Niektoré hormóny v tele majú možnosť regulovať pocity šťastia a spokojnosti. Poznáte ich? Reč je o dopamíne, serotoníne, oxytocíne a endorfínoch, nazývaných aj ako hormóny šťastia. Existuje niekoľko aktivít, ktoré môžu podporiť ich tvorbu v tele.
Odborníci ho nazývajú aj ako hormón motivátor. Prináša pocit šťastia tým, že nás motivuje, aktivizuje, aj nadchne pre dosiahnutie určitého cieľa. Jednotlivé aktivity, ktoré robíme preto, aby sme dosiahli svoj cieľ, spúšťajú dávky dopamínu. Ak ho nemáme v tele dostatok, do ničoho sa nám nechce, čiže nastáva úplný protiklad nadšenia.
Dáva nám chuť dominovať. Je to skôr neurotransmiter ako hormón. Jeho vyplavenie nám spôsobí dobrú náladu. Ak ho máme nedostatok, môže to viesť k depresii. Objavuje sa predovšetkým, keď nás iní chvália, vyzdvihnú naše prednosti. Pociťovaná hrdosť, sebavedomie, pýcha sú spustené práve vďaka serotonínu.
Sociálny hormón, ktorý úzko súvisí s našimi vzťahmi. Často nazývaný hormón lásky, pretože sa spúšťa, keď prežívame akýkoľvek druh lásky, rodičovskú, materinskú, partnerskú a pod. Vďaka nemu prežívame pocity ako dôvera, náklonnosť, bezpečie. Spúšťačmi sú aj obyčajná náklonnosť, pohladenie, či pohľad do očí a ďalšie prejavy lásky a sympatií. Oxytocín pomáha odburávať stres a zase veľa stresu spôsobuje, že sa k druhým môžeme správať bezcitne.
Sú prírodnými analgetikami proti bolestiam nášho tela. Prinášajú nám pocit šťastia a eufórie, ale aj sily a bezpečia. Endorfíny vznikajú, aby pomohli telu prekonať nejaké ohrozenie, prípadne keď telo prekročí svoje limity. Endorfíny posilňujú imunitu.
Čo môžete urobiť pre hladinu hormónov šťastia? Toto sú aktivity, s ktorými si ich hladinu v tele zvýšite.
Trávenie času vonku, na slnečnom svetle je vynikajúcim spôsobom, ako dosiahnuť zvýšenie hladiny endorfínov a serotonínu. Nájdite si čas každý deň minimálne 15 minút stráviť vonku.
Vplyv cvičenia na celkové zdravie a emočnú pohodu človeka je už dlhodobo známe. Súvislosť medzi cvičením a uvoľňovaním endorfínov je známa, avšak pohybová aktivita zvyšuje aj hladinu dopamínu a serotonínu. Takže cvičenie je skvelou voľbou ako zvýšiť hladinu „šťastných“ hormónov.
Smiech je najlepším liekom. Stará pravda, ktorá je psychológmi potvrdená, že smiech lieči, síce nevyrieši zdravotné problémy, ale výrazne prispieva k zmierneniu pocitov úzkosti alebo stresu a zlepšuje zlú náladu. Smiech posilňuje úroveň dopamínu aj endorfínov. Vyhľadajte si vtipné video, pozrite si obľúbenú komédiu, prečítajte si vtip a ideálne ak sa s niekým o to podelíte, spôsobíte aj uvoľňovanie oxytocínu.
Tento spôsob môže teoreticky podporiť uvoľňovanie všetkých štyroch hormónov šťastia. Príprava a zdieľanie pripravovaného jedla s milovanou osobou vám zvýši hladinu oxytocínu. Pochutnávanie si na lahodne pripravenom jedle môže spôsobiť uvoľnenie dopamínu a endorfínov.
Niektoré druhy potravín majú vplyv na hladinu hormónov:
Počúvanie inštrumentálnej hudby môže zvýšiť produkciu dopamínu vo vašom mozgu. Ak počúvate hudbu, ktorú máte radi, zlepší vám to náladu, tým pádom sa zvyšuje produkcia serotonínu. Ak tvoríte hudbu alebo predvádzate hudbu tancom či spevom, vedie to k uvoľneniu endorfínov.
Správna meditácia pomáha od zlepšenia spánku po zníženie stresu. Meditácia môže viesť k zvýšenej produkcii dopamínu a endorfínov. Ak nemáte zatiaľ skúsenosti s meditáciou, skúste najprv toto:
Nedostatok spánku vedie nielen k pocitom únavy, ale aj k nedostatku dopamínu, a to má negatívny dopad na náladu aj celkové fyzické zdravie. Kvalitný spánok si vyžaduje zopár pravidiel:
Aromaterapia môže byť tiež účinným spôsobom, ako stimulovať uvoľňovanie tzv. hormónov šťastia v tele. Vôňa esenciálnych olejov stimuluje čuchové receptory v mozgu, čo ovplyvňuje limbický systém, oblasť spojenú s emóciami a hormonálnou rovnováhou. Jedným z olejov, ktorý je známy svojimi pozitívnymi účinkami na náladu a duševnú pohodu, je neroli. Esenciálny olej neroli, ktorý sa získava z kvetov pomarančovníka, pomáha znižovať úzkosť, zlepšuje spánok a podporuje pocit pokoja a šťastia, pričom prispieva k prirodzenej produkcii hormónov šťastia. Aromaterapiu možno aplikovať rôznymi spôsobmi, napríklad prostredníctvom difuzéra, ktorý uvoľňuje vône do miestnosti, alebo inhalačnej tyčinky, ktorá umožňuje priame vdychovanie esencií. Oleje sa môžu pridávať aj do kúpeľa alebo masážneho oleja pre ešte intenzívnejší účinok
Život nám prinesie častokrát aj stresujúce chvíle a situácie. Avšak pravidelný stres nie je dobrý pre celkové zdravie a z hľadiska hormónov znižuje produkciu dopamínu a serotonínu.
Ak ste pod neustálym stresom:
Mohlo by vás zaujímať: Recept na šťastie.
Každý deň, každú chvíľu môžete vy sami rôznymi aktivitami prispieť k vyrovnanej hladine hormónov. V prípade hormónov „šťastia“ existujú rôzne aktivity, s ktorými budete mať hormóny pod kontrolou. Pripravili sme pre vás infografiku, ktorá vám môže byť stále na očiach, ak budete potrebovať poradiť alebo sa len inšpirovať.
Zdroje:
https://psychologiastastia.sk/tag/hormony-stastia/
https://www.healthline.com/health/happy-hormone#sunlight