Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Veronika Bratová: Tvoriť samotný domček milujem od začiatku až po koniec

Zdieľať

Veľa žien počas materskej či rodičovskej dovolenky hľadá spôsob, ako sa realizovať alebo len tak vyplniť čas popri povinnostiach okolo bábätka a domácnosti. Niekto začne štrikovať alebo háčkovať, niekoho začne zaujímať maľovanie, iného tvorba vencov či dekorácií. Pani Veronika si našla záľubu v práci s drevom. Vyrába nádherné miniatúrne domčeky a celé dedinky z nich.

V rozhovore nám o svojej tvorbe prezradila viac, napríklad aj to:

  • Čo všetko obnáša tvorba miniatúrnych domčekov z dreva?
  • Aký je vysnívaný domček pani Veroniky?
  • Čo by si trúfla z dreva okrem domčekov vyrobiť?
domčeky

Foto: FB Moje kreativkovo

Ako ste sa dostali k tvorbe takýchto krásnych miniatúrnych domčekov?

K tvorbe domčekov som sa dostala tak, že som párkrát nejaké zazrela na internete. Potom, keď som si objednávala drevo na inú tvorbu, objednala som si zopár kúskov dreva navyše s cieľom vyrobiť si domčeky do záhradky. Drevo som ešte asi rok obchádzala v pivnici, asi ešte nebol ten správny čas, mala som veľa inej práce. Venovala som sa popri materskej výrobe hračiek pre deti.

Potom jedného dňa prišiel čas na moje domčeky. Vyrobila som, odfotila som si ich a pochválila nimi na facebooku. Zaplavilo ma množstvo správ s tým, či vyrábam na zákazky, že by také mnohé žienky brali. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa raz tvorbou domčekov budem živiť, no stalo sa. Už asi po dvoch mesiacoch od výroby mojich domčekov som mala neskutočne veľa objednávok a mnohé ženy som musela odmietnuť. Pomaly som preto s výrobou hračiek a iných vecí končila, pretože domčeky ma naplno zamestnávali a ja som sa tešila a teším, že môžem voľne tvoriť – podľa seba, ako to cítim, ako sa mi to páči :).

Prečo práve domčeky?

Nebol to cieľ ani zámer. Predtým som sa venovala tvorbe obrazov z kamienkov, potom som obrazy maľovala. Zopár rokov som sa venovala výrobe hračiek pre deti, maľovala na dosky detské postavičky, vyrábala z dreva svadobných panáčikov, interaktívnych robotov, maľovala som na textil. Farby ma sprevádzajú od detstva, vždy som milovala maľovať, kresliť, vyrábať a tvoriť.

A keď som zostala s prvým synom ako tehotná doma, vypĺňala som si čas týmito tvorivými činnosťami. Až som teda zakotvila pri domčekoch. Milujem ich tvoriť, pretože sa pri ich tvorbe môžem naplno vyžiť. Skúšam, čo mi napadne, nie som ničím obmedzovaná, ako napríklad pri maľovaní určitej rozprávkovej postavičky, kde ak človek niečo zmení, už to nie je ono. Preto tvorbu domčekov milujem, lebo mi dávajú voľnosť v tvorbe a som neskutočne šťastná, že moje umelecké vyjadrenie oslovilo toľko ľudí.

Z čoho ich vyrábate?

Pri tvorbe, resp. dekorovaní domčekov využívam rôzne materiály. Samotné domčeky sú z dreva, prevažne je to smrek alebo jedľa. Kedže si drevo pílim, brúsim sama, tak využívam mäkšie drevo, hoc raz snáď budem mať vybavenie aj na prácu s hranolmi. Čo sa týka dekorovania domčekov, dediniek využívam rôzne kvietky, či už sušené alebo umelé, rôzne kúsky drievok a podobne.

Drevené domčeky majú zároveň aj nádherné detaily, na ktorých si pani Veronika dáva záležať

Na Vašom FB profile Moje kreativkovo nájdeme jednotlivé výtvory. Čo však stojí za touto prácou? Čo všetko tvorba takýchto domčekov obnáša?

Čo sa týka výroby, tak začínam pílením dreva, brúsením, potom prichádzajú na rad farby. Keď je domček nafarbený, namaľované sú okienka, lepím dvierka, strechy, okenice, tvorím balkóniky. Potom prichádzajú opäť na rad farby a po nich domčeky dekorujem – lepím na ne kvietky, plôtiky, rôzne drobnôstky, zatĺkam klince, komíny a podobne. Aby domčeky dostali život :). Keď mám pripravené domčeky, ktoré budú tvoriť dedinku, tak opäť treba odpíliť, opracovať podkladovú dosku, tú potom morím a nakoniec lepím a dekorujem až kým nie je dedinka hotová a ja nie som s výsledkom 100% spokojná.

Pracovný stôl pani Veroniky vyzerá niekedy aj takto

Čo je na ich tvorbe najťažšie a naopak čo najľahšie?

Priznám sa, že tvoriť samotný domček milujem od začiatku po koniec. Čo je pre mňa najťažšie, resp. najmenej rada robím, no patrí to k tomu, je skôr tá druhá časť a to je balenie domčekov, dediniek a vypisovanie adries pre kuriéra. Ak však vyrábam domček na želanie podľa fotky, tak tam môžem povedať, že to je tá náročná, ťažká práca pre mňa, pretože tam musím dodržať daný tvar, proporcie a podobne, nemôžem si len tak uletieť. Taktiež časovo je to dvakrát náročnejšie, ale chcela som si vyskúšať aj tento typ zákaziek.

Vo vašej zbierke nájdeme napríklad aj domčeky inšpirované známou slovenskou dedinou Čičmany. Inšpirujete sa pri tvorbe teda aj skutočnými dedinkami a domami?

Áno. Milujem staré veci, od detstva majú pre mňa také rozprávkové čaro. Mám rada históriu, vždy som rada počúvala príbehy starých ľudí, ktorí žili v úplne odlišnom svete, v akom dnes žijeme my. Taktiež som sa vždy milovala hrabať u babky v pivnici, na povale, objavovať skryté poklady, ktoré by mnohí nazvali haraburdami. Vždy som si tak predstavovala, čím si prešli, ako dlho niekde ležali pohodené. A preto inšpirácia našou ľudovou kultúrou, starými chalúpkami, napríklad aj čičmanskými domčekmi prišla tak nejak spontánne. Chcela som si tento typ domčekov vyskúšať, priniesť do mojej tvorby aj trošku histórie.

Troška histórie a tradícií v tvorbe pani Veroniky

Ak by ste mali vytvoriť taký váš vysnívaný domček, čo by mu nemalo chýbať?

To je veľmi ťažká otázka pre mňa. Asi by som potrebovala dva :). Jeden taký minimalistický, čistý, moderný, v meste, kde má človek všetko po ruke a ten druhý naopak nejaký staručký, útulný, malý domček dýchajúci históriou niekde na konci sveta. Mám rada aj, aj. Milujem umenie, či nové či staré, oba druhy majú pre mňa čaro.

Z praktickej stránky preferujem ten minimalizmus, no naopak pocit a teplo z domova pociťujem pri tých „starých veciach“ a „haraburdách“ na policiach.

Milujem prírodu, lesy, lúky, ale aj tam, keď sa nabažím, túžim sa vrátiť opäť do mesta.

Do akých priestorov, prípadne do akého interiéru sa hodia tieto vaše domčeky ako bytové doplnky?

Záleží asi aj od typu domčeka, dedinky, ale určite si ich neviem predstaviť vyslovene v nejakom ozaj modernom priestore, kedže z mojich domčekov dýcha „starý život“. Určite sa hodia do vidieckych domčekov, kam väčšinou aj putujú.

Drevené miniatúry sa hodia do záhradky, ale aj vidieckych domov, kde vyniknú ako nádherná dekorácia.

K akým bytovým dekoráciám máte ešte blízko? Čo by ste si trúfli okrem domčekov vyrábať?

Mám rada kvety, vence, rôzne dekorácie z dreva, fotky na stenách či policiach.

Trúfla by som si vyrábať všetko, po čom by moje srdce pišťalo, že to chce skúsiť.

Momentálne je asi celé naplnené, kedže ma nič iné aktuálne neláka. Prednedávnom som si skúsila aj zopár sovičiek z dreva, lebo prišiel ten pocit, že „a musím to skúsiť“, alebo som si vyrobila veniec či dekoráciu zo sušených kvetov a dreva na stenu. Skúšala som vyrobiť drevenú tekvicu, ale to len tak pre seba, mimo domčekov. Výroba domčekov ma zatiaľ stále naplno napĺňa :).

Ďakujeme za rozhovor a pani Veronike prajeme príjemné tvorenie aj naďalej.

Aj vy niečo zaujímavé tvoríte a vyrábate? Pochváľte sa nám a napíšte nám na redakcia@svetženy.sk.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť