Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Endometrióza: 5 faktov, ktoré by ste o nej mali vedieť

Zdieľať

Marec je nielen mesiacom kníh, ale aj mesiacom šírenia povedomia o endometrióze. Napriek mnohým dostupným informáciám o tomto ochorení, je stále ešte málo známa. Toto chronické ženské ochorenie spôsobuje viacero komplikácií ženám prevažne v produktívnom veku. Zhrnuli sme päť dôležitých faktov, ktoré by ste o endometrióze mali vedieť. V článku nájdete, čo robiť pre zmiernenie jej príznakov a dokonca aj osobnú skúsenosť našej čitateľky.  

Blíži sa konferencia PRO ZDRAVÍ ŽENY. Bude plná skvelých tém, spíkrov a zaujímavého programu.

Endometrióza v kocke – 5 faktov

Fakt č.1

Podľa Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) je endometrióza ochorenie charakterizované prítomnosťou tkaniva pripomínajúceho endometrium (výstelka maternice) mimo maternice. Za normálnych okolností sa však nemá nachádzať mimo nej. Endometrióza spôsobuje chronickú zápalovú reakciu, ktorá môže viesť k tvorbe zjazveného tkaniva (adhézie, fibróza) v panve a iných častiach tela.

endometrióza

Fakt č.2

Podľa typov lézií poznáme:

  • povrchová endometrióza nájdená na povrchu podbrušnice
  • cystická endometrióza vaječníkov (endometrióm) zistená vo vaječníkoch (často nazývaná ako čokoládová cysta)
  • hlboká endometrióza nachádzajúca sa v rektovo-vaginálnej priehradke, močovom mechúre a čreve
  • v zriedkavých prípadoch sa endometrióza zistila aj mimo panvy

Fakt č.3

Príznaky spojené s endometriózou sa líšia a zahŕňajú kombináciu:

  • nadmerne bolestivá menštruácia
  • chronická bolesť v podbrušku
  • bolesť počas a/alebo po pohlavnom styku
  • bolestivé pohyby čriev
  • bolestivé močenie
  • únava
  • depresia alebo úzkosť
  • hnačky, zápcha, nafukovanie
  • abdominálne nadúvanie, nevoľnosť

bolestivá menštruácia

Fakt č.4

Endometrióza môže spôsobiť neplodnosť. Až 30-40 percent žien s endometriózou má zníženú plodnosť a môžu otehotnieť s ťažkosťami. Neplodnosť sa vyskytuje v dôsledku pravdepodobných účinkov endometriózy na panvovú dutinu, vaječníky, vajíčkovody alebo maternicu.

Fakt č.5

Príčina endometriózy nie je známa, existujú rôzne teórie jej vzniku. Pôvod endometriózy sa považuje za multifaktoriálny, čo znamená, že k jej vývoju prispieva mnoho rôznych faktorov. Bolo navrhnutých niekoľko hypotéz na vysvetlenie pôvodu endometriózy. V súčasnosti neexistuje žiadny známy spôsob, ako zabrániť endometrióze. Zvýšené povedomie, po ktorom nasleduje včasná diagnostika môže spomaliť alebo zastaviť prirodzenú progresiu ochorenia a znížiť dlhodobú záťaž jeho príznakov, vrátane možného rizika citlivosti centrálneho nervového systému na bolesť, ale v súčasnosti neexistuje žiadny liek.

Ako znížiť záťaž príznakov endometriózy

Endometrióza sa často spája s rôznymi prejavmi hormonálnej nerovnováhy. Pri endometrióze sa objavuje tzv. estrogénová dominancia, čo znamená nadbytok estrogénov a/alebo nedostatok progesterónu. Pre dobrú hormonálnu rovnováhu je nevyhnutné udržiavať primeranú hmotnosť BMI, ktorá sa orientačne pohybuje medzi 19 a 23. Nadváha so sebou nesie zvýšenú hladinu estrogénov – t.j. zvýšené riziko endometriózy. Na druhej strane podváha zvyšuje riziko porúch štítnej žľazy a ovulácie.

Pre zníženie príznakov endometriózy môžeme urobiť:

  • udržiavať hormonálnu rovnováhu
  • dopriať si protizápalovú stravu
  • dopĺňať probiotiká, vlákninu, kľúčové živiny a zdravé tuky
  • eliminovať xenoestrogény – chemické látky, ktoré svojimi biologickými účinkami napodobňujú ženské hormóny estrogény. Ide o látky s rozmanitou chemickou štruktúrou, látky prírodného pôvodu tzv. fytoestrogény, látky syntetické, pesticídy alebo niektoré priemyselné chemikálie (napr. ftaláty, bisfenol A. alkylfenoly, polychlórované bifenyly).
  • dopriať telu aktívny fyzický pohyb

Endopríbehy so šťastným aj nešťastným koncom

marilyn monroeMarylin Monroe poznal celý svet. Málokto však tušil, že za jej depresiami stoja nielen problémy s kariérou a mužmi, ale aj endometrióza. Práve kvôli nej sa nikdy nestala matkou. V pracovnej zmluve mala dokonca od roku 1956 dodatok, že v čase menštruácie, teda bolestivých kŕčov, nebude natáčať ani stáť ako modelka pre propagačné materiály štúdia.

Niektoré príbehy však skončia aj šťastnejšie. Pani Gabika hovorí o svojom príbehu takto: „Už v puberte som cítila, že sa so mnou niečo deje. Poznala som len dlhé a bolestivé menštruačné cykly. Myslela som, že to asi tak má byť. Až počas štúdia na vysokej škole som sa v rámci gynekologickej preventívnej prehliadky dostala s výmenným lístkom na onko-gynekológiu. Po ultrazvuku som mala potvrdené – máte tzv. čokoládové cysty. Môj vaječník vyzeral ako kráter a vtedy som mala dokonca naznačené, že otehotnieť bude problém. Lieky na endometriózu mi lekár nemohol predpísať, keďže priamo na liečenie tohto ochorenia neexistujú. Zameral sa na zlepšenie nepríjemných príznakov a vtedy mi povedal veľmi dôležitú vetu, ktorá mi rezonuje dodnes. Zanechajte si otvorenú myseľ a nezacyklite sa zbytočne v katastrofických scenároch. Tak som ho teda počúvla. Robila som všetko pre to, aby som aj napriek bolestivým obdobiam bola v pohode. Po piatich rokoch som sa dočkala krásnej chvíle a v náručí som držala svoje dieťa. Aj ďalším ženám, ktoré viem, čo prežívajú, zo srdca želám, aby im tá bolesť nevzala radosť zo života.“

Zdroje: who.int, @gynaktiv

Foto: canva.com

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”