Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Štýlová a výnimočná? Prenajmi si kvalitné oblečenie za zlomok ceny

Zdieľať

Myšlienka secondhandov a swapov, čiže výmeny oblečenia je známa už dlhšie. Existuje však aj originálny spôsob, ktorým sa oblečenie dostáva do neustáleho obehu. S myšlienkou prenájmu oblečenia na Slovensku sa pohrávali dve šikovné Slovenky Dominika a Evka. Zakladateľky projektu Šumné nám v rozhovore prezradili viac o tomto projekte a jeho hlavnej myšlienke.

Foto: sumne.sk

Najprv sa nám prosím predstavte, kto stojí za projektom ŠUMNÉ?

Za projektom stojíme dve zakladateľky, Dominika a Evka a spojilo nás práve Šumné a myšlienka požičiavania a prenájmu. Bez podpory okolia a najmä našich skvelých pomocníčok Betky, Soničky a Evky by sme sa ďaleko nedostali. Naviac, ani jedna sme sa do založenia Šumné móde nevenovali, Dominika je z neziskového sektora so zameraním na inklúziu sociálne a zdravotne znevýhodnených a Evka z biznisu, no požičiavanie mala v krvi, keďže má 3 sestry.

Prečo práve názov „ŠUMNÉ“?

Hľadali sme slovo, ktoré by bolo slovenské, ale bolo by ekvivalentom slova „smart“. A našli sme. V slove šumné sa skrýva nielen pekné, ale aj múdre – umné obliekanie.

Aký bol hlavný podnet k vytvoreniu tohto unikátneho projektu?

Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Nezriedka sú to nové a nikdy nenosené veci. Snažili sme sa obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion. Keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť.

Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš „šatníkový problém“. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko a budeme si môcť konečne niečo prenajať. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: „A prečo čakáte? Prečo to nezačnete robiť vy?“. A stalo sa, Šumné – teda nielen pekné, ale umné obliekanie bolo na svete.

Ako projekt ŠUMNÉ funguje?

Náš projekt funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v „obehu“.

Šumné ponúka prenájom kvalitných výrobkov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion, na rôzne časové obdobie. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšej zákazníčke.

Zákazníčka si na našom ne-shope www.sumne.sk vyberie kúsok od dizajnérky či dizajnéra, o ktorý má záujem. Rovnako si zvolí, časové obdobie, na ktoré si chce model prenajať či už je to 3-7 dní, 14 dní alebo jeden mesiac. Model si potom môže prísť vyskúšať na dohodnuté odberné miesto, odkiaľ si tiež model prevezme alebo jej ho doručíme poštou na zvolenú adresu v rámci Slovenskej republiky. Po vynosení nám kúsok vráti, my ho profesionálne očistíme, ožehlíme, môže poputovať k ďalšiemu zákazníkovi. Keďže sa snažíme, aby malo Šumné čo najmenší dopad na životné prostredie, zamýšľame sa nad ekologickými formami rozvozu oblečenia, napríklad cez kuriérov na bicykli, alebo nad bezodpadovým spôsobom balenia odevov s pomocou vratných obalov. Sme presvedčené, že prenájom oblečenia je skvelý spôsob, ako neprodukovať odevný odpad, ušetriť peniažky za ďalší módny kúsok, ktorý po pár použitiach aj tak skončí na dne skrine a ako mať prístup stále k novému a kvalitnému oblečeniu.

Foto: sumne.sk

Čím sa odlišuje od iných udržateľných projektov? V čom je výnimočný?

Veľa slowfashion projektov, čo je veľmi dôležité, sa zameriava primárne na nenosené oblečenie a snaží sa ho dostať späť k ľuďom napr. cez secondhandy, swapy, upcykláciu. Našim primárnym cieľom je zamerať sa na začiatok – už na proces výroby oblečenia, aby bol od pôvodu udržateľný, etický a transparentný a tak dostať viac kvality a lokálnej výroby do našich šatníkov.

Koncept požičovní oblečenia vďačí za svoju rastúcu popularitu mnohým výhodám, ktoré táto alternatíva nakupovania ponúka. Priblížime vám z nich aspoň niekoľko:

  • Požičiavanie šetrí našu planétu. Odevný priemysel sa stal jedným z najväčších znečisťovateľov pitnej vody a životného prostredia, a to najmä kvôli neustále narastajúcemu dopytu po novom, lacnom oblečení. Požičiavaním sa zabezpečí, aby sa každý vyrobený kus oblečenia vynosil viacerými užívateľmi a už len tým, že sa minimálne zdvojnásobí počet jeho nosení, sa jeho uhlíková stopa zníži o 44%.
  • Obnova šatníka bez výdavkov za nakupovanie. Určite ste už počuli, že človek nosí jeden kus oblečenia priemerne 7-8 krát, než ho vyhodí alebo odloží na dno skrine. Podľa prieskumov takto minieme okolo 112 000 EUR za život, generácia pod 25 rokov dokonca viac, až okolo 178 000 EUR (!). Požičiavaním oblečenia sa predchádza zbytočným výdavkom za nakupovanie, keďže ponúka prístup k oblečeniu za zlomok jeho nákupnej ceny.
  • Ľahký prístup k módnym kúskom. Možnosť prenájmu oblečenia umožňuje širokej verejnosti vyskúšať si nosenie kvalitných dizajnérskych kúskov bez toho, aby rozbili svoj bankový účet. Týmto sa dostávajú do povedomia aj dizajnéri, ktorí pôsobia lokálne a svoje produkty vyrábajú v duchu slowfashion. Požičiavaním sa zabezpečí, aby vyrobené oblečenie neskončilo len u jedného majiteľa, ale rotovalo medzi ľuďmi, čím sa nielen podporia odevní dizajnéri ale aj zníži „cost per wear“ jednotlivých odevov.

Stretli ste sa aj s nejakými prekážkami v rámci realizácie projektu? Ak áno, ako sa vám ich podarilo prekonať?

Prekážky žiadne, ale výziev veľa :). Tým, že ide o menej zvyčajný model, veľa vecí musíme vymýšľať samé na kolene, testovať, skúšať a podobne. Projekt sa však hneď od začiatku stretol s veľkou podporou a záujmom verejnosti i médií, z čoho sa veľmi tešíme a motivuje nás to pracovať vytrvalo na projekte ďalej. No pred nami je ešte dlhá cesta, ciele máme odvážne a veríme, že postupnými krokmi sa ku nim dopracujeme.

Ktoré lokálne značky v rámci projektu ŠUMNÉ podporujete?

Nájdete u nás napr. Bartinki, čo je slow fashion značka produkujúca unikátne kúsky alebo limitované edície z vintage alebo nechcených materiálov. Každý model je upravovaný a šitý krok za krokom v malej dielni v Piešťanoch. Veľmi sa tešíme zo spolupráce so ZIK, ich kúsky milujú najmú akčné ženy a požičiavajú si ich na rôzne pracovné príležitosti, konferencie, na moderovanie podujatí a pod. Obzvlášť obľúbené sú kúsky z dielne Miestni, najmä na slávnostnejšie udalosti ako divadelné a filmové premiéry, plesy, svadby a rodinné oslavy. Ženy, nielen počas tehotenstva, si veľmi rady prenajímajú kúsky od Donee The Label. Okrem nich u nás nájdete modely od Nosene, Severanky, Vivien Mihalish, Heavenly Slow Fashion, Structures.

Foto: sumne.sk

Podľa čoho si vyberáte spoluprácu s lokálnymi značkami?

Dizajnérov a dizajnérky sme si vyberali podľa toho, či vyrábajú svoje modely lokálne, či sa hlásia k slow fashion a aký typ módy vyrábajú. O spoluprácu nás oslovujú aj samotné dizajnérky a dizajnéri. Pre nich je spolupráca s nami len plus – o nič sa nemusia starať, celý servis prenájmu oblečenia zabezpečíme my a oni sa môžu sústrediť na to, čo ich baví, teda dizajnérska tvorba:). Naším cieľom je, aby sa kvalitná, slovenská a udržateľná móda stala bežnou súčasťou našich šatníkov alebo tvorila väčší podiel v šatníku, ako je tomu dnes. Snažíme sa preto šíriť osvetu o slovenskej móde, blogujeme, prednášame na podujatiach či vo firmách. Ich tvorba sa teda aj vďaka Šumné dostáva viac do povedomia verejnosti. Okrem toho sme platforma pre dizajnérov a ďalší odberný a komunikačný kanál pre ich výrobky.

Šumné kúsky sú dostupné online alebo v nejakej „prenajímateľni“?

Kúsky sú dostupné len online, ale snažíme sa dievčatám vychádzať maximálne v ústrety a môžu si kúsky aj vyskúšať. Takže ak sa napr. neviete rozhodnúť, ktoré šaty, tak nám pokojne napíšte a šaty vám na skúšanie pripravíme. Táto možnosť je však dostupná len v Bratislave.

Pri prenájme oblečenie je možné vybrať si, na aký čas si daný kúsok chceme požičať. Od toho závisí aj cena. Čo je ešte zahrnuté v cene nájmu?

Náš model prenájmu sa snaží sprístupňovať na prvý pohľad drahšiu módu. To, čo by vás stálo 150 EUR, si viete požičať za zlomok ceny bez rizika, že to nevynosíte. V cene je zahrnuté profesionálne čistenie, žehlenie a balné. A keď si prerátate, že mnoho vecí, ktoré ste si kúpili, ani nenosíte, tak vlastne šetríte. Nám vyšlo, že ročne do koša ľudia vyhodia min. 500 EUR práve preto, že veci nevynosia resp. do 2-3 rokov skončia takmer nenosené na skládke odpadu

Čo sa deje s oblečením, ktoré už nie je použiteľné ani na prenájom?

Ak sa kúsok poškodí, zisťujeme, či sa nedá opraviť či upraviť na iný kúsok (upcyklovať) a vrátiť späť do obehu. Máme napríklad v ponuke krásne biele košele. Ľudia sa nás pýtajú, či sa nebojíme, že sa nenávratne zašpinia. A nie, nebojíme :). Sú akoby plátno, ktoré len čaká, kedy ho niekto pomaľuje a môže z týchto košieľ vzniknúť ešte výnimočnejší kus, ktorý nebude mať nikto iný na svete. Ak už model nebude vhodný na požičanie ani po opravení či upcyklovaní, poputuje na charitu alebo na recykláciu. Z textilného odpadu sa dajú vyrábať skvelé izolácie na budovy, výplne do gaučov a podobne.

Na akom princípe funguje 1. knižnica s oblečením? Môže ju využívať ktokoľvek alebo je založená na báze členstva?

Naši zákazníci sa nás často pýtali, či by nám nemohli darovať oblečenie, ktoré s láskou a radosťou kupovali na výnimočnú príležitosť, ale im už nesedí alebo ho z rôznych príčin nemôžu znovu nosiť. Tak vznikol nápad z týchto kúskov vytvoriť Knižnicu oblečenia. Knižnica bude fungovať na podobnom princípe ako knižnice, ktoré ľudia bežne poznajú. Namiesto kníh si budú môcť však za členský poplatok zapožičať oblečenie, ktoré iní do Knižnice oblečenia darovali. Samozrejme, oblečenie budeme pravidelne dopĺňať, triediť, opravovať, profesionálne čistiť a žehliť, aby sa k členkám dostalo vždy čisté a bez chýb. Oblečenie nám môže daroVať ktokoľvek, stačí keď nám napíšete alebo zavoláte :).

Čo musí spĺňať oblečenie určené do 1. knižnice s oblečením? Pre koho je určené?

Aby sme sa uistili, že Knižnica oblečenia bude plná kúskov, ktoré budeme vedieť ďalej požičiavať a naplno využiť, zbierame oblečenie na základe niekoľkých pravidiel:

  • Čisté a nepoškodené oblečenie, ktoré by ste neváhali požičať svojej priateľke;
  • Zbierame šaty, blúzky, košele, saká, kardigány, kabáty, tehotenské oblečenie či spoločenské šaty;
  • Zbierame oblečenie len pre dámy
  • Nevieme využiť: detské oblečenie, spodné prádlo, ponožky, topánky, džínsy, čiapky, rukavice, oblečenie na domáce nosenie a pyžamá (na darovanie týchto kúskov je lepšie využiť lokálne charitatívne zbierky či zber odevov pre ľudí v núdzi)

Okrem spomínaných projektov šírite osvetu o udržateľnosti aj prostredníctvom prednášok. Aké sú vaše ďalšie plány do budúcna v rámci projektu ŠUMNÉ či 1. knižnice s oblečením?

V prvom rade sa teraz sústredíme, aby sme poriadne spustili a otestovali Knižnicu oblečenia – pravidelný mesačný prenájom kúskov s našimi prvými členkami a následne začali množstvo členiek rozširovať, aby sa kúsky, ktoré už máme v Knižnici oblečenia dostali k čo najviac dočasným majiteľkám a teda sa poriadne vynosili :).

Aký by mal byť podľa vás Svet ženy, ak má byť udržateľný a minimalistický ?

Vždy sa bojím dávať nejaké radikálne rady, čo robiť, čo nerobiť. Každá z nás má iné priority, iný životný štýl. Najviac sa mi páči myšlienka, že svet nepotrebuje jedného dokonalého človeka s nulovou uhlíkovou stopou, ale milióny ľudí, ktorí robia aspoň niečo. Či už sa niekto dá na vegetariánstvo, vegánstvo, začne si čapovať drogériu, nakupovať do vlastných obalov, rozhodne sa necestovať lietadlom, nakupovať lokálne produkty, kupovať veci len z druhej ruky, všetko sa ráta :).

Čo môžeme v našich domácnostiach robiť pre to, aby sme každý z nás prispeli k znižovaniu módnej stopy?

Je taká krásna hierarchia (ne)nakupovania, ktorú si každý rok pripomíname najmä počas blížiaceho sa Medzinárodného dňa nenakupovania, ktorý každý rok koncom novembra oslavujeme ako protipól k Black Friday. Odporúčam začať vlastným šatníkom a nosiť tie krásne veci, ktoré v ňom už máte. Dobré je rozdeliť si veci na 2 kôpky, to, čo naozaj nosíte a čo takmer vôbec (a toho sa udržateľne zbaviť – darovať, vymeniť, predať či inak posunúť ďalej) a zamerať sa na to, čo nosíte. Ak potrebujete niečo nové, je dobré sa pred každým nákupom zamyslieť, či to naozaj potrebujete, či to naozaj vynosíte a či nie je lepšie si to požičať alebo vyswapovať či kúpiť v second hande.

Foto: sumne.sk

 

Blíži sa medzinárodný deň nenakupovania. Využite zľavovú poukážku s 10% zľavou od ŠUMNÉ.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť