nízku sebadôveru: neveria si, necítia sa byť dostatočne dobrí, zaujímaví, atraktívni, a tak sa vydávajú za niekoho iného s cieľom zaujať a byť niekým iným, lepším;
- Sú psychicky chorí: Ľudia trpiaci určitými psychickými ochoreniami sa môžu cítiť veľmi úzkostne, zahanbene a sú presvedčení, že ak by odhalili svoju pravú identitu, určite by opačnú stranu odstrašili. Hanbia sa za to, kým sú, v akých podmienkach žijú a podobne…;
- Skrývajú svoju identitu: bohužiaľ, často sa za catfishingom skrývajú kriminálnici, zlodeji, pedofili, ktorí môžu pre opačnú stranu predstavovať skutočné nebezpečenstvo;
- Plánujú odplatu: často ku catfishingu pristupujú odmietnutí ex partneri, ktorí chcú touto formou znepríjemňovať život svojej bývalej priateľke, jej rodine či jej novému partnerovi
- Sexuálne harašenie: títo ľudia často pýtajú erotické fotografie či videá, na ktorých sa následne sexuálne ukájajú;
- Experimentujú so svojou sexuálnou orientáciou: ľudia si občas nie sú istí svojou sexuálnou orientáciou a tak sa na určitý čas vydávajú za niekoho iného (napr. aj za opačné pohlavie) aby si v tom spravili jasno.
TIP NA FILM! Dokumentárny film V síti (2020) rozpráva strhujúcu drámu 3 hrdiniek, alias 12-ročných dievčat, ktoré sa stávajú obeťami sexuálnych predátorov. Drvivá väčšina týchto mužov vyžaduje sex cez webkameru, posielajú dievčatám fotky svojich pohlavných údov alebo priame odkazy na pornostránky. Neraz dievčatá dokonca aj vydierajú. Tento radikálny experiment otvára tabuizovanú tému zneužívania detí na internete a snaží sa tieto predátorské praktiky otočiť proti tým, ktorí ich využívajú: lovci sa tak stávajú lovenými.
Výstražné signály, že môžete byť obeťou Catfishing-u!
Ste si isté, že naozaj viete, kto sa nachádza na druhej strane komunikačného kanála? Prejdite si týchto pár výstražných signálov a uistite sa, či nie ste práve vy obeťou Catfishing-u!
- Nereaguje na telefonáty či videohovory, vyhýba sa online kontaktu v reálnom čase (uprednostňuje písanie, odmieta sa s vami vídať cez kameru a rovno vás nabáda k osobnému kontaktu a to bez akýchkoľvek ďalších ľudí či svedkov)
- Nemá veľa priateľov ani žiadnu interakciu a aktivitu na svojom profile (jeho profil vznikol len nedávno, nemá vyplnené osobné údaje, nemá pridaných žiadnych priateľov, prípadne má v priateľoch len kopec vám podobných dievčat a žien)
- Používa cudzie, falošné fotky (určite ste zdatná a dokážete si cez Google overiť, či náhodou nie je jeho profilová fotka stiahnutá z nejakej cudzej sociálnej siete. Pamätajte, čím dokonalejšie jeho fotka pôsobí, tým menšia je pravdepodobnosť, že je pravá)
- Nevie vám jasne odpovedať na detailné otázky (tvrdí, že je z rovnakého mesta ako vy, no nepozná známe ulice, pamiatky či obchody? Nevie, že u vás práve prší či sneží? Alebo predstiera určité zamestnanie a potom sa vám ozýva v čase, kedy by mal pracovať? Všímajte si tieto zvláštne signály a pospájajte si ich dokopy skôr, než je neskoro.)
- Používa len profesionálne, ateliérové fotky. Neposiela žiadne momentky ani konkrétne fotky na vyžiadanie (zásadne vám neposiela žiadne momentky, aktuálne fotky z práce či z domu hoci od vás také fotky vyžaduje)
- Pýta od vás peniaze – pre chorého účastníka rodiny, prípadne sa sťažuje na stratu práce a podobne (NIKDY nikomu na internete neposielajte peniaze ani neposkytujte žiadne osobné údaje!)
- Vyjadruje prehnané sympatie, tvrdí, že je do vás blázon, vraví, že vása miluje už po krátkom čase atď (hoci vám to lichotí, milovať niekoho po pár minútach písania je nereálne. Zachovajte si zdravý rozum a všímajte si tieto prehnané reakcie, väčšinou sa za nimi skrývajú počerné úmysly)
- Žiada od vás erotické fotografie (nikdy nikomu cez internet neposielajte fotografie, na ktorých ste odhalená alebo v nejakej chúlostivej situácii! Nikdy neviete, u koho skončia a ako sa to môže otočiť proti vám)
- Prizvukuje vám, aby ste o ňom nikomu nehovorili, presviedča vás, že váš vzťah je špeciálny a iní by ho nepochopili (prečo by tvoji rodičia alebo kamošky nemohli vedieť o tom, že ste spoznali niekoho zaujímavého? Ak chce váš vzťah silou mocou tajiť, niečo sa za tým skrýva!)
Prečítajte si tiež 10 tipov, ako sa preniesť cez rozchod a zahojiť si zlomené srdce