Aj napriek tomu, že na zatepľovanie si zväčša objednávame skúsenú firmu, je vhodné, aby sme ako majitelia domu o zatepľovaní niečo vedeli. Zatepľovanie domu je veľmi náročné najmä preto, že si vyžaduje skutočnú zručnosť a precíznosť. Nie je také jednoduché, ako na prvý pohľad vyzerá.
1.Pred samotným zateplením sa odstraňuje vlhkosť, kontrolujú sa okná, dvere (v niektorých prípadoch aj menia), odstraňujú sa konštrukčné nedostatky budovy, alebo domu.
2. Odmeria sa všetko, čo sa len dá. Na to, aby nám mohli vypočítať koľko materiálu budeme potrebovať a hlavne koľko nás zatepľovanie bude stáť, je nutné, aby sme poznali konkrétne rozmery stien, ktoré ideme zatepľovať.
3. Odborníci vyberú správny druh materiálu. Keďže každý dom je iný, jedinečný, netreba sa tvrdohlavo riadiť len tým, čo nájdeme na internete. Samozrejme je iné nazbierať inšpiráciu, na tom nie je nič zlé, avšak je dobré si nechať poradiť.
Vždy sa potrebujeme dohodnúť s odborníkmi. Oni sa musia pasovať s výberom najvýhodnejšieho zateplenie pre daný objekt. Tiež určia, akým spôsobom bude prebiehať zatepľovanie strechy. Je veľa faktorov, ktoré vplývajú na priebeh zatepľovania.
4. Prinesie sa potrebný materiál. V niektorých prípadoch, ako je napríklad zateplenie za pomoci fúkanej izolácie, je možné, že do niekoľkých hodín budeme mať potrebnú plochu hotovú. Samozrejme je to individuálne, všetko záleží od veľkosti objektu, prístupnosti plochy a podobne.
Zatepľovanie by malo prebiehať podľa konkrétnych noriem.
Od roku 2021 by mala byť odporúčaná hrúbka izolácie na:
Ak máme správne zateplený dom, plní rovnako estetickú aj praktickú funkciu.
Zateplený dom napríklad:
Ak sa bojíte, či sa Vám zatepľovanie oplatí, poraďte sa s odborníkmi. Tí majú zväčša v ponuke bezplatnú obhliadku objektu a určite vám správne poradia.
Je to ako so všetkým v živote. Pokiaľ nevieme, do čoho ideme, môžeme prežívať neistotu. Ale dobre pripravený a prevedený projekt v konečnom dôsledku zlepší kvalitu nášho života.
Foto: pixabay.com