Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Dvaja mladí ľudia Lucka a Tomi si po kúpe svojho bytu založili vlastnú stránku s názvom Pekne bývať. Nájdete tu nielen nápadité tipy a rady, ako si zútulniť domov, ale určite vás inšpirujú k tomu, ako sa dá s láskou a citom zveľaďovať, upravovať, prerábať svoje bývanie tak, aby sme sa doma cítili príjemne. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s Luckou, ktorá nám prezradila svoj pohľad na bývanie, dekorácie, bytové doplnky, srdcovky, ale aj na to, ako budú u nich vyzerať tohtoročné Vianoce.

Lucka, spolu so svojím partnerom Tomim sa na instagrame pod názvom @peknebyvat venuješ inšpiráciám o bývaní. Je to tvoja profesia alebo len záľuba?

Je to taká naša spoločná záľuba. Celý náš mini projekt Pekne Bývať sme založili, keď sme si kúpili naše prvé bývanie. Boli sme trochu stratení, nevedeli sme, kde všade a čo všetko musíme pri kúpe a hlavne po nej riešiť a nahlasovať. A tak sme o tom začali písať na www.peknebyvat.sk a na našom Instagrame pre ďalších stratených :). Keďže sme väčšinu ušetrených peňazí minuli na samotnú kúpu bytu, neostávalo nám nič iné, ako snažiť sa pekne bývať, za rozumné peniaze.

V akom štýle máte zariadený byt?

Povedala by som, že je to také spojenie moderného boho štýlu a škandinávskeho. Nemáme to ale presne vyhradené. Snažíme sa obklopovať vecami, ktoré na nás pôsobia príjemne. Máme veľa prírodných prvkov, veľa našich vlastných DIY doplnkov a keď natrafíme na pekné retro nábytky, tak im radi nájdeme nové miesto.

Je niečo, čo by si už dnes v byte zariadila inak?

Aktuálne nie. Pred pár mesiacmi sme menili v obývačke elektrické rozvody a naša pôvodná petrolejová stena musela ísť preč. Takže trochu zmeny máme práve za sebou. A tak by som to chcela aj udržiavať. Posledná miestnosť, ktorú sme zatiaľ neprerábali je kúpeľňa, ale aj na ňu čoskoro príde rad :).

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pri zariaďovaní?

Rada sa inšpirujem na Pintereste, ale poslednú dobu viem nájsť veľa inšpirácie aj na samotnom Instagrame. Sledujem mnoho krásnych slovenských, ale aj zahraničných účtov, ktoré tvoria veľa zaujímavého obsahu o bývaní a životnom štýle, aký sa nám páči.

Často však nájdem inšpiráciu v obyčajných veciach okolo seba a v prírode. Pampas-grass na lúkach, šišky z ihličnatých stromov alebo staré veci u našich na chate. Niekedy je inšpirácia bližšie ako si myslíme.

Ak by si niekto pýtal od Teba radu pri zariaďovaní bytu. Čo by si mu odporučila?

Vždy hľadať zlatú strednú cestu a nesnažiť sa šetriť na veciach, ktoré sa majú dennodenne využívať v domácnosti. Orientovať sa na prírodné materiály, jemné zemité farby a neutrálne doplnky, ktoré rýchlo neomrzia. A občas sa poobzerať aj po nábytku z druhej ruky. Často krát sa tak dajú nájsť skvelé kúsky. 🙂

Čo sa týka bytových doplnkov, uprednostňuješ vlastnoručne vyrobené alebo kúpené dizajnérske kúsky?

Veľa bytových doplnkov sme si vyrábali sami alebo sme ich nejako upravili či premaľovali. Máme však aj pár dizajnérskych kúskov, aj keď také niečo si doprajeme naozaj veľmi výnimočne. Vždy tomu predchádza dlhšia debata, či to naozaj potrebujeme a aké má daná vec výhody, oproti iným.

Čo hovoríš na vintage alebo staré nepoužívané doplnky, ktoré sa dajú upcyklovať a premeniť na nové a funkčné doplnky?

Som ich obrovský fanúšik! Zbožňujem retro nábytok, lebo podľa mňa dokáže krásne zútulniť moderný interiér. My máme v obývačke jeden taký kúsok – päťdesiatročné kreslo od mojej starkej, ktoré sme toto leto celá rodina spoločne zreštaurovali. Skvelo nám zapadlo do obývačky a keďže je na ňom kus našej spoločnej práce, o to viac si ho ceníme.

Ktorá dekorácia je Tvoja srdcovka a prečo?

Obraz od mojej sestry, ktorý nám darovala minulý rok. Je vytvorený technikou rytia do linorytu a je ňom vyobrazený náš prvý pracovný kútik v obývačke. Páči sa mi na ňom, že presne zachytáva obdobie, ako to u nás vyzeralo iba pár mesiacov po nasťahovaní.

Čo pre Teba znamená „hygge“ v súvislosti s bývaním? Čo si pod tým predstavíš?

Hygge pre mňa znamená sadnúť si na gauč, pozerať sa cez okno na zapadajúce slnko, zapnúť si všetky svetielka v obývačke a len tak sa tešiť z toho, že máme svoj útulný domov. A k tomu ešte nejaký chutný zázvorový čaj. To je moje hygge!

Blížia sa Vianoce. Akú výzdobu plánuješ :)?

S jemnou výzdobou sme už aj trochu začali, ale bude to hlavne o čečine, sušených pomarančoch, šiškách a vyrobených papierových ozdobách, na ktorých si teraz dosť fičíme :). Plánujem dokonca pár “nie najkrajších” ozdôb premaľovať na iné farby, aby sme nemuseli kupovať zbytočne ďalšie. A samozrejme, svetielka, veľa svetielok! :).

Luckiných 5 NAJ

Najkrajšia dekorácia … Boho kvetináč

 

Najjednoduchší DIY postup… Vianočná hviezda z halúzok. Pozrite si návod tu.

Najväčšia premena v byte… Prerábka starej kuchynskej linky

 

Najobľúbenejšie miesto v byte… Roh v gauči, keď tak krásne svieti slnko

Najsledovanejšie profily v rámci instagramu ohľadom bývania …@the.orange.home, @kajastef, @tvorit_a_lubit

Zdroj foto: peknebyvat.sk

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť