Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Míša a Markét z Mámami: My ženy máme úžasnú schopnosť stať sa srdcom svojho domova

Zdieľať

Dve sestry a zároveň obe trojnásobné mamy Míša a Markét z Mámami pomáhajú druhým ženám, ako sa stať srdcom domova. Ako nepodľahnúť chvíľam, keď my ženy máme pocit, že nám to v domácnosti celé prerastá cez hlavu. Ako nájsť zmysel, ale aj radosť z každodenných povinností. Ako si svoj život nielen v domácnosti zjednodušiť, ale aj viac užívať. Želáme vám príjemné čítanie.

Dámy, predstavte našim čitateľkám bližšie, čím sa zaoberáte v rámci svojho spoločného projektu Mámami?

Začalo to písaním blogu, na ktorom sme zdieľali články na tému domova. Cítili sme v tej dobe, že je to téma, ktorú síce veľa ľudí (a predovšetkým žien) každý deň rieši, ale o ktorej sa zároveň v spoločnosti takmer vôbec nehovorí, pretože je to predsa LEN domácnosť. Práve tvorenie a starostlivosť o naše domovy je ale veľkou a dôležitou súčasťou nášho života. Keď sa doma necítime dobre, keď sme zavalení neporiadkom a úlohami, má to vplyv na naše vzťahy, prácu i všetko ostatné.

V celej našej práci tak rôznymi spôsobmi pomáhame ženám, ako si krok za krokom zjednodušiť svoj každodenný život a starostlivosť o svoj domov, aby do neho tak mohli vniesť viac pohody a radosti a aby ich domov odrážal to, kým naozaj sú. 

Kedy prišiel ten „AHA“ moment venovať sa danej téme naplno?

Ešte v čase, keď sme boli na materskej dovolenke so svojimi deťmi, sme založili e-shop Mámami, v ktorom sme ponúkali produkty českých i slovenských tvorcov. Celú tú dobu sme ale stále písali blog a vznikla aj naša prvá kniha Báječné oslavy. Práve s ňou prišiel ten zlom, kedy sme si uvedomili, že ďaleko väčší zmysel než budovať e-shop, nám dáva práve to, že môžeme pomáhať ostatným ženám tvoriť to svoje vlastné DOMA s láskou a radosťou. A pritom žiť svoj život naplno, bez pocitu zahltenia z vecí aj povinností okolo nás.

Okrem blogu a súvisiacich aktivít poskytujete aj konzultácie. S čím vás ženy najviac oslovujú? S čím potrebujú pomôcť, resp. poradiť?

Na konzultácie najčastejšie prichádzajú ženy s tým, že chcú vyriešiť nejaký konkrétny organizačný problém vo svojom domove alebo vo chvíli, keď práve majú pocit, že im všetko doma tzv. prerastá cez hlavu. Často spolu tieto dva problémy veľmi úzko súvisia, takže počas konzultácií pomáhame ženám s praktickým vytriedením a usporiadaním daného priestoru (napríklad aj tým, že im pomôžeme vybrať vhodné úložné systémy), ale aj s nastavením nových návykov, ktoré im pomôžu zjednodušiť ich každodenný život.

Z vášho projektu cítiť krásny rozmer ženskosti. Dokonca jedna z kapitol má názov Žena srdce domova. Ako by ste povzbudili ženy, ktoré samy seba tak nevnímajú, že sú tým srdcom domova?

V našej práci sa často stretávame s tým, že ženy si v sebe nesú nejakú predstavu ideálneho domova, ktorú sa snažia buď dosiahnuť alebo ju naopak vedome bojkotujú. Tieto predstavy samozrejme často pochádzajú z detstva, ale sú tiež dané tým, ako náš pohľad na tvorenie domova formuje spoločnosť okolo nás. Vo chvíli, keď sa rozhodneme tvoriť svoj vlastný domov, ktorý bude odrážať to, kým naozaj sme, je potreba sa najskôr obrátiť sama k sebe a pýtať sa seba samej:

„Ako naozaj vyzerá domov, v ktorom chcem žiť a vychovávať svoje deti?“

„Zodpovedá môj súčasný domov tomu, čím skutočne každý deň žijem?“

„Pre koho vlastne tvorím svoj domov?“

Keď budeme naozaj úprimne hľadať odpovede na tieto a podobné otázky, začneme postupne, krôčik za krôčikom tvoriť svoj vlastný a jedinečný domov. A práve to je tá úžasná a dobrodružná cesta, ktorú by sme želali každej žene, pretože sme to práve my ženy, ktoré naozaj majú tú úžasnú schopnosť stať sa srdcom svojho domova. Len pozor, to ale samozrejme vôbec neznamená, že by všetka starosť a starostlivosť o domácnosť mala byť len na žene, hoci tento trend ešte stále v mnohých rodinách pretrváva. A to je trebárs ďalšia veľká téma, ktorej sa v našej práci venujeme.

Domácnosť je ako živý organizmus. Žijeme v dobe home officov, multitaskingu (nákupné zoznamy, jedálničky, plány, zoznamy) v kombinácii so zvládnutím domácnosti a všetkých domácich prác. Ako to celé zvládnuť?

Už sme to trochu načali v predchádzajúcej otázke. Dôležité je uvedomiť si, že všetko jednoducho nemusím zvládnuť sama. Ako ženy máme často tendenciu brať si na seba aj povinnosti, ktoré ani nie sú naše. Domácnosť je naozaj živý organizmus, a to okrem iného znamená, že každý člen rodiny má svoje miesto, ale tiež svoju vlastnú zodpovednosť.

Ďalšia vec, s ktorou sa v našej práci často stretávame je práve tá, že niektoré ženy chcú mať všetko tak dokonale naplánované a zorganizované, až sú z tých všetkých zoznamov, tabuliek a úloh úplne zahltené.

Samy sme obe trojnásobné a zároveň pracujúce mamy, takže naším vlastným cieľom je zjednodušiť si život najviac, ako to len ide.

To znamená v prvom rade poznať svoje priority. A potom trebárs tiež mať doma len toľko vecí, koľko naozaj chceme a potrebujeme, pretože je to práve starostlivosť o veci, ktoré nám berie veľa drahocenného času. Keď poznáme svoje priority, je tiež ďaleko jednoduchšie naučiť sa hovoriť „NIE“ na úlohy a povinnosti, ktoré vlastne neprinášajú žiadne výsledky.

Vďaka tomu všetkému je už potom len krôčik k tomu nastaviť si jednoduché každodenné návyky a procesy, ktoré nám zjednodušia tie konkrétne úlohy, ako je napríklad varenie, nákupy, upratovanie alebo naše vlastné práce.

To je niečo, čo samy žijeme a čo potom odovzdávame v našej práci ďalej.

Nie vždy sa nám chce do domácich prác. Ako nájsť zmysel v každodenných povinnostiach a premeniť domáce práce na príjemné a užitočné?

Áno, práve pri domácich prácach sa stáva veľmi často, že v nich človek nevidí vôbec žiadny zmysel. Neustále sa opakujúca činnosť, ktorá keď sa vykonáva, tak je braná ako samozrejmosť, ale keď sa neurobí, je to okamžite poznať.

Nám osobne pomohlo uvedomiť si, pre koho to vlastne všetko robíme. Je to len kvôli nejakému očakávaniu, že takto sa to robí? Lebo takto to má robiť správna žena (alebo muž)? Alebo to v prvom rade potrebujem robiť pre seba, vytvoriť okolo seba priestor, v ktorom mne samotnej bude dobre, pretože ma uprataný priestor teší a cítim sa v ňom lepšie.

Nejde tak možno vždy o to nájsť zmysel v tej danej činnosti, ale pozerať sa na danú činnosť ako na prostriedok k tomu, že sa budem cítiť lepšie, že mi bude dobre. Keď umyjem riad, budem si môcť vychutnať večer v upratanej a voňavej kuchyni a ísť spať s čistou hlavou. Každý z nás si v tomto duchu môžeme nájsť zmysel v každej našej činnosti, ktorá nás privedie k pokojnejšiemu a spokojnejšiemu životu. A to je predsa základ, ktorý môže zvládnuť úplne každý.

Podľa vás, ako sa nestať „otrokom vlastnej domácnosti“?

Táto otázka celkom súvisí s tou predchádzajúcou. Niekedy sa môže stať, že žijeme hlavne tým, že sa snažíme naplniť nejaké očakávania z vonku. Inokedy sa ale snažíme naplniť svoje vlastné očakávania. Zvlášť u perfekcionistov to môže byť ich vlastná vysoká latka, ktorá sa ale nemusí samozrejme týkať len domácnosti.

A potom tu sú aj náročné obdobia, napríklad s malými deťmi, kedy máme pocit, že nerobíme nič iného, než sa staráme o deti a upratovanie. Toto je jedna z etáp, kedy na nás môže padnúť práve pocit, že som otrokom svojej domácnosti a ako to mám všetko stihnúť? Ak sa dostaneme do takejto situácie, buďme za ňu vlastne vďačné.

Práve takéto chvíle nám pomôžu poukázať na to, čo už nie je v našich silách a čo vlastne ani robiť nechceme. Vďaka tomu môžeme hľadať cesty, ako sa nestať otrokom svojej domácnosti. Možno zistíme, že niečo nám fakt nejde a nebaví nás, nechceme si na to nájsť čas a možno by bolo dobré, keby to miesto nás urobil niekto iný.

Vo všetkých tých povinnostiach je dôležité nájsť si čas pre seba. Ako čerpáte sily vy?

Čas na seba je dôležitý. Niekedy ale nestačí si len nájsť čas. On by sa aj našiel, ale potom ide o to, ako ho vlastne strávime. Naozaj čerpáme alebo robíme nejakú činnosť, ktorá nám zase len berie energiu? Naozaj vieme, čo nám pomôže si oddýchnuť? A robíme to alebo sa nám v hlave rovnako naháňajú všetky možné úlohy, ktoré je potrebné stihnúť? Samy vieme, ako je to niekedy ťažké a ideálne je len nájsť takú činnosť a pokojne i úplnú zmenu prostredia, vďaka ktorej zabudneme na to, čo bežne riešime. Ideálne je mať v tej chvíli telefón niekde mimo a vrhnúť sa do niečoho, čo nás pohltí. Môže to byť písanie, fotenie, nejaká ďalšia kreatívna činnosť alebo fyzická práca na čerstvom vzduchu. Ja najradšej vyrazím niekam do prírody a vyšliapem kopec, z ktorého sú výhľady a nadhľady (Míša).

Pre mňa je asi najlepší odpočinok pri knihe, keď sa môžem úplne ponoriť do iných svetov a príbehov. A potom určite spoločné chvíle s rodinou, kedy sa venujeme len sebe navzájom. (Market)

Máte nejaké univerzálne tipy&triky&rady na zjednodušenie domácich prác a povinností? Ktoré zjednodušili ten váš život v domácnosti? 

Jeden z našich obľúbených trikov alebo tipov je používať naozaj len to, čo mi pomáha. Či už ide o hubku na riad, mixér alebo vysávač. Je jedno, čo doma za pomocníkov máme, ale mali by nám naozaj pomôcť.

A druhý tip, ktorý milujeme je to, že je skvelé používať veci, na ktoré je radosť pozerať. Spríjemníme si naše upratovanie a priestor vecami, ktoré nás budú baviť a tešiť. Ono to potom všetko pôjde o niečo ľahšie.

Ste autorkami knihy Zamilujte si svůj domov. Chystáte však už druhú knihu. O čom bude?

Sme veľmi rady, že sme dostali možnosť napísať ďalšiu knihu. Kniha Zamilujte si svoj domov odovzdáva vlastne komplexný pohľad na náš domov. Tá pripravovaná sa zameriava konkrétne na kuchyňu. To je totiž miesto, ktoré zvykne byť centrom a takisto srdcom tých našich domovov. Možno ani netušíme, čo všetko sa vlastne odohráva v našich kuchyniach a často zďaleka nejde len o prípravu jedla alebo stolovanie. Kuchyňa je skrátka veľká časť nášho rodinného života. A práve na kuchyňu sa chceme v našej pripravovanej knihe sústrediť a pozrieť sa na ňu z viacerých strán a uhlov tak, aby sa nám v nej dobre varilo, ale aj žilo.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”