Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Nápady, čo podniknúť v septembri

Zdieľať

Leto síce oficiálne neskončilo, ale s príchodom septembra sa blížime skôr k jeseni. Aj pre vás je náročný tento prelom z leta do jesene, respektíve z prázdnin a dovolenkového obdobia do bežného pracovného rytmu? Pripravili sme zoznam toho, na čo sa v septembri sústrediť a ako zvládnuť tento sezónny prechod s ľahkosťou.

Rozdelíme si aktivity do 4 kategórií – práca, domov, voľný čas a starostlivosť o seba. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo všetko sa dá v danej oblasti podniknúť.

Práca

práca

Foto: pexels.com/@cottonbro

 • Urobte si mierny refresh. Pokiaľ ste vypli na dlhšiu dobu, je možné, že sa do pracovných povinností nebudete chcieť hneď vrhnúť. Za to, máte predispozíciu, že by to malo ísť ľahšie – oddýchnuté telo aj myseľ. Ak vám to pomôže, prvé dni práce si doprajte mierny refresh vašich pravidelných pracovných aktivít. Netlačte na seba a doprajte si čas, kým opäť nabehnete na klasické pracovné tempo.
 • Vybavte si e-maily, ktoré na vás čakajú po dovolenkovom období.
 • Zamerajte sa na svoje pracovné deadliny, ktoré ste si stanovili a pracujte na tom, aby ste ich dodržali. To, že máte deadline vás prinúti sa naštartovať, aj keď to zo začiatku môže ísť ťažšie.
 • Urobte si poriadok v e-mailoch, kontaktoch a keď sme už pri upratovaní, môžete oživiť aj svoj pracovný priestor. Vytvorte si harmonický priestor pre vašu prácu.

Domov

doma

Foto: pexels.com/@Andrea Piacquadio

 • Upracte si svoj domov, izbu po izbe a pusťte sa do jesenného upratovania. Tak, ako na jar sa mnohí púšťame do jarného upratovania po zime, podobne aj teraz po lete je vhodná príležitosť prejsť detailnejšie svoju domácnosť.
 • Vytrieďte veci, ktoré nenosíte, nepoužívate, posuňte ich niekomu inému (o kom napríklad viete, že by sa mu zišli). Nemusíte sa so všetkým lúčiť, niektoré veci môžete aj upcyklovať a vytvoriť niečo nové, čo nájde opäť uplatnenie vo vašej domácnosti.
 • Zamerajte sa na šatník. Pravdepodobne mnohé veci vo vašom šatníku postupne vymeníte za teplejšie kúsky. Prejdite si kúsok po kúsku z vášho letného šatníka, zhodnoťte, čo všetko ostáva a čo posúvate ďalej. Veci, ktoré ostávajú, si odložte do vákuových vriec na ďalší rok. Takto vám zaberú v úložných priestoroch menej miesta. Obľúbenými sú aj úložné boxy rôznych veľkostí, vďaka čomu si šikovne odložíte jednotlivé druhy oblečenia.
 • Ak máte záhradku, tak na ňu počas jesene nezabúdajte. Po období, kedy prinášala úrodu, potrebuje dostatočnú starostlivosť, aby sme ju riadne pripravili na zimu. Inšpirujte sa tipmi od odborníkov, ktorí sa záhradkárčeniu venujú. Postupne prejdite krok za krokom kvetinové záhony, trávnik, aj úžitkovú záhradu. Nezabúdajte ani na terasu či balkón. Letom ich sezóna nekončí, dokážu zažiariť aj na jeseň.
 • Obdobie jesenných dekorácií klope na dvere. Jeseň je pestrá a prináša so sebou rôzne prírodné prvky, ktoré môžete zakomponovať do jesenných aranžmánov.

Voľný čas

voľný čas_cvičenie

Foto: pexels.com/@Karolina Grabowska

 • Pravidelne absolvujte prechádzku do lesa. Vyberte sa len tak, bezcieľne alebo za konkrétnym cieľom – môžu to byť huby, ale aj prírodniny, ktoré použijete neskôr v jesenných dekoráciách. Ak to chcete poňať úplne dobrodružne, tak vám odporúčame geocaching.
 • Vybehnite za kultúrou – do kina, galérie. Po divadelných prázdninách vás isto čaká aj zaujímavý a pestrý program v divadle.
 • Ak pre vás plavková výzva v lete nebola dostatočne inšpiratívna, zapojte sa do jesennej výzvy. Nájdite si druh pohybu, ktorý bude vyhovovať práve vám a aplikujte ho. Aktuálne sú rôzne ponuky online aj offline cvičení, stačí si nájsť len to svoje. A ak sa obávate toho, či vám to vydrží, nepremýšľajte nad tým, urobte len prvý krok. Prihláste sa na cvičenie, ktoré vám vyhovuje a nechajte sa viesť. Možno budete prekvapení, ako sa vám bude dariť.
 • Prihláste sa na nový kurz. Kým v lete sme chceli viac oddychovať, teraz prichádza obdobie, ktoré je ideálne na nové poznatky (a to nielen pre deti v škole). Vedeli ste, že Akčné ženy ponúkajú pestrý program webinárov počas septembra? Prihláste sa ešte dnes:

Starostlivosť o seba

starostlivosť o seba

Venujte dostatočnú pozornosť starostlivosti o seba, a to nielen fyzickej, ale aj duševnej.

 • Navštívte kadernícky salón a doprajte svojim vlasom refresh po lete. Poraďte sa aj ohľadom špeciálnej starostlivosti o vlasy doma, aby ste s príchodom nového ročného obdobia dodali vašim vlasom všetko potrebné.
 • Zájdite si na pedikúru a manikúru. Aj vaše nechty si po lete vyžadujú špeciálnu starostlivosť.
 • Objednajte sa na preventívne prehliadky, ktoré ste zatiaľ neabsolvovali.
 • Zamerajte sa na produkty v starostlivosti o pleť. Pravdepodobne budete potrebovať zmenu rutiny, pretože zmenou počasia sa môže meniť aj vaša pleť. Postupne sa od ľahkých, gélových krémov prechádza k výživnejším. Venujte preto dostatočnú pozornosť svojej pleti a tomu, čo potrebuje.
 • Okrem vonkajšieho vzhľadu, nezabúdajte na starostlivosť o seba aj z vnútorného (duševného) hľadiska. Prichádza jeseň, pre mnohých depresívne obdobie plné sychravých dní, preto ak máte sklon vnímať jeseň takto, už teraz sa na to pripravte. Môžete si napríklad spísať zoznam vecí, aktivít, čo máte radi a čo vám robí dobre. Budete ho mať po ruke v prípade núdze a v časoch, keď to s náladou pôjde dole. A určite nevynechajte pobyt na slnku, kým sa dá!

Ilustračná foto: pexels.com/@Boris Pavlikovsky