Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Radka Matulová: Vždy sa snažím vytvoriť niečo nové a originálne

Zdieľať

Zdobenie kraslíc je tradícia, ktorá neodmysliteľne patrí k Veľkej noci. Je úžasné, že oslovuje nielen staršie, ale aj mladšie ročníky. Dôkazom toho je aj pani Radka, ktorá už ako dieťa zdobila kraslice a po väčšej prestávke sa k tomu opäť vrátila, a to je skvelé, lebo jej výtvory sú doslova umeleckým dielom. O láske k tvorivej činnosti, o krasliciach a ich tvorbe, ale aj o prežívaní sviatkov Veľkej noci sme sa rozprávali s Radkou, ktorá tvorí pod značkou @radkinekraslice

Ako ste sa k zdobeniu kraslíc dostali?

Kraslice zdobené voskom som prvý krát videla v časopise s ručnými prácami ešte ako dieťa a keďže ma ručné práce a tvorenie vždy bavili, chcela som to vyskúšať. Otec mi vyrobil stojan na roztápanie vosku a začala som maľovať. Môj starý otec, ktorý bol vášnivý modelár, mi raz požičal malú vŕtačku, a tak som začala vyrábať aj madeirové kraslice. Veľmi ma to bavilo, a preto som vždy pred Veľkou nocou zdobila kraslice voskom a darovala rodine a známym. No keď prišla stredná a vysoká škola, na maľovanie nebol čas. Počas materskej som si ku krasliciam zase našla cestu a tvoreniu sa intenzívnejšie venujem už 4 roky. Popri práci a rodine toho času nie je veľa, ale maľovania sa v žiadnom prípade nechcem vzdať.

kraslice

Madeirová technika na krasliciach

Pri zdobení kraslíc používate madeirovú techniku. Aká to je?

Madeirová technika zdobenia je zdobenie frézovaním alebo vŕtaním. Používa sa na to modelárska vŕtačka. Po vyvŕtaní a vyčistení vajíčka sa ešte maľujú voskom, čím vznikne vzor podobný madeirovej čipke.

Vaše kraslice sú maľované voskom. Prečo ste si vybrali práve tento druh maľovania? Čím vás oslovil?

Zdobenie kraslíc voskom ma zaujalo, pretože je tu možnosť použitia veľkej farebnej škály vosku a podkladovej akrylovej farby. Často farby miešam, aby som dosiahla takú, akú chcem. Tiež je neobmedzené množstvo vzorov – sú klasické vzory, ktoré sa často používajú, ale vždy sa snažím vytvoriť niečo nové a originálne. Fantázii sa tu medze nekladú.

Aké druhy výduvkov používate pri svojej tvorbe?

Na zdobenie používam najčastejšie slepačie a husacie výduvky, ale tvorím tiež zo pštrosích a kačacích.

kraslica

Zdobené pštrosie vajce

Zdobenie kraslíc je významnou tradíciou. Stretli ste sa pri objednávkach aj s nejakou netradičnou požiadavkou?

S netradičnou požiadavkou som sa asi nestretla, ale požiadavky na farbu kraslíc sú často veľmi rozmanité a náročné. Niekto chce pestrofarebné a niekto zase také, aby mu ladili s interiérom a vtedy musím farbu miešať a odsúhlasiť so zákazníčkou.

Vo vašej tvorbe nájdeme krásne vzory, farby, motívy. Ktorý je váš obľúbený?

Mám rada všetky vzory aj farby a hlavne rada skúšam nové farebné kombinácie. V hlave mám ešte veľmi veľa nápadov, ktoré chcem zrealizovať. Pre mňa je najlepšie obdobie na tvorbu kraslíc leto, kedy je ešte dosť času do Veľkej noci a môžem realizovať nové nápady.

Aké dekorácie a doplnky používate počas veľkonočného obdobia u vás doma okrem kraslíc?

Na vytvorenie veľkonočnej či jarnej atmosféry u nás nesmú chýbať jarné kvietky. A to narcisy či hyacint v črepníku, tulipány vo váze a macušky povešané kraslicami. Keďže mám 2 malé deti, nechýbajú tiež dekorácie, ktoré sme spolu vyrobili. Mladší syn, ktorý má 4 roky, veľmi rád maľujem vajíčka spolu so mnou. Možno sa časom aj on začne venovať tomuto remeslu.

Radkini najmilší šibači

Ako u Vás vyzerá Veľká noc?

Manžel spolu s deťmi ide pred Veľkou nocou na prútiky a spolu upletú korbáče. Ráno na veľkonočný pondelok už netrpezlivo čakajú akú sladkú odmenu dostanú za vyšibanie. Keď ma vyšibú, idú ešte k rodine a známym. Ja doma tiež očakávam šibačov, ktorých pohostím a obdarujem kraslicou.

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť