O pleť sa treba starať dôsledne, dôkladne a s rozumom počas celého roka. Ale čo je alfou a omegou, obzvlášť v lete, pri každom type pleti je hydratácia. Pleť treba naozaj dôkladne hydratovať a piť dostatočné množstvo kvalitných tekutín. Za mňa je to čistá voda, alebo čistá prefiltrovaná voda, či bylinné čaje. Na tvár sú vhodné ľahšie hydratačné krémy alebo rôzne fluidné krémy na hydratáciu pleti. Dôležitá je však aj vhodná pleťová voda, aby nám pripravila pH pokožku na prijatie krému.
Ženy robia veľmi veľa prehreškov v starostlivosti o pleť počas celého roka. Ale v lete najväčším je asi neustále a nadmerné slnenie sa na priamom slnku, či opaľovanie sa v soláriu. Slnko je z roku na rok agresívnejšie. Netreba sa slniť vôbec, a na priamom slnku už vôbec, ani pleť. Pokožka tým veľmi rýchlo starne, urýchľuje sa aj oxidačné starnutie. Rôzne prírodné oleje tiež podľa mňa na pleť nepatria. Pre mňa sú oleje na pleti prehrešky celkovo.
Ja mám na používanie SPF faktorov svoj názor, za ktorý ma možno množstvo influenceriek a kozmetičiek ukameňuje. SPF je veľmi dôležité, obzvlášť ak sa ideme vyslovene slniť, alebo sme na slniečku viac ako pol hodinu. Ja osobne nepoužívam SPF každý deň, ani počas celého roka. Pleť sa dá chrániť aj inak. Pokiaľ má žena problémy s pigmentami, ochoreniami kože, akné, SPF naozaj treba dôkladne používať. Ale o tú pleť sa treba rovnomerne starať neustále celý rok. Aj keď sú teraz SPF krémy už na vysokej úrovni, aj čo sa týka zloženia, ľahkosti, priľňatia na pleť, je veľmi málo značiek, ktoré sú kompletné. A na to si treba dávať pozor. Žiarenie zo slnka je celý rok, aj keď je pod mrakom, a chrániť sa treba. Ale nemajú všetky SPF krémy kompletnú ochranu. Ja pracujem s profesionálnou kozmetikou, ktorej opaľovacie krémy majú komplexnú ochranu – majú faktor, ochranu pred UVB a UVA žiarením, majú ochranu aj pred modrým svetlom, obsahujú špeciálnu anti age formulu, ktorá pleť ochraňuje pred predčasným a oxidačným starnutím. A to sa treba zamyslieť, či moje SPF obsahuje toto všetko, a či mi poskytne ochranu pred týmto všetkým spomenutým. A potom sa treba zamyslieť, či to má zmysel používať SPF celoročne každý deň, či ma naozaj ochráni. Všetko treba s mierou.
Pri výške SPF faktorov ide skôr o to, ako dlho a pred akým žiarením dokáže mojej pleti poskytnúť ochranu. Ale ak už faktor na pleť v lete, tak kvalitný a samostatný za mňa. A v lete 50tka.
Nadmerné a nevhodné opaľovanie má naozaj veľký dopad na našu pleť a kožu všeobecne. Koža, pleť na tvári si pamätá. Keď sa raz spálite, väčšinou už nie je cesty späť. Na spálenie je najviac háklivý dekolt, pretože naň ženy v 85 percentách zabúdajú a absolútne sa oň nestarajú. Nadmerné slnenie spôsobuje pigmentové škvrny, rôzne spálenia pokožky, pleť naozaj ultra rýchlo starne, vädne, stenšuje sa, vrásky sa prehlbujú, vznikajú pigmentové škvrny, pri akné vznikajú hlbšie pigmentácie, môžu sa množiť materské znamienka, tvoriť sa rôzne pehy, škvrny či petrichie. Je to nebezpečné a aj neestetické.
Mohlo by vás zaujímať 10 zaujímavých faktov o opaľovaní. Toto ste vedeli?
U mňa majú oleje veľké nie počas celého roka. Niektoré oleje patria naozaj iba na panvicu, a myslím si, že tak aj pôsobia na naše telo na slniečku. Ak oleje na telo, tak iba špeciálne na opaľovanie. Pre mňa keď už olej, tak suchý olej, na tvár tiež len suchý olej, ale nie na opaľovanie. Veľa firiem už od olejov ustupuje, veľa firiem, aj takých bio, zas k ním dosť inklinuje. Za mňa kokosový a podobný olej určite NIE!
Na spálenú pokožku pomôže určite čerstvá dužina z aloe vera, obklady z kamilkového či repíkového odvaru, ak sa bavíme o babských radách. Určite žiadne mliečne zlepšováky na spálenú pokožku nepatria. Najdôležitejšie je si pokožku pripravovať počas celého roka, aby sa nespálila. A keď už sa spáli, treba mať po ruke nachystaný poriadny produkt po opaľovaní, ktorý to neagresívne stiahne. Z babských rád určite čerstvé aloe vera. Môžu pomôcť aj vlažné obklady. Nie studené, pretože to je na spálenú a „horiacu“ pokožku veľký šok. Pomáha si dávať aj do vody klobúk a tričko napríklad.
Chlór v bazénoch aj vo vode všeobecne veľmi vysušuje a namáha pokožku. Môže spôsobovať až šupiny, či rôzne alergie a reakcie. Morská voda práve naopak, prirodzene čistí pleť a kožu od energií, toxínov, nahromadených blokov. V každom prípade sa môže aj z morskej vody, aj chlóru spustiť dočasné akné, výsyp, alebo môže pokožka začervenať a svrbieť. Treba si ju vždy dôkladne umyť a ošetriť krémom po opaľovaní. Čo sa týka očisty pokožky z mora, väčšinou je to naozaj iba prechodný stav čistenia, po pár dňoch sa pokožka začne liečiť a hojiť (psoriáza, ekzém, akné).
Ja mám väčšinou vždy po ruke balzam na pery a nejaký hydratačný, okysličujúci sprej na tvár. Ráno a večer hydratačný krém na oči a tvár. Pleťovú vodu používam taktiež hydratačnú, a na odlíčenie niečo ľahšie, okysličujúcu penu alebo čistiaci gélik. Keď viem, že budem dlhšie preč, alebo vonku, určite mi nechýba spomenutý balzam a pleťový sprej. To je naozaj must have. Naša pleť potrebuje prijať vodu tak isto ako aj náš organizmus. Dôležité je si zachovať vo všetkom chladnú hlavu a všetko robiť s mierou.
Chcete svojej pleti dopriať extra starostlivosť? Navštívte jedno z Majkiných salónov krásy, kde sa o vás postarajú ako o pravú princeznú.
Prečítajte si tiež Nutričná špecialistka o diétach: Niektoré doplnky na chudnutie sú len predražené preháňadlá