Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tip na výlet: Vyhliadková veža Tokaj

Zdieľať

Chceli by ste sa na chvíľu ocitnúť v srdci vinohradov? Máme pre vás tip na výlet, kde zažijete nielen čaro vinohradníckej oblasti, ale aj nádherné panoramatické výhľady. Predstavujeme vám vyhliadkovú vežu Tokaj. 

Vyhliadková veža Tokaj

Medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov sa nachádza na jednej z cyklotrás vyhliadková veža Tokaj. Je vysoká 12 metrov. Pozostáva z oceľovej konštrukcie, ktorú dopĺňajú drevené lamely. Je krásnou dominantnou Vinohradníckej oblasti Tokaj. Jej výnimočnosť spočíva v tvare a v umiestnení. Vyhliadková veža má tvar suda, ktorý je charakteristický pre vinohradnícke oblasti. Bez tejto nádoby sa pri spracovaní hrozna nezaobídete. Tvar veže je akoby symbolom toho, čo je pre túto oblasť najviac charakteristické. Jeden z projektantov Ján Kanócz hovorí: „Na začiatku vzniklo viacero variant. Boli to skôr klasické veže. Neskôr nám napadla myšlienka, na čo by sa človek postavil vo vinárskej oblasti a rozhliadol sa? Bol by to sud. Takto vznikol architektonický koncept pre vyhliadkovú vežu Tokaj.“

vyhliadková veža Tokaj

Vyhliadková veža sa nachádza medzi vinohradmi a návštevníkom dopraje výhľad na región Tokaj ako z vtáčej perspektívy. Na vyhliadkovej plošine sa nachádza ďalekohľad aj informačné tabuľky s popismi panorámy. Návštevník vďaka tomu vie, čo pozoruje.

V noci je veža osvetlená, čo jej len dodáva čaro v srdci vinohradov. Toto miesto je oddychovým pre návštevníkov, turistov aj cyklistov. Cyklotrasy vo Vinohradníckej oblasti Tokaj sú v celkovej dĺžke 88 km. Dominantou červenej Dolnozemplínskej cyklomagistrály je práve vyhliadková veža Tokaj. Pokiaľ ste cyklista, informačná tabuľa vás usmerní, ktorou cyklotrasou (Žltá Dobrodružná, Zelená Vínna, Žltá trasa Lesíkom, náučné cyklotrasy) sa vybrať, ak chcete objavovať krásu, prírodu aj pamiatky regiónu.

Rozhľadňa je bezplatne prístupná a vďaka nočnému osvetleniu si môžete vychutnať výhľady aj pod hviezdnatým nebom. Priamo pri veži sa nachádzajú parkovacie miesta a altánok, kde si môžete oddýchnuť.

Zaujímavosť: V máji 2015 bola veža Tokaj slávnostne otvorená v rámci osláv sv. Urbana a v roku 2016 získala Cenu verejnosti a Cenu Vydavateľstva EUROSTAV za optimálne komplexné riešenie architektonického diela.

Kam v okolí

Len 27 km od obce Malá Tŕňa sa nachádza okresné mesto Trebišov. V ňom nájdete unikátny park, o ktorom sme už prednedávnom písali. V parku sa nachádza aj Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, v ktorom nájdete stále expozície, ale aj rôzne výstavy.

Viete, kde sa nachádza tento unikátny park?

Neďaleko vyhliadkovej veže Tokaj, len 11 kilometrov od nej nájdete obec Borša, v ktorej sa nachádza krásny rekonštruovaný kaštieľ:

Navštívili sme: Rekonštruovaný kaštieľ Rákocziho v obci Borša

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť