Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Na tieto filmy sa môžete tešiť počas Veľkej noci

Zdieľať

Sviatky Veľkej noci sú okrem rôznych zvykov a tradícií príležitosťou na oddych. Ak aj vy si radi oddýchnete pri dobrom filme, dokumente či vtipnej komédii, vybrali sme pre vás zopár tipov, ktoré počas sviatkov odvysielajú slovenské televízie.  

Veľkonočný piatok

Počas piatka sa môžete tešiť na klasiku ako Babička, Vtáky v tŕni, ale aj slovenské filmy Tri gaštanové kone a Zuzanka Hraškovie. Nás oslovil biografický film Chiara Lubich o talianskej učiteľke Silvii Lubichovej, ktorá podľa vzoru svätej Kláry z Assisi prijala meno Chiara. Počas druhej svetovej vojny mladá učiteľka videla jediné východisko v Bohu a Božej láske. Jej malá komunita sa stala základom kresťanského hnutia Máriino dielo, ktoré má dnes viac ako 100 000 členov po celom svete, vrátane Slovenska. Je zamerané na myšlienky jednoty a bratstva všetkých ľudí, aj budovanie dialógu medzi náboženstvami. Za celoživotné dielo získala Chiara Lubichová množstvo medzinárodných ocenení a v súčasnosti sa očakáva aj jej skoré blahorečenie (odvysiela RTVS o 20:30).

Ak ste ešte nemali tú možnosť, tak odporúčame film Chatrč na základe adaptácie knihy Williama P. Younga, ktorá oslovila milióny čitateľov po celom svete. Smútiaci otec Mack Phillips za tragických okolností príde o svoju milovanú dcérku Missy. Dostane tajomné pozvanie na stretnutie, ktoré sa koná presne tam, kde prišla o život jeho unesená dcérka. Stretne sa aj s odpoveďou na odvekú otázku, prečo Boh nezbaví tento svet zla, bolesti a utrpenia? Odznie aj myšlienka: Nikdy nie si tak sám, ako si myslíš (odvysiela JOJ o 22:45).

Veľkonočná sobota

Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom, preto film Ježiš Nazaretský má svoje miesto medzi filmovou ponukou počas Veľkej noci. Film Franca Zeffirelliho sa nakrúcal priamo na miestach, kde sa odohrával Ježišov život. Herci, ktorí boli obsadení do filmu majú zväčša semitské črty, aby film bol o to viac autentický. Ježišov príbeh od momentu, kedy mladej žene menom Mária anjel zvestuje, že sa stane matkou božieho syna až po umučenie a smrť Ježiša Krista na kríži, odvysiela RTVS o 13:20.

Vo večerných hodinách sa môžete tešiť na príjemný pohodový film Dobrý ročník. Londýnsky expert v oblasti investícií Max Skinner (Russell Crowe) sa po smrti svojho strýka vracia do viníc, kde prežil najkrajšiu časť svojho detstva. Najprv chce minulosť hodiť za hlavu a vinicu čo najskôr predať. Akonáhle sa vráti do čarokrásnej oblasti na juhu Francúzska, začne sa vyvíjať nová, úplne iná kapitola jeho života, počas ktorej objaví v sebe to, čo mu už od detstva chýba…(odvysiela DOMA, 20:30)

Veľkonočná nedeľa

Veľkonočná nedeľa bude patriť biografickému dokumentu KAREL. Jediný a neopakovateľný Karel Gott očami renomovanej dokumentaristky Olgy Malířovej Špátovej. Režisérka nakrúcala s Karlom Gottom počas celého roka a vďaka jeho úprimnej otvorenosti vznikol neobyčajne osobný až intímny pohľad na život slávneho speváka, aký doteraz nebol dostupný širokej verejnosti ani jeho skalným fanúšikom. Vďaka tomu s ním môžeme zdieľať nielen radostné chvíle, či už spojené s jeho povolaním alebo rodinným životom, ale aj chvíle plné bolesti a vedomia blížiaceho sa konca (odvysiela JOJ, 20:35).

Dráma Nebo je pre všetkých je inšpiratívnym skutočným príbehom na motív bestselleru New York Times. Je príbehom o kráse ľudskej duše. Úspešný obchodník s umením Ron Hall (Greg Kinnear) a jeho žena Debbie (Renée Zellweger) vedú zdanlivo dokonalý život. Keď je ich viera a rodia podrobená životnej skúške, nečakané puto s bezdomovcom (Djimon Hounsou) ich zavedie na pozoruhodnú cestu, na ktorej sa zrodí priateľstvo na celý život. Film, ktorý je kritikmi označený ako “silný a podněený”, ukazuje, ako obyčajná láskavosť dokáže všetko zmeniť (odvysiela DOMA, 20:30).

Veľkonočný pondelok

Na Veľkonočný pondelok sme vybrali z filmových titulov komédie, keďže tento deň je tak trochu viac o zábave a pohode. Česká komédia Andílek na nervy je o príbehu štrnásťročnej fashion blogerky Viktórie, ktorá si musí po smrti matky vybrať, či bude žiť v detskom domove alebo na malej dedine s otcom, ktorého nikdy nevidela. Vidiecke prostredie doteraz nezažila a od prvého momentu sa snaží vzdorovať všetkému s čím sa v ňom stretne. Jej otec, miestny zverolekár sa snaží nájsť k nej cestu a stále neúspešne, zlyhávajú akékoľvek pokusy o výchovu. Do rodinného súboja je postupne zatiahnutá celá dedina aj sociálna pracovníčka, ktorá hrozí násilným rozdelením novovzniknutej rodiny. A to práve vo chvíli, keď Viktorie okrem vzťahu k otcovi nachádza aj prvú lásku (Markíza, 9:10).

Príbeh vdovy Hany (Zuzany Krónerovej) o neľahkých vzťahoch medzi troma generáciami prináša nádej, že život sa dá zobrať do vlastných rúk v akomkoľvek veku. Ovdovelá Hana po stretnutí s komunitou otužilcov na brehu Vltavy a otužilcom Broňom pozvoľna začína meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz krútil výhradne okolo jej synov), neviest a vnúčat. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy, pritom tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Film Baba z ľadu odvysiela RTVS o 22:00.

Zdroj, obrázky: telkac.zoznam.sk, csfd.cz

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť